Geolokalizacja w telefonach – przydatna funkcjonalność czy niebezpieczeństwo?

0
1582

Obecnie niemalże 99% urządzeń mobilnych jest wyposażonych w nowoczesne moduły GPS, które pozwalają na naprawdę szybkie i łatwe ustalenie dokładnej lokalizacji smartfona lub jakiegokolwiek innego urządzenia. To przydatna funkcjonalność, która pozwala np. na monitorowanie położenia dziecka w drodze do szkoły. Niestety dostęp do geolokalizacji to też rozwiązanie niosące ze sobą wiele niebezpieczeństw.

 Geolokalizacja to skuteczne metody pozwalające na odnajdywanie urządzeń elektronicznych, pojazdów oraz osób na całym świecie. Sprawdź, jak działa Lokalizo – czyli lokalizowanie telefonu po numerze. To wygodny sposób na określenie położenia smartfona o określonym numerze telefonu, pod warunkiem że ten jest stale połączony z siecią telefonii komórkowej.

Lokalizowanie telefonów i innych urządzeń elektronicznych – jak to zrobić najszybciej?

Nowoczesne technologie pozwalają na szybkie lokalizowanie telefonów komórkowych
i innych sprzętów. Możesz wykorzystać w tym celu dedykowane oprogramowanie śledzące lub po prostu wejść na jeden z polecanych serwisów do śledzenia smartfonów np. po numerze telefonu. W ten sposób możesz nawet bez wiedzy właściciela smartfona sprawdzić jego dokładną lokalizację.

Sprawdź: Jak działa geolokalizacja.

W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują aplikacje rodzicielskie, które zainstalujesz na telefonie swojego dziecka. Te pobierają stałą lokalizację urządzenia, dzięki czemu w czasie rzeczywistym wiesz, gdzie aktualnie znajduje się Twoje dziecko. To przydatne narzędzie, które stosowane jest przez wielu rodziców w dzisiejszych czasach.

Usługi geolokalizacyjne – gdzie jeszcze są stosowane i kto je wykorzystuje?

Z usług geolokalizacji korzystają nie tylko osoby prywatne np. do śledzenia dziecka, ale także organy ścigania w trakcie trwania np. poszukiwania przestępców. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów GPS władze mogą bez żadnego problemu określić lokalizację przestępcy nawet co do metra.

Geolokalizacja wykorzystywana jest także w transporcie do śledzenia tranzytu ciężarowego, ale nie tylko. Najbardziej zaawansowane technologie geolokalizacji satelitarnej są montowane w samolotach oraz flocie wojskowej, dzięki czemu możliwe jest np. określenie położenia samolotu przez lotnisko i zaplanowanie jego trasy. Nowoczesne samochody, elektronika – wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość spotkasz się z modułami GPS, które znacznie ułatwiają życie człowieka – np. Mapy Google.

Czy ogólnodostępne usługi geolokalizacji mogą być niebezpieczne?

Nowoczesne moduły GPS niestety, ale niosą ze sobą pewne ryzyko. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać zaawansowane technologicznie urządzenia do śledzenia osób publicznych i nie tylko. Wystarczy, że na urządzeniu znajdzie się złośliwe oprogramowanie szpiegujące,
a przestępca będzie mieć dostęp do dokładnej lokalizacji ofiary np. przez smartfona lub laptopa. Zadbaj więc o to, aby w miarę bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii i wykorzystuj GPS tylko wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebujesz.

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj