More

  Gramofon Pro-Ject RPM 1 Carbon | Ile kosztuje piękno analogu?

  Dla wielu miłośników winyli gramofon nie jest tylko urządzeniem do odtwarzania muzyki, ale sercem ich domowego systemu audio, obiektem pożądania i często również elementem dekoracyjnym. W tej mozaice oczekiwań pojawił się Pro-Ject RPM 1 Carbon – to propozycja, która ma łączyć jakość odsłuchu z minimalistycznym designem.

  gramofon pro-ject

  Firma Pro-Ject ma w swojej ofercie gramofony o wartości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak austracki producent przygotował również stylową serię RPM 1 i ma ona stanowić idealny kompromis. Jak wyszło?

  Budowa i design 

  Gramofon wyróżnia się ciekawą konstrukcją „wiszącego” talerza pracującego na podstawie w kształcie bumerangu. Tworzy dzięki temu wrażenie, że obracająca się płyta winylowa niemal lewituje w powietrzu.

  pro-ject gramofon

  Odwrócone łożysko z ceramiczną kulką ma za zadanie zmniejszyć drgania talerza. Interesująco rozwiązano również sam napęd gramofonu. Silnik stoi oddzielnie poza główną obudową (raczej we wnęce, która oferuje odpowiedni dystans) – zatem jedyne fizyczne połączenie silnika z obudową gramofonu stanowi pasek napędowy.

  Ramię gramofonu w kształcie litery „s” zostało wykonane z aluminium i pokryte plecionką z włókna węglowego. Dodatkowo zastosowano mechanizm anti-skating’u z regulacją magnetyczną.

  Obudowa stoi na trzech nóżkach zakończonych ostrą końcówką dla zminimalizowania przenoszonych wibracji. Z racji nawierzchni, na której postawiliśmy gramofon, zastosowaliśmy dodatkowe podkładki.

  Pro-Ject RPM 1 Carbon recenzja

  Wkładka gramofonowa Ortofon 2M Red

  Gramofon dostarczany jest z zamontowaną już i skalibrowaną wkładką – Ortofon 2M Red.
  Mimo iż wersja 2M Red nie jest jednym z wyższych modeli wkładek MM tego producenta – kosztuje dziś około 450 zł, miło zatem, że otrzymujemy ją w cenie gramofonu.

  Wersja czerwona nie jest też najbardziej podstawową wkładką – zadowalające, ciepłe i szczegółowe brzmienie. Nie brakuje tutaj zarówno bardzo niskich tonów, jak i delikatnej, klarownej góry. 2M Red to świetne rozwiązanie dla osób rozpoczynających przygodę ze światem analogowych brzmień z „czarnych płyt”. W przyszłości pozwoli nam to również na łatwe ulepszanie naszego sprzętu np. zakup wkładki 2M Blue lub jeden z jeszcze wyższych modeli.

  ortofon 2m red

  Obsługa i wrażenia

  Cieszę się, że Pro-Ject RPM1 Carbon to sprzęt w pełni manualny. W swoim przedziale cenowym nie tylko świetnie się prezentuje, oferuje zbalansowane tony i szczegółowość, ale jednocześnie nie zabiera satysfakcji z przeprowadzania wszystkich „rytualnych” czynności, które tak lubimy podczas obcowania z analogową muzyką.

  Wybór prędkości obrotowej 33 i 1/3 rpm lub 45 rpm ustawia się. przekładając pasek z jednego kółeczka napędowego na drugie. Przygotowane i wyważone uprzednio ramię w raz igłą ustawia się w wybranym przez siebie punkcie nad płytą winylową, następnie trzeba użyć dźwigienki wolnego opuszczania – ramię oczywiście możemy położyć bez użycia mechanizmu, ale zawsze stanowi to większe ryzyko uszkodzenia płyty lub igły.

  Pro-Ject RPM 1

  Pro-Ject RPM 1 Carbon – specyfikacja 

  – Prędkość obrotowa 33, 45 (manualna zmiana)
  – Odchylenie obrotów 33: +/- 0,27% i 45: +/- 0,19%
  – Talerz 300 mm mdf z matą z filcu
  – Ramię 8,6” aluminium/carbon
  – Efektywna długość ramienia 218,5 mm
  – Efektywna masa ramienia 8 g
  – Overhang 22,0 mm
  – Przeciwwaga 3 – 5,5 g
  – Zakres siły nacisku 0 – 25 mn
  – Wyjście RCA
  – Pobór mocy 5 W
  – Wymiary 380 x 110 x 350 mm
  – Masa 3,8 kg

  gramofon

  Podsumowanie

  Werdykt? Połączenie nietypowego, nowoczesnego designu i dobrej jakości brzmienia z przystępną ceną daje nam możliwość wejścia do analogowego świata z uśmiechem na twarzy. Jednocześnie RPM 1 Carbon świetnie się sprawdzi jako element wystroju Twojego wnętrza.

  Cena? Nie zwala z nóg. Dziś (29.01.2024) gramofon wraz z wkładką można kupić za około 2500 złotych.

  Zobacz też:
  MP3 AAC FLAC | Twój przewodnik po formatach audio
  Klipsch – mój wybór na kino domowe do salonu. Recenzja
  Co to jest ANC? Cisza nigdy nie brzmiała tak dobrze

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe