Cyberbezpieczeństwo – kierunek przyszłości?

Bezpieczeństwo w sieci to temat, który zaczął zyskiwać na znaczeniu wraz z rozwojem internetu. Mimo iż od tego czasu minęło kilka dekad, to nadal nie potrafimy w pełni chronić się przed atakami hakerów. Dlatego specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są obecnie bardzo poszukiwani. Jak zdobyć taki zawód?

Internet jest dziś wykorzystywany w niemal wszystkich dziedzinach życia. Służy zarówno do komunikacji z innymi ludźmi, jak i do kontaktu w sprawach biznesowych, zawodowych czy urzędowych. Jednak korzystanie z internetu naraża nas na a różne zagrożenia. Karą za nieostrożność może być utrata ważnych danych, udostępnienie prywatnych plików osobom niepożądanym, a nawet utrata oszczędności. Takie zagrożenia dotyczą także firm i instytucji, które w sposób szczególny powinny dbać o bezpieczeństwo w sieci. Czym zajmują się specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo – studia

Chociaż w obszarze IT ścisłe wymagania dotyczące wykształcenia ustępują zwykle praktycznym umiejętnościom i zgromadzonemu doświadczeniu, to warto ukończyć studia, aby lepiej zrozumieć wszystkie kwestie techniczne. Dzięki temu przyswajana wiedza będzie mieć bardziej usystematyzowany charakter. Ciekawym pomysłem jest także cyberbezpieczeństwo jako studia podyplomowe. W ich programie znajdują się przedmioty obejmujące zagadnienia takie jak bezpieczeństwo danych, analiza zagrożeń i audyt, inżynieria systemowa czy kryptografia. To tylko niektóre z kompetencji, jakie pozwalają zdobyć studia podyplomowe. Cyberbezpieczeństwo jest dziedziną, która nieustannie się zmienia. Hakerzy tworzą coraz bardziej zaawansowane metody ataku, więc specjaliści ciągle muszą się uczyć i zdobywać umiejętności praktyczne. Takie studia podyplomowe oferuje Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University, więcej szczegółów znajdziesz na stronie wsb-nlu.edu.pl. Warto zaznaczyć, że studia na WSB NLU można ukończyć zdalnie, co znacznie ułatwia zdobycie wiedzy osobom, które już pracują lub sporo podróżują.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

Obecnie niemal wszystkie większe firmy zatrudniają specjalistów do spraw bezpieczeństwa w sieci. Takie osoby chronią nie tylko dane firmy, ale także klientów, którzy korzystają z jej usług. Wiele osób znajdzie też zatrudnienie w instytucjach państwowych i bankach. Szczególnie te ostatnie są obecnie bardzo narażone na próby ataku, dlatego potrzebują zaawansowanych zabezpieczeń. Zarobki w tej branży należą raczej do satysfakcjonujących, jednak ze względu na specyfikę wykonywanych zadań możliwa jest praca zdalna na rzecz zagranicznej firmy. Taka praca może być bardzo atrakcyjna finansowo. Można także próbować swoich sił jako wolny strzelec i samodzielnie poszukiwać zleceń np. prowadząc audyty.

Kto sprawdzi się w takiej pracy?

Aby pracować jako specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, a także indywidualne cechy charakteru. Osoba wybierająca taką ścieżkę kariery musi być gotowa na konieczność nieustannego aktualizowania swojej wiedzy. Taka praca łączy się też często z wysokim poziomem stresu i koniecznością szybkiego podejmowania decyzji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...

Sony ZV-E1 – czy vlogerzy znajdą tu coś dla siebie?

Jak podają najnowsze plotki, jeszcze w tym miesiącu powinniśmy...

OpenAI wprowadza GPT-4 – jak uzyskać do niego dostęp?

Gigant sztucznej inteligencji, OpenAI, wypuścił w środę swój najnowszy...
0
Would love your thoughts, please comment.x