Dolby Atmos, system dźwięku przestrzennego znany z filmów, kin domowych i słuchawek, po raz pierwszy pojawi się na scenie teatralnej. Debiut technologii w teatrze odbędzie się w ramach spektaklu „Król Lear” w reżyserii Kennetha Branagha, który swoją premierę będzie miał 26 października 2024 roku w Nowym Jorku.
Dolby Atmos w teatrze po raz pierwszy
Choć Dolby Atmos od lat jest wykorzystywany w filmach, koncertach i innych wydarzeniach na żywo, to nigdy wcześniej nie pojawił się w produkcji teatralnej. Kenneth Branagh, który wystąpi w głównej roli w spektaklu „Król Lear”, zdecydował się na zastosowanie tej technologii, by stworzyć wyjątkowe wrażenia dźwiękowe, które wciągną widzów jeszcze głębiej w świat szekspirowskiej tragedii.
Branagh ma już doświadczenie z Dolby Atmos jako reżyser – używał go m.in. w swoim nagradzanym filmie „Belfast”. „Zdolność Dolby Atmos do zanurzenia widzów w historii na nowy, nieosiągalny wcześniej sposób, jest niezwykła” – podkreśla Jed Harmsen, szef działu rozrywki grupowej w Dolby.
Wyjątkowe doświadczenie dźwiękowe
Spektakl „Król Lear” w interpretacji Branagha będzie można oglądać od 26 października do 15 grudnia 2024 roku i zostanie wystawiony w nowojorskim The Shed’s Griffin Theater. Dzięki technologii Dolby Atmos, dźwięki i muzyka będą otaczać widzów ze wszystkich stron, a także rozchodzić się ponad głowami aktorów, co zapewni niesamowite wrażenia immersyjne. Widzowie będą mogli poczuć, jak dźwięk przenosi ich w świat „Króla Leara”, w pełni angażując ich w dramatyczne wydarzenia rozgrywające się na scenie.
Nowy rozdział w technologii teatralnej
Dolby Atmos zrewolucjonizował doświadczenia kinowe i domowe, a teraz ma szansę przekształcić również teatr. Wprowadzenie tej technologii do produkcji teatralnych może otworzyć nowe możliwości dla reżyserów i artystów, umożliwiając im tworzenie jeszcze bardziej wciągających i złożonych przestrzeni dźwiękowych. Branagh i jego zespół zamierzają wykorzystać Dolby Atmos do pogłębienia emocji i dynamiki w przedstawieniu, co może stać się inspiracją dla kolejnych twórców.