Abonament RTV poszybuje w górę. Ile będzie wynosił w 2023 roku?

Posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych zobowiązani są do opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niestety jego kwota już teraz nie należy do najniższych, jednak jak się okazuje i ona, jak wiele innych, ulegnie znacznemu podwyższeniu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła, ile ma wynosić abonament RTV w 2023 roku.

Abonament radiowo-telewizyjny — kto musi płacić a kto nie?

Domownicy posiadający odbiornik radiowy lub telewizyjny mają obowiązek jego rejestracji poprzez Pocztę Polską. Następnie co miesiąc powinni uiszczać należną opłatę abonamentową niezależnie od tego, czy oglądamy telewizję bądź słuchamy radia. Abonament powinny płacić również osoby niekorzystające z naziemnej telewizji cyfrowej, a nawet te, które nie posiadają żadnego pakietu telewizji satelitarnej czy internetowej.

Zwolnione są z niego jedynie wybrane grupy osób. Należą do nich na przykład obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, oraz osoby niezdolne do pracy, które posiadają pierwszą grupę inwalidzką. Osoby powyżej 75. roku życia, ale także takie, które ukończyły 60 lat i posiadają prawo do emerytury, jednak w wysokości nieprzekraczającej miesięcznej kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Ile będzie wynosił abonament RTV w 2023 roku?

O wysokości abonamentu RTV mówi ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Ustala się ją do dnia 31 lipca co roku. Wtedy także podawane są wyjątki i zniżki w przypadku zapłaty z góry. Abonament pozwala mediom publicznym realizowanie zaplanowanej misji mediów publicznych. Mówiąc inaczej przychód ten stanowi zasilenie budżetu stacji Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

Wysokość stawek kwotowych opłat abonamentowych na rok kalendarzowy 2023 została opublikowana w Monitorze Polskim 30 maja 2022 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła zwiększyć dotychczasowe opłaty, które do tej pory za odbiornik radiowy wyniosły 7,50 złotych miesięcznie a za telewizyjny 24,50 złotych na miesiąc. Po zmianach w roku 2023 przyjdzie nam zapłacić kolejno 8,70 złotych oraz 27,30 złotych miesięcznie. Jest to spora podwyżka jeśli bierzemy pod uwagę lata poprzednie.

Jak można się domyślić, na nic niestety zdał się projekt likwidacji abonamentu, który w kwietniu został złożony do Senatu. KRRiT nie wyraziła na to zgody, gdyż według przewodniczącego Rady, pozbawiłoby to media głównego środka finansowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...

Zalman prezentuje nowy znak słowny oraz nowe logo firmy

Firma Zalman znana ze sprawdzonych rozwiązań chłodzących i obudów PC...

Dlaczego warto zainwestować w uchwyt grawitacyjny do telefonu?

Nowoczesny smartfon na co dzień służy nam nie tylko...

Co nas czeka w trzecim odcinku The Last of Us?

"The Last of Us" to jeden z najważniejszych tytułów...

ChatGPT już niedługo z płatną wersją?

OpenAI - właściciel ChatGPT, podobno testuje wersję płatną tego...
0
Would love your thoughts, please comment.x