Endokrynolog to lekarz, który specjalizuje się różnymi procesami w naszym organizmie. Najczęściej jest on kojarzony z prowadzeniem pacjentów z chorobami tarczycy, ale może też pomóc w przypadku problemów z dojrzewaniem, płodnością, metabolizmem, nastrojem i ciśnieniem.
Lekarz, który chce zostać endokrynologiem, musi najpierw odbyć staż związany z chorobami wewnętrznymi lub położnictwem i ginekologią, a następnie dostać się na specjalizację z endokrynologii, która kończy się zdaniem egzaminu.
Czym zajmuje się endokrynolog?
Endokrynolog odpowiada za konsultacje dotyczące układu hormonalnego i związane z nim zaburzenia. Lekarz ten może pomóc w rozpoznaniu chorób takich jak: choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność, hashimoto), Zaburzenia pracy przysadki mózgowej, nadnerczy, funkcji hormonalnej jajników. Doradzi też w przypadku trądziku hormonalnego, problemów z płodnością, cukrzycy, otyłości oraz menopauzie.
Pomoże w rozpoznaniu chorób oraz w wyrównaniu nieprawidłowości w hormonach. Lekarz tej specjalizacji ma skomplikowane zadanie, ponieważ musi dokładnie przeanalizować wszystkie nieprawidłowości. Często wymaga to przeprowadzenia wieku badań diagnostycznych, które pomogą odkryć źródło problemu.
Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak: problemy z płodnością, problemy z ciśnieniem, ciągłe wręczenie lub duża senność, przybieranie na wadze bez przyczyny, dużą utratą masy ciała, kołatanie serca, problemy z libido, suchość pochwy, czy inne problemy, na które lekarz pierwszego kontaktu nie znajdzie prostej porady, powinieneś udać się do endokrynologa.
Jak dostać się do endokrynologa?
Jeśli zależy Ci na tym, aby konsultacja była bezpłatna, musisz zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz wystawi skierowanie, dzięki któremu będziesz mógł zapisać się do endokrynologa. Jak łatwo się domyślić, w ramach NFZ oczekiwanie do lekarza tej specjalizacji, trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta prywatna. Trzeba jednak za nią zapłacić. Dodatkowo warto przygotować się też na to, że dodatkowe badania również będą musiały być wykonywane prywatnie.
Korzystaliście kiedyś z pomocy endokrynologa?