Cooler Master Notepal Ergostand IV – Test podstawki chłodzącej pod laptopa

Użytkownicy komputerów przenośnych dyskutują o tym, w jaki sposób mogą oni poprawić chłodzenie w swoich urządzeniach. Jako jedno z rozwiązań zaraz po dokładnym wyczyszczeniu układu chłodzenia pojawiają się specjalne podstawki, które mają obniżyć temperaturę laptopa. Czy tego typu rozwiązanie może pomóc? Sprawdzamy to na przykładzie Cooler Master Notepal Ergostand IV.

Nazwa podstawki z oznaczeniem „IV” wskazuje na to, że jest to już kolejna wersja tego produktu, co powinno przełożyć się na jakość oraz poprawę wyników uzyskiwanych przy pomocy tej podstawki. Czy Cooler Master Notepal Ergostand IV będzie wygodny i wpłynie pozytywnie na mniejsze nagrzewanie się komputera?

Cooler Master Notepal Ergostand IV – opakowanie I zawartość

Podstawkę otrzymujemy zapakowaną w kartonowe pudełko, które posiada specjalne wypełnienie zabezpieczające produkt na czas transportu. W środku poza samym urządzeniem otrzymujemy też kabel zasilający oraz instrukcję.

Notepal Ergostand IV kolorze czarnym, wykonany został w większości z dobrej jakości tworzywa sztucznego (nóżki i obudowa) oraz metalu (podstawka). Zastosowanie tych materiałów sprawia, że podstawka nie jest szczególnie ciężka, dlatego bez problemu będziemy mogli ją przenosić. Złożona podstawka ma wymiary 370 × 265 × 40 mm. Całość bardzo ładnie się prezentuje. Miłośnicy kolorów z pewnością docenią też fakt, że producent zastosował tu niebieskie podświetlenie na froncie, które będzie dawać delikatną poświatę na przestrzeń przed laptopem. Jeśli jednak to rozwiązanie wam się nie przyda, diody będzie można wyłączyć.

Testowany produkt przeznaczony jest dla laptopów o matrycy do 17 cali. Na dole podstawka posiada specjalne nóżki, które pomogą zapewnić stabilność urządzenia. Podstawka ma też cztery stopnie regulacji wysokości urządzenia (23°, 34°, 43° i 52°), co pozwala na dopasowanie pozycji pod preferencje.

Z tyłu znalazły się złącza: mini USB, micro USB, cztery USB 2.0, włącznik oraz regulator obrotów. Oznacza to, że Notepal Ergostand IV sprawdzi się też jako hub USB, który umożliwi nam korzystanie z większej ilości złączy.

Notepal Ergostand IV – specyfikacja i działanie

W podstawce został zamontowany jeden 14-centymetrowy wentylator, który ma odpowiadać za chłodzenie komputera. Został on umieszczony dokładnie na środku, a jego maksymalna prędkość wynosi 1400 obrotów na minutę, co zapewnia przepływ powietrza na poziomie 46,8 CFM. Niestety jednak wentylator nie należy do cichych urządzeń. Przy pracy na maksymalnym poziomie prędkości (41,5 dB) potrafi nieco przeszkadzać.

Na podstawkę podczas testów trafił Dell XPS 15 cali. W trakcie wykonywania pomiarów wykorzystywałam maksymalną prędkość wiatraka w podstawce, który powinien zapewnić najlepsze efekty. Niestety w trakcie testów bez i z podstawką nie zauważyłam znaczących zmian temperatur podzespołów (SSD, grafika, procesor). Maksymalna różnica w temperaturze wynosiła około 2 stopni. Dało się jednak wyczuć różnicę temperatury na obudowie komputera. Nie wykluczam jednak, że w przypadku typowo gamingowych urządzeń podstawka może pozwolić na większą różnicę w temperaturach podczas pracy.

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą pod laptopa?

Podkładka Notepal Ergostand IV nie przyniosła znaczącej różnicy w przypadku korzystania z Della XPS. Nie wykluczam jednak, że w przypadku laptopów gamingowych różnice te mogą być zdecydowanie bardziej widoczne. Obawiam się jednak, że jeśli Wasze urządzenie nie posiada najlepszego systemu odprowadzania ciepła, to nawet podkładka chłodząca nie będzie w stanie zbyt wiele pomóc. Dlatego też pamiętajcie o tym, aby odpowiednio często czyścić wentylatory oraz wymieniać pastę termoprzewodzącą. Kwestię wygody pozostawiam indywidualnej ocenie, mi jednak lepiej pracuje się, gdy laptop ustawiony jest na płasko. Notepal Ergostand IV z pewnością jednak należy pochwalić za dobre wykonanie oraz dużą ilość dodatkowych złączy, o które możemy rozszerzyć nasze urządzenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Cooler Master Synk X — innowacyjny fotel oferujący nowy poziom immersji

Cooler Master już kilka miesięcy temu zapowiadał swój niecodzienny...

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...
0
Would love your thoughts, please comment.x