Ból kolan po jeździe na rowerze – co może być przyczyną?

Ścieżek i dróg rowerowych przybywa, więc jazda na rowerze staje się aktywnością, którą wybiera coraz więcej osób. To świetna metoda, aby spędzić czas na świeżym powietrzy i przy okazji spalić trochę kalorii. Brzmi świetnie prawda? Niestety jednak po takich wyprawach może pojawić się ból kolan. Co może być tego przyczyną i czy da się go uniknąć?

Wiele osób decyduje się na jazdę na rowerze, ponieważ uznaje się ją za aktywność, która zdecydowanie mniej niż na przykład bieganie obciąża nasz układ kostny oraz stawy. Zacznijmy więc od podstaw. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: czy jazda na rowerze obciąża kolana? Na to pytanie nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli aktywność wykonywana jest regularnie, ale i z umiarem, to ból kolan nie powinien się pojawiać. Jeśli jednak początkująca osoba, która nie jest przygotowana do wysiłku, wybierze się na dłuższą przejażdżkę, to przeciążenie kolan, a więc i ból po treningu może się pojawić.

Jakie są przyczyny bólu kolan po jeździe na rowerze?

Przyczyn bólu kolan, który pojawia się po jeździe na rowerze, może być wiele. Poza wspomnianym przeze mnie przeciążeniem kolan poprzez niedopasowanie ilości, długości lub intensywności treningu, można wymienić też nieprawidłową pracę kolan. Osoby, które nie trenują, albo rozwijają tylko wybrane mięśnie, mogą mieć problem z nierównomiernym rozwinięciem grup mięśni, w przeciwieństwie do ich antagonistycznej grupy. Mowa tu na przykład o odwodzicielach i przywodzicielach uda. Mocniejsze mięśnie przejmują część pracy innej grupy, ale przy tym mogą powodować przeciążenia.

Bardzo często przyczyną bólu może być też kwestia nieprawidłowego przygotowania stawów do jazdy. Na przykład poprzez nieodpowiednie dobranie ubioru do pogody. Przy niższych temperaturach stawy nie będą rozgrzewać się tak szybko, jak mięśnie nóg, które podczas wysiłku pracują i nagrzewają się. Stawu nie ogrzeje ani tkanka mięśniowa, ani tłuszczowa.

Kolejną przyczyną pojawiającego się bólu kolan może być też kwestia niewłaściwego ustawienia na rowerze. Przede wszystkim wpływ na to może mieć zbyt nisko ustawione siodełko. Dzieje się to zazwyczaj u początkujących osób, które ustawiając sidło niżej, czują się na rowerze bezpieczniej. U osób, które wykorzystują pedały zatrzaskowe, przyczyną powstawania bólu może być też złe ustawienie bloków. Zbyt mocne blokowanie butów powoduje, że podczas wypinania się musimy wykonać mocniejszy/większy ruch, który może być przyczyną bólu kolana.

Jak poradzić sobie z bólem kolana po jeździe na rowerze?

Jeśli po jeździe na rowerze pojawia się u nas ból kolana, to przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, co jest jego przyczyną i jak można ją wyeliminować. Jeśli to kwestia zbyt nisko ustawionego siodła, albo źle ustawionych pedałów SPD powinniśmy popracować nad ich ustawieniem. Jeśli ból kolan wynika ze zbyt dużego obciążenia treningowego, warto zastanowić się nad dopasowaniem treningów do swoich możliwości. Przydatna może okazać się też wizyta u fizjoterapeuty, który sprawdzi, jak działa nasz układ ruchu oraz mięśnie i pokaże nam, w jaki sposób możemy pracować nad mięśniami lub wzorcem ruchowym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Samsung S21 FE vs S20 FE. Czy nowszy model jest warty dopłaty?

Szukasz nowego telefonu dla siebie lub swoich bliskich? Jednym...

Czym seria M Samsunga różni się od serii A?

Z roku na rok liczba wprowadzanych na rynek smartfonów...

Jak zainstalować presety do Adobe Lightroom?

Presety oraz profile do Adobe Photoshop Lightroom i Lightroom...

Wyjaśnienie RTP w sloty online

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest RTP w automatach,...

Pierwszy zwiastuj filmu John Wick: Chapter 4 już dostępny!

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów serii John Wick....

Nowa wersja aplikacji Spotify na WatchOS

Posiadasz smartwatch z systemem WatchOS i korzystasz ze Spotify?...
0
Would love your thoughts, please comment.x