Google ogłosiło współpracę ze startupem Kairos Power w celu zasilania swoich centrów danych AI energią jądrową. W ramach tej umowy firma zakupi energię pochodzącą z siedmiu małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), które mają zostać wybudowane w Stanach Zjednoczonych. Projekt przewiduje dostarczenie 500 megawatów mocy jądrowej do końca dekady. Pierwszy reaktor ma rozpocząć pracę w 2030 roku, a pozostałe będą uruchamiane sukcesywnie do 2035 roku.
Pierwsza korporacyjna umowa na SMR
To pierwsza tego typu umowa, w której firma prywatna zobowiązuje się do zakupu energii z małych modułowych reaktorów jądrowych. Reaktory SMR różnią się od tradycyjnych elektrowni mniejszymi rozmiarami oraz modułową konstrukcją – ich komponenty są produkowane w fabryce, co pozwala obniżyć koszty budowy w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni jądrowych.
Wyzwania regulacyjne i harmonogram budowy
Kairos Power potrzebuje zatwierdzenia projektów przez Amerykańską Komisję Regulacji Jądrowej (NRC), zanim rozpocznie budowę. Firma uzyskała już pozwolenie na budowę reaktora demonstracyjnego w Tennessee, który ma ruszyć w 2027 roku. Obecnie Kairos prowadzi testy w Albuquerque (Nowy Meksyk), gdzie ocenia swoje systemy oraz łańcuch dostaw, wykorzystując jednostki testowe bez paliwa jądrowego.
Google chce przyspieszyć wdrożenie technologii jądrowej
Google nie ujawniło szczegółów finansowych umowy, ale firma twierdzi, że struktura współpracy pozwoli obniżyć koszty i przyspieszyć wprowadzenie energii na rynek. Według Michaela Terrella, dyrektora ds. energii i klimatu w Google, strategia polega na zamówieniu energii z kilku reaktorów jednocześnie, co pozwoli na szybsze i bardziej efektywne wdrożenie technologii Kairos Power.
„To ważny krok w naszej strategii upowszechniania zaawansowanych technologii i korzyści, jakie mogą one przynieść społecznościom” – napisał Terrell w blogu.
Nuclear tech jako odpowiedź na potrzeby energetyczne Big Tech-ów
Niewątpliwie widać tu, że gigantyczny i szybki rozwój sztucznej inteligencji w ostatnim czasie i związane z nim rosnące zapotrzebowanie na energię spowodowały, że giganci technologiczni zaczynają inwestować w energię jądrową. We wrześniu Microsoft podpisał umowę z Constellation Energy, by przywrócić działanie jednego z reaktorów elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii. Z kolei w marcu Amazon nabył centrum danych zasilane energią jądrową od Talen Energy.