More

  Barbie: W różu do rekordowych dochodów

  Sukces Barbie na ekranie kinowym wywołał prawdziwą rewolucję w Hollywood. Film razem z inną wielką produkcją, zwane jako „Barbenheimer”, zdobyły niesamowite 244 miliony dolarów w pierwszy weekend premiery, co czyni go czwartym najbardziej dochodowym weekendem otwarcia w historii Stanów Zjednoczonych.

  Jednak prawdziwe osiągnięcie tkwi w sukcesie filmu poza samymi wyświetleniami na ekranach kin.

  Rekordowy wynik

  Dzięki wspaniałej kreacji Margot Robbie w roli ikonicznej Barbie, film przekroczył wszelkie oczekiwania. Wyjątkowo duży udział Barbie w przychodach w kwocie 162 milionów dolarów stanowił znaczący kamień milowy dla reżyserek, gdyż osiągnięcie Gretty Gerwig przewyższyło debiut Patty Jenkins w „Wonder Woman”. Ogromny sukces Barbie sygnalizuje również, że negatywny wpływ pandemii Covid-19 na frekwencję w kinach jest już przeszłością.

  Zaskakujący sukces wśród superbohaterów

  Triumf Barbie jest tym bardziej niezwykły, biorąc pod uwagę konkurencyjne kino, zazwyczaj zdominowane przez produkcje o superbohaterach i wysokobudżetowe filmy akcji. Tajemnica sukcesu filmu Barbie tkwi jednak w jego czysto rozrywkowym charakterze, co przyciągnęło widzów. Jednak prawdziwym wyzwaniem, któremu musiała stawić czoła Barbie, było utrwalone przekonanie, że filmy z udziałem kobiet i o feminizmie jako głównym temacie nie odnoszą sukcesów kasowych. Pomimo prób polityzacji przekazu filmu przez krytyków, zainteresowanie widzów tylko się wzmocniło.

  Przezwyciężenie nieoczekiwanych przeszkód

  Mimo że Barbie musiała zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, jednym z najbardziej oczywistych był seksizm. Pomimo wielu dowodów na przekór temu, utrzymuje się powszechne przekonanie, że filmy o kobietach lub tworzone przez kobiety nie odnoszą sukcesów, zwłaszcza te z wyraźnym przesłaniem feministycznym. Nawet pomimo trudności wynikających ze strajków w Hollywood, Barbie nie poddała się i odniosła sukces. Wręcz przeciwnie, można by powiedzieć, że strajki przyczyniły się do wzmocnienia więzi między filmem a widownią.

  Podsumowując, sukces Barbie przekracza standardowe mierniki osiągnięć. Ponad liczbami na bilbordach stoi jako symbol emancypacji, wytrwałości i triumfu kreatywności nad przeciwnościami. W miarę jak przemysł filmowy ewoluuje, z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych przełomowych historii, które kwestionują stereotypy i inspirują widzów na całym świecie.

  Nowe