Ból kolan po jeździe na rowerze – co może być przyczyną?

Ścieżek i dróg rowerowych przybywa, więc jazda na rowerze staje się aktywnością, którą wybiera coraz więcej osób. To świetna metoda, aby spędzić czas na świeżym powietrzy i przy okazji spalić trochę kalorii. Brzmi świetnie prawda? Niestety jednak po takich wyprawach może pojawić się ból kolan. Co może być tego przyczyną i czy da się go uniknąć?

Wiele osób decyduje się na jazdę na rowerze, ponieważ uznaje się ją za aktywność, która zdecydowanie mniej niż na przykład bieganie obciąża nasz układ kostny oraz stawy. Zacznijmy więc od podstaw. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: czy jazda na rowerze obciąża kolana? Na to pytanie nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli aktywność wykonywana jest regularnie, ale i z umiarem, to ból kolan nie powinien się pojawiać. Jeśli jednak początkująca osoba, która nie jest przygotowana do wysiłku, wybierze się na dłuższą przejażdżkę, to przeciążenie kolan, a więc i ból po treningu może się pojawić.

Jakie są przyczyny bólu kolan po jeździe na rowerze?

Przyczyn bólu kolan, który pojawia się po jeździe na rowerze, może być wiele. Poza wspomnianym przeze mnie przeciążeniem kolan poprzez niedopasowanie ilości, długości lub intensywności treningu, można wymienić też nieprawidłową pracę kolan. Osoby, które nie trenują, albo rozwijają tylko wybrane mięśnie, mogą mieć problem z nierównomiernym rozwinięciem grup mięśni, w przeciwieństwie do ich antagonistycznej grupy. Mowa tu na przykład o odwodzicielach i przywodzicielach uda. Mocniejsze mięśnie przejmują część pracy innej grupy, ale przy tym mogą powodować przeciążenia.

Bardzo często przyczyną bólu może być też kwestia nieprawidłowego przygotowania stawów do jazdy. Na przykład poprzez nieodpowiednie dobranie ubioru do pogody. Przy niższych temperaturach stawy nie będą rozgrzewać się tak szybko, jak mięśnie nóg, które podczas wysiłku pracują i nagrzewają się. Stawu nie ogrzeje ani tkanka mięśniowa, ani tłuszczowa.

Kolejną przyczyną pojawiającego się bólu kolan może być też kwestia niewłaściwego ustawienia na rowerze. Przede wszystkim wpływ na to może mieć zbyt nisko ustawione siodełko. Dzieje się to zazwyczaj u początkujących osób, które ustawiając sidło niżej, czują się na rowerze bezpieczniej. U osób, które wykorzystują pedały zatrzaskowe, przyczyną powstawania bólu może być też złe ustawienie bloków. Zbyt mocne blokowanie butów powoduje, że podczas wypinania się musimy wykonać mocniejszy/większy ruch, który może być przyczyną bólu kolana.

Jazda na rowerze – Jak poradzić sobie z bólem kolana?

Jeśli po jeździe na rowerze pojawia się u nas ból kolana, to przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, co jest jego przyczyną i jak można ją wyeliminować. Jeśli to kwestia zbyt nisko ustawionego siodła, albo źle ustawionych pedałów SPD powinniśmy popracować nad ich ustawieniem. Jeśli ból kolan wynika ze zbyt dużego obciążenia treningowego, warto zastanowić się nad dopasowaniem treningów do swoich możliwości. Przydatna może okazać się też wizyta u fizjoterapeuty, który sprawdzi, jak działa nasz układ ruchu oraz mięśnie i pokaże nam, w jaki sposób możemy pracować nad mięśniami lub wzorcem ruchowym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Sony ZV-E1: pełnoklatkowa matryca i nowoczesne funkcje

Sony wypuszcza na rynek nowy aparat fotograficzny z serii...

Lamborghini Revuelto – połączenie kultowego V12 z silnikami elektrycznymi

Lamborghini Revuelto to najnowszy super-samochód od włoskiego producenta, który...

OnePlus 11 Limited Jupiter Rock Edition – limitowana edycja dla estetów i miłośników technologii

OnePlus, znany producent urządzeń mobilnych, nie przestaje zaskakiwać swoich...

GeneralTG.com Opinie: Zarabiaj na handlu energią?

Ponieważ jesteśmy bardzo uzależnieni od źródeł energii, zapotrzebowanie na...

LiteGraphs.com Opinie: Czym różni się ta platforma maklerska?

LiteGraphs to nowe, innowacyjne narzędzie handlowe, które daje inwestorom...

Cooler Master Synk X — innowacyjny fotel oferujący nowy poziom immersji

Cooler Master już kilka miesięcy temu zapowiadał swój niecodzienny...
0
Would love your thoughts, please comment.x