More

    Cyfrowe pozwolenie na pobyt w Polsce. Kto może z niego skorzystać?

    Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej wprowadza w pełni cyfrowe pozwolenie na pobyt. Przeznaczone jest głównie dla uchodźców z Ukrainy posługujący się dokumentem Diaa.pl dostępnym w aplikacji mobilnej mObywatel.

    12 lipca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl jako dowód legalnego pobytu w Polsce. Jednocześnie informacje o dokumencie udostępniono dla państw członkowskich UE oraz krajów należących do strefy Schengen. W konsekwencji podróżni legitymujący się dodatkowo np. paszportem mogą już od 23 lipca przekroczyć polską granicę, a także są uprawnieni do swobodnego poruszania się po państwach strefy Schengen.

    Cyfrowe pozwolenie na pobyt w Polsce

    Od kilku dni obywatele Ukrainy mają możliwość wygodnego i bezpiecznego poświadczania legalności swojego pobytu w Polsce za pomocą smartfona, w sposób całkowicie cyfrowy. To kolejny element wsparcia, jakie oferujemy naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy. Niedawno uruchomiliśmy portal pracawpolsce.gov.pl, który pomaga w znalezieniu, sprofilowanej pod konkretnego kandydata, oferty pracy w naszym kraju. Już ponad milion obywateli Ukrainy posiada polski numer PESEL, a blisko pół miliona profil zaufany – klucz do polskiej e-administracji. To dzięki nim Ukraińcy mogą korzystać z DIIA.pl

    Informację tę przekazał Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji. Podkreślił też fakt o rosnącym zainteresowaniu rozszerzeniem aplikacji mObywatel. Do tej pory ilość pobrań dokumentu sięgnęła 80 tysięcy.

    Obywatele Ukrainy, którzy dostali pozwolenie na legalny pobyt w Polsce na mocy ustawy w związku ze stanem wojennym panującym w ich kraju, oraz posiadający dokumentem Diia.pl, mogą go pokazywać jako dokument pobytowy. Ułatwi on także poruszanie się po państwach Unii Europejskiej, szczególnie w strefie Schengen. Swobodne poruszanie się jest możliwe przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Diiia.pl to tym samym pierwszy w Unii Europejskiej w pełni cyfrowy dokument pozwalający na pobyt.

    Kto może posługiwać się dokumentem Diia.pl w aplikacji mObywatel?

    Przede wszystkim dotyczy to osób które:

    • mają ukraińskie obywatelstwo
    • ukończyły 18 lat
    • przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku
    • mają nadany numer PESEL
    • mają aktywny Profil Zaufany.

    Aby aktywować aplikację mObywatel należy:

     

    • Aktywować Profil Zaufany w urzędzie gdzie otrzymaliśmy PESEL.
    • Pobrać aplikację mObywatel dostępną w App Store i Google Play
    • Zapoznać się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji
    • aktywować aplikację mObywatel poprzez login i hasło wydane dla Profilu Zaufanego.

    Nowe