Garmin Fenix 6S Pro – Recenzja małego zegarka o wielkim sercu

Modele z serii Fenix 6S to najmniejsza dostępna wersja nowej rodziny zegarków sportowych Garmin Fenix 6. Ten mały zegarek ma jednak wielkie możliwości. Jest tak samo wytrzymały i funkcjonalny, jak jego większe rodzeństwo. Elegancka 42 mm koperta zegarka kryje w sobie znane nam dotychczas funkcje z poprzedników. Dodatkowo wyróżnia się też między innymi pulsoksymetrem, nową funkcją PacePro, obsługą muzyki i wygodnymi mapami.

Miałam okazję testować już wiele zegarków, które zaliczały się do grona sportowych modeli, ale i spędziłam sporo czasu ze smartwatchami udającymi jakikolwiek związek ze sportem. Do niedawna zastanawiałam się też nad tym, czy warto wymienić model Fenix 5S na 6S. Po kilku tygodniach spędzonych z nowym zegarkiem, wiem już na jego temat praktycznie wszystko.

Garmin Fenix 6S Pro – zawartość opakowania

Zacznijmy od początku. Wiele osób, które zastanawia się nad zakupem nowego Garmina na pewno stanie przed pytaniem, który model z serii Garmin Fenix 6 wybrać. U mnie decyzja była dość oczywista. Mam nieduży nadgarstek, więc rozważanie jakiegokolwiek większego modelu niż 6S lub 6S Pro z 42 mm tarczą nie miałoby sensu.

Zegarek otrzymujemy zapakowany w eleganckie kartonowe pudełko, charakterystyczne dla wszystkich urządzeń tej marki. W środku poza samym urządzeniem znajdziemy kabel do ładowania i instrukcję obsługi.

Garmin Fenix 6S Pro – wygląd

Jeśli chodzi o wygląd to Garmin Fenix 6S Pro, jest moim zdaniem najładniejszym zegarkiem sportowym dostępnym obecnie na rynku. Przede wszystkim ze względu na bardzo prostą i klasyczną obwódkę tarczy zegarka, która w przeciwieństwie do Suunto 7 nie zawiera żadnych dodatkowych ozdobnych „wzorków”.

Na uwagę z pewnością zasługuje zastosowanie modnego, różowego złota, które nadaje odrobiny elegancji. W porównaniu do poprzedników Garmin zrezygnował też ze śrubek do mocowania teleskopów od paska, dzięki czemu zegarek wygląda jeszcze lepiej. Jest też odrobinę smuklejszy od starszych modeli. To sprawia, że na mniejszym nadgarstku zdecydowanie lepiej się układa i tak bardzo nie odstaje.

I choć mogłoby się wydawać, że nowa seria nie różni się szczególnie wyglądem od poprzedniej, to znajdziemy tu kilka subtelnych poprawek. Zegarek dalej zamknięty jest w wytrzymałej obudowie, która posiada 5 przycisków do sterowania. Fenix 6S Pro zamiast chemicznie wzmocnionego szkła, korzysta teraz z Gorilla Glass 3, jednak można kupić go też w wersji z droższym i wytrzymalszym szafirowym szkiełkiem. Mój poprzedni model po 2 latach użytkowania nie posiadał żadnego śladu na szkiełku, dlatego też nie boję się o żadne problemy w przypadku Fenixa 6S.

Zegarek jest nieco smuklejszy i lżejszy od poprzednika. Waży jedynie 61 gramów. Jest na tyle wygodny, że nie przeszkadza mi nawet podczas spania. Kolejną zmianą jest zastosowanie nieco mniej wystających przycisków, dzięki czemu podczas niektórych ćwiczeń w przeciwieństwie do poprzednika, nie wbijają się już w nadgarstek.

Garmin Fenix 6S Pro – interfejs

Zegarek otrzymał zupełnie odnowiony interfejs, dalej posiada Garminowski wygląd i charakter. Z nowym modelem otrzymujemy na nowo zaprojektowaną i ulepszoną tarczę, która w uporządkowany sposób pokaże nam takie dane jak: godzina, data, temperatura, tętno, czas pracy na baterii, barometr i wysokościomierz. Ja u siebie ostatnie 2 dane zmieniłam na kroki oraz czas wschodu i zachodu słońca.

Wyświetlane dane są na tyle duże, aby w łatwy sposób dało się je odczytać. Nie dominują one tarczy tak, by godzina i data były najbardziej widoczne. Dodatkowo Garmin wprowadził małą poprawkę do wyświetlania stanu baterii. Zamiast procentów zobaczymy ilość dni do następnego ładowania. To wszystko sprawiło, że Garmin Fenix 6S to pierwszy zegarek, w którym nie zmieniłam domyślnego wyglądu tarczy.

W Fenixie 6S Pro zmienił się sposób wyświetlania widgetów, wcześniejsze modele wyświetlały na raz tylko jeden pełnoekranowy. Tu zamiast przewijać kilka różnych ekranów, są one ułożone tak, abyśmy mogli podejrzeć też dane z poprzedniego i następnego widgetu. Jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, wystarczy wejść w szczegóły. Otrzymać dostęp do dodatkowych danych zbieranych przez daną wtyczkę. Pomiędzy wskaźnikami fitness znajdziemy między innymi informację o pogodzie oraz godzinach wschodu i zachodu. Jeśli nie podoba Ci się ich domyślny układ, możesz zmienić wyświetlane dane lub ich kolejność według uznania.

Garmin Fenix 6S Pro – PacePro i mapy

Nowością w serii Fenix 6 jest ulepszona funkcja o nazwie PacePro. Zamiast ręcznie obliczać czasy i docelowe tempo dla każdego kilometra lub okrążenia, zrobisz to przy pomocy aplikacji Garmin Connect. Co najważniejsze aplikacja przeanalizuje nie tylko odległość, ale i wysokość trasy podczas określania tempa i czasów podziału. W trakcie treningu wyświetlacz pokaże twoje docelowe tempo, twoje obecne tempo oraz odległość do celu. Na ekranie możesz też zobaczyć odległość pozostałą do obecnego „podziału” trasy. Funkcja ta z pewnością najbardziej ucieszy osoby, które biegają po górach. Dzięki temu będą mogły zaoszczędzić siły na podbiegach, a w trakcie zbiegu nadrobić straty.

Garmin Fenix 6S Pro posiada dostęp do map oraz nawigacji. Umożliwia też szybką zmianę stylu map w czasie rzeczywistym. Możesz skorzystać ze stylizacji domyślnej, nocnej, morskiej lub takiej o wysokim kontraście. Mapa pozwala na skorzystanie z opcji nawigowania, jednak w zegarku nie będziemy mogli ustawić dokładnego adresu. Możemy natomiast skorzystać z opcji nawigowania do punktów szczególnych takich jak: miasta, punkty gastronomiczne, stacje benzynowe, hotele, atrakcje, zakupy, szpitale, transport i wiele innych. Możemy też skorzystać z opcji „śledź mnie”, dzięki czemu zegarek zacznie zapisywać naszą trasę, co w razie zgubienia się pomoże nam odnaleźć miejsce, z którego wyruszyliśmy. Przyznam szczerze, że nie korzystałam na razie zbyt wiele z map. Może za jakiś czas, gdy jeszcze lepiej poznam ich funkcjonalność, przygotuję oddzielny wpis.

Garmin Fenix 6S Pro – Kontrola kondycji i zdrowia

Zegarek posiada wszystkie najważniejsze funkcje takie jak śledzenie faz snu, monitorowanie stresu i tętna. W najnowszym modelu otrzymamy dodatkowe dane dotyczące częstotliwości oddechów oraz utraty płynów podczas treningu. Wskaźnik częstotliwości oddechów jest bardzo fajnym dodatkiem. Szacuje naszą liczbę oddechów na minutę, co odzwierciedla naszą sprawność fizyczną. Im niższa częstotliwość oddechów, tym wyższy poziom sprawności. Ciekawą zmianą jest też zastosowanie pulsoksymetru, który będzie nam dostarczał informacji o poziomie tlenu we krwi.

Body Battery to funkcja, która po raz pierwszy pojawiła się w modelach z serii Fenix. Jest to widżet, który monitoruje nasz organizm w trakcie dnia i na podstawie odpoczynku, poziomu wysiłku stresu i innych parametrów odwzorowuje poziom naładowania naszego organizmu w skali od 0 do 100.

Garmin Fenix 6S Pro – płatności i muzyka

Wszystkie zegarki z serii Fenix 6 niezależnie od wielkości oraz dodatkowych opcji zawierają funkcję Garmin Pay, czyli płatności przy pomocy zegarka. Z poziomu aplikacji Garmin Connect otrzymujemy możliwość dodania danych swojej karty płatniczej, dzięki czemu na trening będziemy mogli wyjść bez telefonu, a w razie potrzeby zapłacić zegarkiem.

Fenix 6S pozwala na bezprzewodowe przesyłanie muzyki. Otrzymujemy możliwość wgrania swoich ulubionych utworów lub synchronizacji biblioteki z serwisami streamingowymi takimi jak Spotify i Deezer. Niestety nie ma tu wsparcia dla Tidala, a Spotify wymaga posiadania wersji płatnej. Korzystanie z muzyki na zegarku oczywiście skróci czas jego działania na jednym ładowaniu, ale pozwoli nam na zostawienie telefonu w domu na czas treningu.

Garmin Fenix 6S Pro – Bateria

Niedawno publikowałam oddzielny wpis dotyczący czasu działania zegarków z serii Fenix 6 na baterii. Znajdziecie ram więcej informacji na temat zarządzania zasilaniem oraz trybów oszczędzania baterii.

Fenix 6S w trybie zegarka bez problemu wytrzymuje na baterii około 9 dni. Przy kilku godzinnych treningach siłowych i rowerowych z trenażerem w tygodniu ładuję go co 7-8 dni. W sytuacji, gdy korzystam z całodobowego pulsometru, czas działania zegarka na pełnym naładowaniu skraca się do 4 dni. W trybie GPS zegarek pokazuje natomiast czas pracy na baterii do 25 godzin. Jeśli dołączymy do tego muzykę, czas te skróci się do 6 godzin. Zegarek posiada też tryb GPS UltraTrack, który zmniejsza częstotliwość rejestrowania punktów śladu, co wydłuża czas pracy urządzenia do 60 godzin.

Garmin Fenix 6S Pro – Trening

Zegarek został stworzony z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Obsługuje on aż trzy systemy satelitarne: GPS, GLONASS oraz Galileo. Posiada wbudowany akcelerometr oraz optyczny czujnik do pomiaru tętna. Fenixa można połączyć z zewnętrznymi czujnikami z protokołem ANT+ lub Bluetooth Smart takimi jak: tętno, kadencja, moc itp. To sprawia, że zegarek staje się idealnym kompanem do każdego rodzaju treningu.

Lista dostępnych aktywności jest tak długa, że z pewnością nikt nie skorzysta z nich wszystkich. W zegarku znajdziemy między innymi: bieg, rower, base, thriatlon, siłę, chód, kardio, wędrówkę, wspinaczkę, jazdę w pomieszczeniu, MTB, pływanie na otwartym akwanie, narty, jogę, golf, kajaki i wiele innych.

W Fenixie 6S Pro istnieje też możliwość ustawienia aż 6 ekranów danych wyświetlanych na raz podczas treningu. Mogą to być między innymi: pola stopera, pola dystansu, pola tempa, pola tętna, dynamiki biegu, pola rytmu, pola temperatury, pola wysokości, pola kompasu, pola natlenienia mięśni i pola nawigacyjne. Możliwości jest tak wiele, że wszystkie funkcje treningowe zasługują na oddzielny wpis.

Czy warto kupić Garmina Fenix 6S Pro?

Garmin Fenix 6S Pro to nie tylko zegarek dla miłośników aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzi się u każdej osoby, która po prostu chciałaby monitorować ogólny stan swojej kondycji oraz ilość wykonywanych kroków dziennie. Prawie nieograniczona funkcjonalność sprawia, że w razie złapania nowej zajawki na jakąś aktywność, nie będziemy musieli się ograniczać, czy myśleć o zmianie urządzenia. Fenix 6S Pro jest tak samo wytrzymały jak większe modele z tej serii. Czy ma jakieś wady? Wiele osób z pewnością wskazałoby tu dość wysoką cenę. Nie zmienia to faktu, że wykonanie, funkcjonalności i świetna dedykowana aplikacja od Garmina są po prostu warte tej ceny.

18 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się z tym, że to najładniejszy zegarek sportowy. Odkładam, żeby mieć chociaż połowę, a resztę wezmę na raty. 🙂

  2. Przyznaję, że Garmin potrafi zaskoczyć. W końcu widać, że to wszystko zostało ładnie rozplanowane. Interfejs na duży plus. Zegarki z tej poprzedniej serii wyglądąły jak starocie przez to co wyświetlały.

    • Zgadza się. Jednak różni je między sobą wiele funkcjonalności. Przykładowo Suunto 9 będzie działać krócej na baterii podczas korzystania z GPS, nie posiada barometru, nie obsługuje ANT+, nie wykrywa automatycznie aktywności i nie monitoruje natlenienia krwi. W przypadku Suunto 7 również mówimy o 2-krotnie krótszym działaniu podczas korzystania z GPS i o wielu innych funkcjach, które otrzymamy w Garminie.

    • Potwierdzam, genialny prezent! Mam też wrażenie, że wszystkich funkcji nie da się ogarnąć – jest ich tak dużo. 😉 Ale na pewno każdy znajdzie wiele ciekawych opcji dla siebie.

  3. Hej

    Jedno pytanie 🙂

    Czy jak włączę tryb oszczędzania baterii w fenix S pro który wydłuża żywotność baterii nawet do 34 dni, to czy rozłącza wszystkie funkcje i działa tylko jako wyświetlanie godziny czy np. krokomierz, pomiar snu działa ?

    Dziękuje i pozdrawiam

  4. Cześć. Właśnie zastanawiam się nad kupnem smartwatcha. Od paru dni czytam i oglądam na yt recenzję, ale dalej nie wiem który wybrać. 🙈 Stanęło na Venu 2s i Fenix 6s pro. Czy mógłby ktoś doradzić, który jest lepszy na ten moment?

    • Cześć,
      Zakładam, że decyzja już zapadła, ale dopiero teraz zobaczyłam Twój komentarz. 🙂 Myślę, że to wszystko zależy od tego, jakie masz dokładnie potrzeby i czego wymagasz od swojego zegarka. Seria Fenix to najwyższa seria zegarków Garmin, więc posiada znacznie więcej funkcji i mierzy więcej parametrów. Jest też nieco lepiej wykonana niż tańsze modele. Jeśli szukasz spoko zegarka do biegania, czy innych prostych aktywności, to Venu z pewnością będzie wystarczające. Jeśli chcesz mieć zegarek, który niezależnie od planów dotrzyma Ci kroku, to Fenix będzie pewnie lepszym wyborem. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

podobne

Premiera: Cooler Master prezentuje obudowę TD500 Max

Cooler Master zaprezentował dziś TD500 Max, pierwszą obudowę ATX...

Ciekawostki o Instagramie | Co warto wiedzieć?

Od momentu swojego debiutu w 2010 roku Instagram stał...

Facebook dla początkujących – kompletny przewodnik 2024

Facebook utrzymuje swoją pozycję jako platforma łącząca ludzi z...

Jak udostępnić relację na Instagramie?

Instagram to platforma, na której dzielimy się chwilami, wspomnieniami...

Polecane

Facebook dla początkujących – kompletny przewodnik 2024

Facebook utrzymuje swoją pozycję jako platforma łącząca ludzi z...

Jak udostępnić relację na Instagramie?

Instagram to platforma, na której dzielimy się chwilami, wspomnieniami...

Najlepsze ustawienia aparatu iPhone 15 Pro – idealne zdjęcia i nagrania!

Fotografowanie smartfonem nigdy nie było tak zaawansowane i pełne...

Słuchawki Hama TWS Passion Chop + ładowarka indukcyjna

Niemiecka marka Hama wprowadza na rynek nowy model słuchawek...

Samsung Galaxy S22 w 2024 roku: Czy warto?

Technologia smartfonów rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. W...

Co to jest interkom motocyklowy i dlaczego warto go mieć?

Technologia coraz śmielej wkracza do każdej sfery naszego życia,...

Nowy motocyklista | PORADNIK

Motocykl to nie tylko środek transportu, to także fascynujący...

iOS 18 i nowe możliwości personalizacji

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, nadchodząca aktualizacja iOS 18 pozwoli...

Opony wielosezonowe czy letnie? Co wybrać?

Zaczęła się wiosna i powoli nadchodzi czas na wymianę...

Dlaczego warto i jak zastrzec swój PESEL?

17 Listopada 2023 roku pojawiła się możliwość, która może...