More

  Czy kantory internetowe są bezpieczne?

  Czy zdarzyło Wam się kiedyś wymieniać walutę lub płacić za zakupy za granicą? Być może po prostu planowaliście zagraniczne wakacje, lub spłacacie kredyt w obcej walucie. Niezależnie od powodu, z pewnością nikt nie chce przepłacać lub ponosić wysokich opłat bankowych za przewalutowanie. Każdy z nas na takiej wymianie chciałby po prostu stracić jak najmniej. Pozostaje więc pytanie, czy da się zaoszczędzić na wymianie walut?

  Wymiana walut może być znacznie łatwiejsza, niż nam się wydaje. Większość z nas zbytnio komplikuje sobie ten bardzo prosty proces, poprzez zwyczajne wypłacenie gotówki, a następnie wizytę w stacjonarnym kantorze. Często decydujemy się też na skorzystanie z usług banku, w którym mamy swoje konto. Jednak obie te opcje z pewnością nie są najbardziej opłacalne. Szukając rozwiązania w internecie na to, jak można zaoszczędzić na wymianie walut, z pewnością traficie na informacje o kantorach internetowych. Czy to dobre rozwiązanie?

  Czy kantory internetowe są bezpieczne?

  Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że odkąd kantory internetowe pojawiły się w Polsce, mięło już kilka lat. W tym czasie nie doszło do żadnych niepokojących przypadków, które mogłyby powodować strach przed wymianą waluty online. Oczywiście każdy rodzaj usług finansowych może wiązać się z ryzykiem nieuczciwych operatorów, awarii lub wypadków losowych. Jeśli jednak decydujemy się na korzystanie z tych sprawdzonych firm, możemy czuć się bezpieczniej. W końcu korzystając z tradycyjnego kantoru, możemy być narażeni na kradzież w drodze do punktu wymiany walut, możemy dostać fałszywki lub trafić na pomyłkę kasjera, który nie prawidłowo wyda nam pieniądze. Dlatego też decydując się na pierwszą wymianę waluty online, postawiłam na sprawdzoną markę, jaką jest Walutomat. Firma istnieje na rynku od 2009 roku i jest częścią największej spółki zajmującej się wymianą walut online. Dodatkowo spółka posiada też licencję instytucji płatniczej Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych.

  Czy na wymianie w kantorach internetowych da się zaoszczędzić?

  Odpowiedź jest bardzo prosta, da się. Przykładowo sprawdziłam obecny kurs euro, a następnie porównałam, ile kosztowałaby mnie wymiana w kantorze internetowym oraz 2 bankach. Przyjmijmy, że chce kupić 1000 EUR. Na potrzeby testu porównam mój bank oraz inny z najkorzystniejszą ofertą.

  Bank A – Kurs zakupu w moim banku wynosi teraz 4.6331. Oznacza to, że za 1000 EUR musiałabym zapłacić 4633,10 zł.

  Bank B –  Kurs wymiany z najkorzystniejszej bankowej oferty wynosi 4,5886. Czyli za 1000 EUR musiałabym zapłacić 4588,60 zł.

  Kantor Internetowy – Dla porównania kurs wymiany w kantorze internetowym Walutomat.pl wynosi 4,4970. Koszt zakupu 1000 EUR wyniósłby mnie 4497,00 zł.

  Podsumowując

  Czy da się zaoszczędzić na wymianie w kantorze internetowym? Tak i to sporo. W porównaniu oferty Walutomat.pl do mojego banku byłaby to jednorazowa oszczędność w kwocie 136,10 zł. W porównaniu do najkorzystniejszej oferty banku byłaby to oszczędność 91,60 zł. Warto pamiętać jednak, że korzystając z kantorów online, możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. Kantory proponują różne okresowe oferty lub zbieranie punktów, które pozwalają na obniżenie spreadu, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży i kupna.

  Jeśli chcielibyście sprawdzić, jak wygląda wymiana walut online, rejestrując się z tego linka, otrzymacie 50% rabat na prowizję przy wymianie waluty.

  Nowe