More

    Apple umożliwi ustawienie Google Maps jako domyślnej nawigacji – duża zmiana dla użytkowników iOS u UE

    Apple kontynuuje dostosowywanie się do wymogów regulacyjnych Unii Europejskiej. W najnowszym dokumencie opublikowanym przez firmę ogłoszono plany umożliwienia użytkownikom ustawienia domyślnych aplikacji do nawigacji oraz tłumaczeń. Oznacza to, że już niedługo użytkownicy iPhone’ów w UE będą mogli ustawić Google Maps jako swoją domyślną aplikację do nawigacji – wielu czekało na tę funkcję od dawna.

    Zgodność z unijnym aktem o rynkach cyfrowych

    W piątek Apple opublikowało aktualizację dotyczącą zgodności z unijnym aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA). Dokument ten szczegółowo opisuje działania, które firma już podjęła, aby spełnić wymagania regulacyjne. Najważniejsza jednak była informacja, że wiosną 2025 roku Apple planuje wprowadzenie wsparcia dla ustawienia domyślnych aplikacji do nawigacji i tłumaczeń.

    Zgodnie z zapowiedziami, użytkownicy iPhone’ów w UE zyskają możliwość ustawienia Google Maps jako domyślnej aplikacji nawigacyjnej. Chociaż Apple Maps nieustannie się rozwija i zdobywa uznanie użytkowników (sam prywatnie korzystam tylko z tej aplikacji od lat) za nowe funkcje oraz precyzję, wiele osób wciąż preferuje Google Maps ze względu na bardziej rozbudowane opcje, szczegółowe informacje o ruchu drogowym i lepszą integrację z innymi usługami Google. Możliwość zmiany aplikacji nawigacyjnej to istotna zmiana, która wpłynie na wygodę i personalizację urządzeń z iOS.

    Podobna zmiana dotyczyć będzie również aplikacji do tłumaczeń, choć to właśnie opcje dotyczące nawigacji przyciągną największą uwagę użytkowników.

    Premiera planowana z iOS 18.4

    Wprowadzenie wsparcia dla domyślnych aplikacji planowane jest na wiosnę 2025 roku, co sugeruje, że nowe funkcje pojawią się w aktualizacji iOS 18.4, której premiera spodziewana jest w kwietniu. Tymczasem w wersji beta iOS 18.2 odkryto, że niektóre kategorie aplikacji domyślnych, wcześniej uznawane za ograniczone do UE, będą wspierane globalnie. Dotyczy to m.in. aplikacji do wiadomości i połączeń głosowych.

    Apple nie ogłosiło jeszcze, czy nowe opcje dostępne dla UE pojawią się również globalnie. Byłoby to jednak logiczne posunięcie, które mogłoby zyskać uznanie użytkowników na całym świecie, szukających większej elastyczności w personalizacji urządzeń Apple.

    Czy te zmiany to krok w stronę bardziej otwartego i przyjaznego użytkownikowi ekosystemu iOS? Czy i Wy planujecie zmienić domyślną aplikację na Google Maps – a może na jeszcze inną?

    Nowe