Garmin Fenix 6S Pro – Recenzja małego zegarka o wielkim sercu

Modele z serii Fenix 6S to najmniejsza dostępna wersja nowej rodziny zegarków sportowych Garmin Fenix 6. Ten mały zegarek ma jednak wielkie możliwości. Jest tak samo wytrzymały i funkcjonalny, jak jego większe rodzeństwo. Elegancka 42 mm koperta zegarka kryje w sobie znane nam dotychczas funkcje z poprzedników. Dodatkowo wyróżnia się też między innymi pulsoksymetrem, nową funkcją PacePro, obsługą muzyki i wygodnymi mapami.

Miałam okazję testować już wiele zegarków, które zaliczały się do grona sportowych modeli, ale i spędziłam sporo czasu ze smartwatchami udającymi jakikolwiek związek ze sportem. Do niedawna zastanawiałam się też nad tym, czy warto wymienić model Fenix 5S na 6S. Po kilku tygodniach spędzonych z nowym zegarkiem, wiem już na jego temat praktycznie wszystko.

Garmin Fenix 6S Pro – zawartość opakowania

Zacznijmy od początku. Wiele osób, które zastanawia się nad zakupem nowego Garmina na pewno stanie przed pytaniem, który model z serii Garmin Fenix 6 wybrać. U mnie decyzja była dość oczywista. Mam nieduży nadgarstek, więc rozważanie jakiegokolwiek większego modelu niż 6S lub 6S Pro z 42 mm tarczą nie miałoby sensu.

Zegarek otrzymujemy zapakowany w eleganckie kartonowe pudełko, charakterystyczne dla wszystkich urządzeń tej marki. W środku poza samym urządzeniem znajdziemy kabel do ładowania i instrukcję obsługi.

Garmin Fenix 6S Pro – wygląd

Jeśli chodzi o wygląd to Garmin Fenix 6S Pro, jest moim zdaniem najładniejszym zegarkiem sportowym dostępnym obecnie na rynku. Przede wszystkim ze względu na bardzo prostą i klasyczną obwódkę tarczy zegarka, która w przeciwieństwie do Suunto 7 nie zawiera żadnych dodatkowych ozdobnych „wzorków”.

Na uwagę z pewnością zasługuje zastosowanie modnego, różowego złota, które nadaje odrobiny elegancji. W porównaniu do poprzedników Garmin zrezygnował też ze śrubek do mocowania teleskopów od paska, dzięki czemu zegarek wygląda jeszcze lepiej. Jest też odrobinę smuklejszy od starszych modeli. To sprawia, że na mniejszym nadgarstku zdecydowanie lepiej się układa i tak bardzo nie odstaje.

I choć mogłoby się wydawać, że nowa seria nie różni się szczególnie wyglądem od poprzedniej, to znajdziemy tu kilka subtelnych poprawek. Zegarek dalej zamknięty jest w wytrzymałej obudowie, która posiada 5 przycisków do sterowania. Fenix 6S Pro zamiast chemicznie wzmocnionego szkła, korzysta teraz z Gorilla Glass 3, jednak można kupić go też w wersji z droższym i wytrzymalszym szafirowym szkiełkiem. Mój poprzedni model po 2 latach użytkowania nie posiadał żadnego śladu na szkiełku, dlatego też nie boję się o żadne problemy w przypadku Fenixa 6S.

Zegarek jest nieco smuklejszy i lżejszy od poprzednika. Waży jedynie 61 gramów. Jest na tyle wygodny, że nie przeszkadza mi nawet podczas spania. Kolejną zmianą jest zastosowanie nieco mniej wystających przycisków, dzięki czemu podczas niektórych ćwiczeń w przeciwieństwie do poprzednika, nie wbijają się już w nadgarstek.

Garmin Fenix 6S Pro – interfejs

Zegarek otrzymał zupełnie odnowiony interfejs, dalej posiada Garminowski wygląd i charakter. Z nowym modelem otrzymujemy na nowo zaprojektowaną i ulepszoną tarczę, która w uporządkowany sposób pokaże nam takie dane jak: godzina, data, temperatura, tętno, czas pracy na baterii, barometr i wysokościomierz. Ja u siebie ostatnie 2 dane zmieniłam na kroki oraz czas wschodu i zachodu słońca.

Wyświetlane dane są na tyle duże, aby w łatwy sposób dało się je odczytać. Nie dominują one tarczy tak, by godzina i data były najbardziej widoczne. Dodatkowo Garmin wprowadził małą poprawkę do wyświetlania stanu baterii. Zamiast procentów zobaczymy ilość dni do następnego ładowania. To wszystko sprawiło, że Garmin Fenix 6S to pierwszy zegarek, w którym nie zmieniłam domyślnego wyglądu tarczy.

W Fenixie 6S Pro zmienił się sposób wyświetlania widgetów, wcześniejsze modele wyświetlały na raz tylko jeden pełnoekranowy. Tu zamiast przewijać kilka różnych ekranów, są one ułożone tak, abyśmy mogli podejrzeć też dane z poprzedniego i następnego widgetu. Jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, wystarczy wejść w szczegóły. Otrzymać dostęp do dodatkowych danych zbieranych przez daną wtyczkę. Pomiędzy wskaźnikami fitness znajdziemy między innymi informację o pogodzie oraz godzinach wschodu i zachodu. Jeśli nie podoba Ci się ich domyślny układ, możesz zmienić wyświetlane dane lub ich kolejność według uznania.

Garmin Fenix 6S Pro – PacePro i mapy

Nowością w serii Fenix 6 jest ulepszona funkcja o nazwie PacePro. Zamiast ręcznie obliczać czasy i docelowe tempo dla każdego kilometra lub okrążenia, zrobisz to przy pomocy aplikacji Garmin Connect. Co najważniejsze aplikacja przeanalizuje nie tylko odległość, ale i wysokość trasy podczas określania tempa i czasów podziału. W trakcie treningu wyświetlacz pokaże twoje docelowe tempo, twoje obecne tempo oraz odległość do celu. Na ekranie możesz też zobaczyć odległość pozostałą do obecnego „podziału” trasy. Funkcja ta z pewnością najbardziej ucieszy osoby, które biegają po górach. Dzięki temu będą mogły zaoszczędzić siły na podbiegach, a w trakcie zbiegu nadrobić straty.

Garmin Fenix 6S Pro posiada dostęp do map oraz nawigacji. Umożliwia też szybką zmianę stylu map w czasie rzeczywistym. Możesz skorzystać ze stylizacji domyślnej, nocnej, morskiej lub takiej o wysokim kontraście. Mapa pozwala na skorzystanie z opcji nawigowania, jednak w zegarku nie będziemy mogli ustawić dokładnego adresu. Możemy natomiast skorzystać z opcji nawigowania do punktów szczególnych takich jak: miasta, punkty gastronomiczne, stacje benzynowe, hotele, atrakcje, zakupy, szpitale, transport i wiele innych. Możemy też skorzystać z opcji „śledź mnie”, dzięki czemu zegarek zacznie zapisywać naszą trasę, co w razie zgubienia się pomoże nam odnaleźć miejsce, z którego wyruszyliśmy. Przyznam szczerze, że nie korzystałam na razie zbyt wiele z map. Może za jakiś czas, gdy jeszcze lepiej poznam ich funkcjonalność, przygotuję oddzielny wpis.

Garmin Fenix 6S Pro – Kontrola kondycji i zdrowia

Zegarek posiada wszystkie najważniejsze funkcje takie jak śledzenie faz snu, monitorowanie stresu i tętna. W najnowszym modelu otrzymamy dodatkowe dane dotyczące częstotliwości oddechów oraz utraty płynów podczas treningu. Wskaźnik częstotliwości oddechów jest bardzo fajnym dodatkiem. Szacuje naszą liczbę oddechów na minutę, co odzwierciedla naszą sprawność fizyczną. Im niższa częstotliwość oddechów, tym wyższy poziom sprawności. Ciekawą zmianą jest też zastosowanie pulsoksymetru, który będzie nam dostarczał informacji o poziomie tlenu we krwi.

Body Battery to funkcja, która po raz pierwszy pojawiła się w modelach z serii Fenix. Jest to widżet, który monitoruje nasz organizm w trakcie dnia i na podstawie odpoczynku, poziomu wysiłku stresu i innych parametrów odwzorowuje poziom naładowania naszego organizmu w skali od 0 do 100.

Garmin Fenix 6S Pro – płatności i muzyka

Wszystkie zegarki z serii Fenix 6 niezależnie od wielkości oraz dodatkowych opcji zawierają funkcję Garmin Pay, czyli płatności przy pomocy zegarka. Z poziomu aplikacji Garmin Connect otrzymujemy możliwość dodania danych swojej karty płatniczej, dzięki czemu na trening będziemy mogli wyjść bez telefonu, a w razie potrzeby zapłacić zegarkiem.

Fenix 6S pozwala na bezprzewodowe przesyłanie muzyki. Otrzymujemy możliwość wgrania swoich ulubionych utworów lub synchronizacji biblioteki z serwisami streamingowymi takimi jak Spotify i Deezer. Niestety nie ma tu wsparcia dla Tidala, a Spotify wymaga posiadania wersji płatnej. Korzystanie z muzyki na zegarku oczywiście skróci czas jego działania na jednym ładowaniu, ale pozwoli nam na zostawienie telefonu w domu na czas treningu.

Garmin Fenix 6S Pro – Bateria

Niedawno publikowałam oddzielny wpis dotyczący czasu działania zegarków z serii Fenix 6 na baterii. Znajdziecie ram więcej informacji na temat zarządzania zasilaniem oraz trybów oszczędzania baterii.

Fenix 6S w trybie zegarka bez problemu wytrzymuje na baterii około 9 dni. Przy kilku godzinnych treningach siłowych i rowerowych z trenażerem w tygodniu ładuję go co 7-8 dni. W sytuacji, gdy korzystam z całodobowego pulsometru, czas działania zegarka na pełnym naładowaniu skraca się do 4 dni. W trybie GPS zegarek pokazuje natomiast czas pracy na baterii do 25 godzin. Jeśli dołączymy do tego muzykę, czas te skróci się do 6 godzin. Zegarek posiada też tryb GPS UltraTrack, który zmniejsza częstotliwość rejestrowania punktów śladu, co wydłuża czas pracy urządzenia do 60 godzin.

Garmin Fenix 6S Pro – Trening

Zegarek został stworzony z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Obsługuje on aż trzy systemy satelitarne: GPS, GLONASS oraz Galileo. Posiada wbudowany akcelerometr oraz optyczny czujnik do pomiaru tętna. Fenixa można połączyć z zewnętrznymi czujnikami z protokołem ANT+ lub Bluetooth Smart takimi jak: tętno, kadencja, moc itp. To sprawia, że zegarek staje się idealnym kompanem do każdego rodzaju treningu.

Lista dostępnych aktywności jest tak długa, że z pewnością nikt nie skorzysta z nich wszystkich. W zegarku znajdziemy między innymi: bieg, rower, base, thriatlon, siłę, chód, kardio, wędrówkę, wspinaczkę, jazdę w pomieszczeniu, MTB, pływanie na otwartym akwanie, narty, jogę, golf, kajaki i wiele innych.

W Fenixie 6S Pro istnieje też możliwość ustawienia aż 6 ekranów danych wyświetlanych na raz podczas treningu. Mogą to być między innymi: pola stopera, pola dystansu, pola tempa, pola tętna, dynamiki biegu, pola rytmu, pola temperatury, pola wysokości, pola kompasu, pola natlenienia mięśni i pola nawigacyjne. Możliwości jest tak wiele, że wszystkie funkcje treningowe zasługują na oddzielny wpis.

Czy warto kupić Garmina Fenix 6S Pro?

Garmin Fenix 6S Pro to nie tylko zegarek dla miłośników aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzi się u każdej osoby, która po prostu chciałaby monitorować ogólny stan swojej kondycji oraz ilość wykonywanych kroków dziennie. Prawie nieograniczona funkcjonalność sprawia, że w razie złapania nowej zajawki na jakąś aktywność, nie będziemy musieli się ograniczać, czy myśleć o zmianie urządzenia. Fenix 6S Pro jest tak samo wytrzymały jak większe modele z tej serii. Czy ma jakieś wady? Wiele osób z pewnością wskazałoby tu dość wysoką cenę. Nie zmienia to faktu, że wykonanie, funkcjonalności i świetna dedykowana aplikacja od Garmina są po prostu warte tej ceny.

Polecane

Dyson 360 Vis Nav™ – rewolucja w automatycznym sprzątaniu?

Firma Dyson ujawniła swój najnowszy model robota sprzątającego, który...

Pokrowce do iPhone 15 | NJORD: prezentuje nowości dla Apple

Nie minął nawet tydzień od premiery najnowszej serii iPhone...

Masz już iPhone 15? Hama prezentuje akcesoria dla nowej generacji Apple!

Po wprowadzeniu na rynek najnowszego modelu iPhone 15 przez...

Ukryte funkcje Twojego iPhone, o których nie wiedziałeś

Nowoczesne smartfony są coraz bardziej funkcjonalne i rozbudowane. Apple...

Gigantyczny SAMSUNG już w sprzedaży!

Nowy model telewizora Samsung o imponującej wielkości ekranu 98...

Jak hamować motocyklem w deszczu?

Jazda na motocyklu to nie tylko emocje i wolność...

Kurtka motocyklowa na jesień – jaką wybrać?

Jesień to czas, kiedy motocykliści muszą być szczególnie przygotowani...

Krótsze lekcje i 4 dni szkoły w tygodniu?!

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez platformę ClickMeeting, znacząca część...

Słuchawki CORSAIR VIRTUOSO PRO | Dla entuzjastów gier i streamingu

CORSAIR -  producent sprzętu dla graczy i twórców cyfrowych...

Jak wyłączyć powiadomienia na Iphone?

Jeśli chcesz całkowitego spokoju od powiadomień lub zmienić ich...

Weekend w europejskich stolicach: jak maksymalnie wykorzystać krótki wyjazd?

Podróże kształcą, bawią i uczą. Co, jeśli mamy jednak...

Jak korzystać ze Street View w mapach iPhone?

Istnieją dwa sposoby korzystania z funkcji Street View w...

Skanowanie kodów QR na iPhone | PORADNIK

Kody QR stają się coraz bardziej popularne w codziennym...

Północ Europy kryje tajemnicę: gdzie podziwiać zorzę?

Zorza polarna, znana również jako Aurora Borealis, jest jednym...

Czy nowe Motorole zdetronizują konkurencję?

Motorola wprowadza do Polski cztery nowe modele smartfonów, które...

Canon i nowe obiektywy Cinema Prime

Nowa seria obiektywów dla profesjonalistów Canon ogłosił premierę siedmiu modeli...

Polecane

Dyson 360 Vis Nav™ – rewolucja w automatycznym sprzątaniu?

Firma Dyson ujawniła swój najnowszy model robota sprzątającego, który...

Pokrowce do iPhone 15 | NJORD: prezentuje nowości dla Apple

Nie minął nawet tydzień od premiery najnowszej serii iPhone...

Masz już iPhone 15? Hama prezentuje akcesoria dla nowej generacji Apple!

Po wprowadzeniu na rynek najnowszego modelu iPhone 15 przez...

Ukryte funkcje Twojego iPhone, o których nie wiedziałeś

Nowoczesne smartfony są coraz bardziej funkcjonalne i rozbudowane. Apple...

Gigantyczny SAMSUNG już w sprzedaży!

Nowy model telewizora Samsung o imponującej wielkości ekranu 98...

Krótsze lekcje i 4 dni szkoły w tygodniu?!

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez platformę ClickMeeting, znacząca część...

Słuchawki CORSAIR VIRTUOSO PRO | Dla entuzjastów gier i streamingu

CORSAIR -  producent sprzętu dla graczy i twórców cyfrowych...

Jak wyłączyć powiadomienia na Iphone?

Jeśli chcesz całkowitego spokoju od powiadomień lub zmienić ich...

Weekend w europejskich stolicach: jak maksymalnie wykorzystać krótki wyjazd?

Podróże kształcą, bawią i uczą. Co, jeśli mamy jednak...

Jak korzystać ze Street View w mapach iPhone?

Istnieją dwa sposoby korzystania z funkcji Street View w...

Skanowanie kodów QR na iPhone | PORADNIK

Kody QR stają się coraz bardziej popularne w codziennym...

Czy nowe Motorole zdetronizują konkurencję?

Motorola wprowadza do Polski cztery nowe modele smartfonów, które...

Canon i nowe obiektywy Cinema Prime

Nowa seria obiektywów dla profesjonalistów Canon ogłosił premierę siedmiu modeli...

Najnowsze słuchawki Jabra Elite teraz w Polsce!

Na tegorocznych targach IFA w Berlinie zostały przedstawione modele...

Dlaczego urządzenia do noszenia są świetnym dodatkiem do telefonu komórkowego

Technologia ubieralna zyskuje na popularności, a smartwatche, urządzenia do...

Raj dla rowerzystów: Gdzie w Europie warto wybrać się na dwóch kółkach?

Jazda na rowerze po europejskich szlakach to marzenie wielu...
18
0
Would love your thoughts, please comment.x