Bitcoin, kryjący się pod skrótem BTC, jest obecnie najbardziej popularną kryptowalutą. To cyfrowa waluta, co znaczy, że nie drukuje się jej ani nie wybija monet. Możesz kupić wirtualne monety za realne pieniądze, a potem sprzedać je drożej. Brzmi nieźle, ale jest jeden haczyk – możesz też stracić.
Historia Bitcoina
Wbrew pozorom, Bitcoin nie jest pierwszą kryptowalutą. Pierwsze powstały w 2008 roku, a Bitcoina wprowadzono w roku 2009. Co ciekawe, nie do końca znany jest twórca. Podaje się, że jest to Satoshi Nakamoto, ale nie wiadomo, czy jest to jedna osoba, czy też grupa osób.
Żeby ktoś mógł kupić Bitcoina, ktoś inny musi go wyprodukować, czyli wykopać. Pod tym prostym pojęciem kryje się skomplikowana procedura. Do kopania Bitcoinów służą koparki, czyli komputery i to nie byle jakie, bo takie, które mają ogromną moc obliczeniową. Żeby zajmować się kopaniem, trzeba mieć rewelacyjną wiedzę o BTC i naprawdę dobry sprzęt. Początkującym osobom odradza się kopania Bitcoinów – mimo dobrego sprzętu koszt prądu zużytego do wydobywania może być wyższy niż zarobek z wydobytych kryptowalut.
Gdzie kupować Bitcoina?
Aby kupić Bitcoina, trzeba założyć konto na giełdzie kryptowalut lub w kantorze kryptowalut i dokonać zakupu (zob. Jak kupić Bitcoin? – OdkryjBitcoin.pl). Ale zakupionego BTC nie powinno przechowywać się ani w giełdzie, ani w kantorze. I dlatego potrzebny będzie jeszcze wirtualny portfel, czyli portfel kryptowalut. Portfel jest niezbędny, jeżeli chcemy, by nasza zakupiona kryptowaluta była bezpieczna.
Zalety i wady Bitcoina
Zalety Bitcoina są proste:
- wygoda – kilka kliknięć i już możesz być posiadaczem Bitcoina lub jego fragmentu. Kilka kliknięć i możesz go sprzedać
- możesz kupować inne rzeczy – Bitcoina nie tylko możesz kupić lub sprzedać, ale możesz nim też płacić za różne rzeczy
- możesz go wydobywać – a potem sprzedać
- możesz dużo zarobić – trzeba tylko kupować i sprzedawać w odpowiednim momencie
A wady Bitcoina są jeszcze prostsze:
- możesz dużo stracić – brak wiedzy, zbytni optymizm, zagapienie się. Dużo nie trzeba, by sen o szybkim wzbogaceniu przerodził się w koszmar
- brak stabilności – to przez ciągłe zmienianie się kursu
Kurs BTC
Początkowy kurs BTC wynosił niecałego dolara. Na przestrzeni lat podniósł swą wartość i to w znacznym stopniu. Nie da się stwierdzić, czy BTC osiągnął już tak wysoki poziom cenowy, którego ponownie nie przekroczy (zob. Ile kosztuje Bitcoin? – IleKosztujeBitcoin.pl). Gdybyś na początku istnienia Bitcoina, dokonał zakupu monet za kilka dolarów i sprzedał je dopiero teraz, to byłbyś milionerem. Zapewne nie jeden z nas pluje sobie w brodę, że nie przetrzymał Bitcoina nieco dłużej lub nie kupił go wtedy, kiedy był naprawdę tani. I to pokazuje, jaki potencjał, ale i jakie ryzyko, drzemie w kryptowalutach.
Wskazówki dla początkujących
Kryptowaluty mają to do siebie, że nie dają żadnej gwarancji zysku. Jednego dnia kurs może być korzystny, a drugiego już nie. Cała sztuka polega na tym, by umiejętnie się obchodzić z Bitcoinem i codziennie go obserwować. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą ci obniżyć ryzyko poniesienia dużych strat:
- poznaj dobrze Bitcoina. Lepiej wiedzieć jak działa coś, w co angażujemy swoje pieniądze. Podaż BTC jest z góry określona i wynosi 21 milionów monet. To znaczy, że jeżeli zostanie wykopana taka ilość monet, to więcej już nie będzie można wykopać. Jego cena w dużej mierze zależy od jego atrakcyjności. Im większe zainteresowanie nim, tym wyższa jest jego cena. BTC opiera się na technologii blokchain, co znaczy, że zapisuje wszystkie transakcje. Można więc czuć się bezpiecznie – żadna transakcja nie zaginie.
- nie śpiesz się. To niewskazane. Przez pośpiech możesz dokonać transakcji, których potem będziesz żałować. Lepiej uzbroić się w cierpliwość i dokładnie przemyśleć swoje ruchy.
- nie wydawaj wszystkich pieniędzy jakich posiadasz. To cię może zgubić. Lepiej przeznaczyć na BTC bezpieczną kwotę, zamiast całych swoich oszczędności. Dobrym pomysłem jest dokładne przemyślenie miesięcznego budżetu. Jeżeli okaże się, że masz wolne pieniądze, które mogą być skazane na ewentualną stratę, to wtedy kup za nie BTC. Jeżeli w danym miesiącu nie masz takich pieniędzy, to lepiej poczekaj na moment, w którym możesz sobie na to pozwolić. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę.
- Nie musisz kupować całej monety. Biorąc pod uwagę obecny kurs, gdybyś chciał kupić całą monetę, musiałbyś wydać sporo pieniędzy. Możesz kupić tylko część Bitcoina. To dobra opcja szczególnie dla tych, którzy nie chcą wkładać wielkich pieniędzy.
- Zastanów się, czy chcesz zaryzykować. Przed wydaniem pierwszych pieniędzy na kupno wirtualnej monety, zastanów się, czy aby na pewno tego chcesz. Jeżeli dokonasz zakupu, to wiedz, że tu nie ma zwrotów, jak w sklepie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą ilekosztujebitcoin.pl