More

    Dlaczego nie warto oszczędzać na oprawach hermetycznych LED?

    Jesteś właścicielem garażu lub piwnicy? Z pewnością wiesz już, jak ważne jest ich odpowiednie oświetlenie. Ma ono bardzo duży wpływ na jakość i wydajność naszej pracy, którą wykonujemy w tych miejscach. Oczywiście ze względu na ograniczenie poboru energii, warto zdecydować się na wybór lamp ledowych. Dobrze też jeśli będą to oprawy hermetyczne.

    Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Czy podczas wybierania oświetlenia do takich miejsc powinniśmy oszczędzać? Przygotowaliśmy dla Was porównanie opraw hermetycznych LEDVANCE ECO CLASS LED DAMPPROOF IP65 i dwukrotnie tańszych odpowiedników.

    Czym jest oprawa hermetyczna?

    Lampy hermetyczne wyróżniają się przede wszystkim wysoką odpornością na trudne warunki pracy. Produkuje się je z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na przenikanie pyłu, czy wilgoci. Cechują się wysoką klasą szczelności. Zazwyczaj jest to IP65, dzięki czemu sprawdzają się tam, gdzie zwykłe źródła światła nie dałyby sobie rady.

    Gdzie stosuje się oprawy hermetyczne?

    W sklepach znajdziemy różne rodzaje opraw hermetycznych. Przede wszystkim mogą to być oprawy z wbudowanym źródłem światła lub takie, które są przystosowane do świetlówek ledowych. Lampy, które będą posiadać zintegrowane światło, będą się wyróżniać wysoką wydajnością świetlną oraz często dłuższą gwarancją. Natomiast w przypadku opraw, które umożliwiają wymianę źródła światła, otrzymamy nieco większą swobodę na przykład w przypadku chęci zmiany barwy świetlówek. Hermetyczne oprawy świetlne idealnie sprawdzą się w miejscach takich jak: garaże, kotłownie, piwnice, magazyny, warsztaty, czy hale przemysłowe.

    Dlaczego nie warto oszczędzać na oprawach?

    Już na pierwszy rzut oka podczas wyjmowania opraw z pudełka widać bardzo dużą różnicę w wykonaniu obu produktów. Tańsza lampa wykonana została z cienkiego materiału ABS, które bardzo łatwo się wygina i niestety dość szybko pęka.

    W przypadku produktu od LEDVANCE mamy do czynienia z wykorzystaniem tworzywa PC, które sprawia, że oprawa jest bardzo solidna. Różnicę widać też w świetlówkach, te dołączone do taniej oprawy zdecydowanie są słabo wykonane. Widać na nich pozostałości kleju. Natomiast jeśli chodzi o wykonanie opraw LEDVANCE, to zdecydowanie zasługuje ono na pochwałę. Produkty są ładnie wykończone i bardzo masywne. W przeciwieństwie do tańszego odpowiednika oprawa pod naciskiem się nie wykrzywia.

    Tanią oprawę otrzymujemy też w częściach do złożenia bez żadnej instrukcji. Ilość przeróżnych elementów sprawia, że bez znajomości tego typu produktów nie będziemy w stanie sami przygotować jej do montażu. W przypadku LEDVANCE otrzymujemy natomiast kompletną i gotową do instalacji lampę. Do urządzenia otrzymujemy też wszystkie niezbędne elementy do zamontowania lampy. Tak naprawdę wystarczy ją podłączyć i przymocować do sufitu.

    Dla porównania obie lampy przekazałam do montażu osobie, która się na tym dobrze zna. Dowiedziałam się, że tańsza oprawa nie posiada informacji o certyfikacie REACH, który LEDVANCE posiada. Tańsza tuba jest też jednostronnie zasilana, co może zwiększyć ryzyko porażenia prądem.

    Mają też słabe parametry, co może sprawić, że często trzeba je będzie wymieniać. Ostatecznie w trakcie prób montażu okazało się, że tańsza oprawa podczas próby zawieszenia mocno się powyginała, a jeden z dołączonych klipsów zamykających, który był wykonany z plastiku, pękł. To sprawiło, że ostatecznie zrezygnowaliśmy z podłączenia lampy oraz wykonywania dalszych porównań.

    Dlaczego nie warto oszczędzać na oprawach?

    Warto pamiętać, że w przypadku wyboru opraw hermetycznych nie tylko ich wygląd ma znaczenie. Ze względu na trudne warunki pracy zwyczajnie chodzi o bezpieczeństwo nasze i pomieszczenia, w którym je zamontujemy. Często okazuje się też, że nawet jeśli w chwili zakupu moglibyśmy zaoszczędzić, to podczas regularnej eksploatacji na droższym produkcie będziemy mogli tylko zyskać. Tak jak w naszym przypadku, gdy podczas montażu tańsza oprawa zwyczajnie się powyginała, a ostatecznie pękła.

    Nowe