15 ciekawych funkcji przeglądarki Google Chrome na Androida

Czy wiecie, że najpopularniejsza przeglądarka na świecie posiada wiele ukrytych funkcji, które ułatwią Wam codzienne korzystanie z jej wersji na Androida? Przygotowaliśmy dla Was opis 15 przydatnych porad i wskazówek dotyczących korzystania z Google Chrome.

Google dba o to, aby nowe funkcje dla przeglądarki Chrome pojawiały się stosunkowo często. Zanim jednak na dobre wprowadzi je do oficjalnej wersji, umożliwia testowanie ich poprzez ukryte funkcje, czyli tak zwane Flagi Google. Często widoczne tam opcje nie są jeszcze w pełni dopracowane, jednak wiele z nich i tak jest wartych uwagi. Jak dostać się do Flag Google? Wystarczy w przeglądarce wpisać: chrome://flags i nacisnąć enter. Po pisaniu komendy pojawi się wiele dodatkowych opcji do włączenia.

1. Ciemny tryb w Google Chrome

Jeśli korzystacie z przeglądarki Chrome dla Androida 10, będziecie mogli w prosty sposób zmienić jej główny motyw na ciemny. Zmiana ta oczywiście przyciemni aplikację, jednak w przypadku, gdy odwiedzana strona będzie miała dostępny „Dark mode”, zostanie w nim uruchomiona. Jak włączyć ciemny tryb w Google Chrome? W menu wybieramy „Ustawienia”, a następnie „Motywy”. Z dostępnych opcji wybieramy „Ciemny”.

2. Powiadomienia z Facebooka i Twittera w Chrome

Nie korzystasz zbyt często z aplikacji takich jak Facebook i Twitter? Dzięki Google Chrom, aby otrzymywać z nich powiadomienia, nie będziesz musiał mieć ich zainstalowanych na swoim telefonie.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia z Facebooka, zaloguj się w serwisie poprzez przeglądarkę. Przy pierwszym logowaniu Chrome powinien od razu zapytać o wysyłanie powiadomień. Jeśli jednak taki komunikat Ci się nie pojawi, wejdź w „Ustawienia”, a następnie „Powiadomienia”. Odszukaj na liście stron Facebooka i przy pomocy suwaka lub zaznaczenia włącz powiadomienia.

Powiadomienia z Twittera ustawiamy poprzez zalogowanie się na stronie mobile.twitter.com. Od razu powinna pojawić się opcja powiadomień push. Jeśli jej nie widzimy, dotykamy przycisku w prawnym górnym rogu, a następnie włączamy „Powiadomienia push”.

3. Przełączanie kart przy pomocy gestu

Większość osób, aby przełączyć kartę w przeglądarce Google Chrome, wykorzystuje przycisk kart, a następnie wybiera z listy stronę, którą chce zobaczyć. Istnieje jednak znacznie szybszy sposób na przełączanie kart. Wystarczy na pasku adresu przeciągnąć palcem w lewo lub w prawo, aby przemieszczać się pomiędzy kartami. Dodatkowo, aby podejrzeć wszystkie karty, zamiast klikać na przycisk kart, możesz też przeciągnąć pasek adresu w dół.

 

4. Przetestuj Chrome Duet

Google od pewnego czasu pracuje nad opcją nazywaną „Chrome Duet”, która zamiast pojedynczego paska na górze ekranu, pozostawia pasek adresu na górze, a często używane funkcje przenosi na dolny pasek. Opcja ta nie jest jednak jeszcze dla wszystkich dostępna, dlatego trzeba uruchomić ją poprzez w alternatywny sposób. Wklejamy w pasek adresu: chrome://flags#enable-chrome-duet i przy opcji Chrome Duet w menu rozwijanym wybieramy opcję „Enabled”. Jeśli zmiana nam się nie spodoba, możemy wyłączyć ją w tym samym miejscu poprzez wybranie opcji „Default”.

 

5. Pobierz stronę, gdy będzie dostęp do internetu

Czasami może zdarzyć się, że podczas przeglądania stron stracimy dostęp do internetu. Wcześniej, aby po odzyskaniu sieci odświeżyć stronę, musieliśmy ręcznie dokonywać przeładowywania strony. Google Chrome ma na to jednak inne rozwiązanie. Gdy z powodu braku dostępu do sieci przejdziemy do trybu offline, otrzymamy możliwość „pobrania strony”, gdy pojawi się połączenie z internetem. Chrome zapisze dla nas stronę i prześle powiadomienie, gdy będzie ona gotowa do wyświetlenia. Co najważniejsze, gdy ponownie stracimy dostęp do sieci, będziemy mogli przeglądać ją w trybie offline.

6. Szybkie zamykanie kart

Jeśli chcemy szybko zamknąć kartę, którą obecnie przeglądamy, nie będziemy musieli wchodzić w okno przeglądu kart. Istnieje na to znacznie łatwiejsza metoda. Wystarczy, że przytrzymamy przez chwilę przycisk kart, a pojawi się menu, które umożliwi zamknięcie bieżącej karty. W ten sposób możemy też stworzyć nową kartę, jednak wcale nie będzie to szybsze rozwiązanie niż kliknięcie ikony domku.

 

7. Zaznacz słowo, aby je wyszukać

Bardzo przydatną funkcją jest też możliwość zaznaczenia dowolnego słowa lub całego wyrażenia. Dzięki temu Google Chrome od razu pokaże nam wyniki na zaznaczoną frazę. Pozwoli to na szybkie wyszukanie interesujących nas słów lub zwrotów, których zrozumienie może okazać się przydatne do przeczytania tekstu. Na dole wyświetli nam się możliwość wyszukiwania, aby poznać wyniki, należy wykonać gest przesunięcia paska w górę. Jeśli zdecydujemy się na wejście w któryś z linków, Google Chrome otworzy dla nas nową kartę tak, byśmy nie stracili dostępu do wcześniej czytanego tekstu.

8. Dodaj lub usuń przycisk Home

Okazuje się, że nie na wszystkich urządzeniach w przeglądarce Google Chrome widoczny jest przycisk „Home”, czyli domek widoczny przy pasku z adresem strony. Niektórzy producenci decydują się na umieszczenie własnego motywu przeglądarki ukrytego w folderze systemowym. Jeśli chcemy go włączyć, wklejamy następujący adres: chrome://flags/#force-enable-home-page-button w wyszukiwarkę Chrome. Następnie wybieramy z rozwijanej listy „Enabled”. Potem uruchamiamy ponownie aplikację, aż ikona domku się pojawi. Po tej zmianie otrzymamy też możliwość zmiany adresu strony, do której przycisk „Home” będzie nas prowadzić. Wchodzimy w „Ustawienia”, następnie w „Strona Główna” i wpisujemy tam wybrany adres.

9. Zapisz stronę do pliku PDF

W przypadku braku dostępu do sieci znamy już funkcję zapisania strony do trybu offline. Jednak co w przypadku kiedy chcielibyśmy przesłać ją do innej osoby lub zwyczajnie zapisać ją sobie na stałe w formacie, który będzie można otworzyć w innych aplikacjach? Wystarczy, że w menu wybierzemy opcję „Udostępnij”, następne „Drukuj” i zmienimy drukarkę na „Zapisz jako plik PDF”. Potem należy nacisnąć podświetloną ikonkę, aby pobrać plik jako PDF. Następnie wskazujemy miejsce, gdzie chcemy zapisać plik i gotowe.

10. Szybkie użycie numerów, adresów i maili

Osoby, które miały okazję korzystać z przeglądarki Safari na iOS z pewnością zauważyły, że numery telefonów, maile i dane adresowe są prezentowane w postaci linków. Po kliknięciu numeru telefonu Safari przenosi nas do wybierania numerów, umożliwiając szybkie wykonanie połączenia. Bardzo podobną funkcję ma Android, jednak jest ona nieco bardziej ukryta. Po zaznaczeniu adresu e-mail pojawi nam się opcja „Wyślij e-mail”. W przypadku zaznaczenia adresu, na dole pokaże się opcja wyświetlenia lokalizacji w Mapach Google. Gdy zaznaczymy numer, Chrome pozwoli Ci wykonać połączenie za pomocą jednego przycisku.

11. Powiększanie stron

Mogłoby się wydawać, że strony dostosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych to już standard. Okazuje się jednak, że cały czas możemy jeszcze trafić na strony, które nie nadają się do przeglądania na telefonie. Dodatkowo nie pozwalaj też na ręczne powiększanie i pomniejszanie widocznej treści. Jeśli jednak musimy odczytać coś, co znajduje się na takiej stronie, będziemy mogli skorzystać z dodatkowych ustawień Google Chrome. W menu wybieramy „Ustawienia”, a następnie „Ułatwienia Dostępu”. W tym miejscu włączamy opcję „Wymuś powiększenie”.

12. Korzystanie z innych wyszukiwarek

Chrome na Androida domyślnie korzysta z wyszukiwarki Google, pozwala jednak na zmianę tych ustawień. W menu wybieramy „Ustawienia”, następnie „Wyszukiwarka” i otrzymujemy możliwość zmiany na alternatywne wyszukiwarki.

13. Szybkie wyszukiwanie na stronie

Korzystając z opcji „Znajdź na stronie” w przeglądarce Chrome, aby odnaleźć wyniki na stronie, większość osób wykorzystuje strzałki w górę i w dół, które znajdują się obok pola do wyszukiwania. Zamiast tego, aby szybciej przemieszczać się po wynikach, wystarczy przesuwać palcem w górę i w dół po pasku, który znajduje się z prawej strony ekranu.

14. Zarządzanie powiadomieniami

Coraz więcej stron prosi o zgodę na wysyłanie powiadomień na Twój telefon. Często komunikaty te ustawiane są w takich miejscach, aby użytkownik przypadkowo je zaakceptował. I o ile zapisanie się było bardzo proste, to możliwość rezygnacji z powiadomień nie jest od razu widoczna na stronie. Jeśli chcesz sprawdzić jakie strony wysyłają Ci powiadomienia, możesz to zrobić w ustawieniach Chrome. W zakładce „Powiadomienia” zobaczysz całą listę stron, przy których znajdziesz możliwość włączenia lub wyłączenia powiadomień.

15. Wyciszanie strony internetowej

Chrom na Androida powinien automatycznie blokować odtwarzanie dźwięku. Niestety jednak coraz więcej stron, szczególnie tych z masą reklam, znajduje rozwiązanie na obejście tej blokady. Na szczęście w ustawieniach znajdziemy możliwość automatycznego wyciszenia dźwięków na wszystkich stronach. Jeśli jednak chcemy, możemy stworzyć listę wyjątków.

Znacie inne przydatne funkcje Google Chrome na Androida? Podzielcie się nimi w komentarzach.

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
3 lat temu

Używam jej codziennie, a nawet nie wiedziałem, że ma tryb ciemny. Dzięki 😀

Marco
Marco
2 lat temu

Chrome z przełącznikiem kart wyświetlającym miniatury stron
^^^Domyślnie podczas przełączania się między otwartymi kartami wyświetlana jest tzw. animacja stosu. Może i cieszy ona oko, ale w mojej ocenie jest niezbyt praktyczna. Widoczny jest tylko niewielki fragment każdej strony, a przewinięcie kilkudziesięciu kart zajmuje cenne sekundy.

Chrome na Androida ma jednak kilka alternatywnych przełączników kart. Moim ulubionym jest ten z miniaturami. Aby go włączyć:

wpisz na pasku adresu: „chrome://flags”;
odnajdź funkcję „Tab Grid Layout”;
z rozwijanego menu wybierz preferowany przełącznik (polecam „thumbnail aspect ratio 3:4”);
uruchom przeglądarkę ponownie.
Teraz pojedyncze karty zajmują mniej miejsca, pozostając przy tym bardziej czytelnymi.

Podobne

Cooler Master Synk X — innowacyjny fotel oferujący nowy poziom immersji

Cooler Master już kilka miesięcy temu zapowiadał swój niecodzienny...

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...
2
0
Would love your thoughts, please comment.x