More

    Huawei FreeBuds 4 – recenzja słuchawek, które świetnie wyglądają

    Kilka tygodni temu w ofercie marki Huawei znalazły się nowe słuchawki FreeBuds 4. Od razu nie miały łatwego zadania, gdyż konkurencja na rynku słuchawek jest bardzo duża. Dodatkowo ich poprzedni model FreeBuds 3 przez wielu został uznany, jako najciekawszy wybór w swojej klasie cenowej. Czy nowa propozycja od Huawei powtórzy sukces poprzednika? Zapraszam na recenzję.

    Zacznę od tego, że obecnie nowe słuchawki FreeBuds 4 możecie kupić o 100 zł taniej w stosunku do regularnej ceny  tego modelu. Promocja obowiązuje na stronie Huawei do 01.08.2021. Przeglądając specyfikację (Bluetooth 5.3, ANC, przetwornik 14,3mm) zapowiada się, że słuchawki powinny być warte swojej ceny. Szczególnie, że w stosunku do swoich poprzedników (które na premierę były droższe) słuchawki otrzymały najnowszy standard Bluetooth oraz większe przetworniki. Czy potwierdzi się to w trakcie testów?

    Huawei FreeBuds 4 – zawartość opakowania i wygląd

    Słuchawki otrzymujemy zapakowane w eleganckie kartonowe pudełko, na którym znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje na temat produktu. W środku poza etui, w którym umieszczone zostały słuchawki bezprzewodowe, znajdziemy też kabel (USB-A na USB-C) do ładowania oraz instrukcję obsługi.

    Słuchawki mają douszną konstrukcję, jednak od samej „pchełki” odchodzi dłuższy pałąk. Nikogo ten wygląd nie powinien zdziwić, chociaż Huawei zadbał o to, aby wprowadzić drobne zmiany w wygodzie użytkowania. Przede wszystkim nowy model na nieco inny rozstaw pchełek oraz ich odchylenie w stosunku do ucha. Dzięki temu słuchawki znacznie lepiej leżą w uszach.

    Kolejny element to etui, które jest nieco mniejsze w stosunku do poprzednika. Z boku znajdziemy przycisk do parowania, a od dołu złącze USB-C. Dużym plusem jest dobrze działająca pokrywa, która zatrzymuje się po otwarciu i nie utrudnia wyjmowania słuchawek. Została skonstruowana tak, że nie  powinna przypadkowo otwierać się w trakcie transportu.

    Huawei FreeBuds 4 mają konstrukcję, która nie wszystkim może pasować. Spotkałam się z opiniami osób, które w słuchawkach bez gumek bardzo często miały problem z dobrym dopasowaniem słuchawki do ucha. Często pojawiały się też opinie o tym, że ten typ słuchawek częściej wypada z ucha. Na szczęście to nie problem. Na rynku bez problemu znajdziemy gumowe nakładki, które w takich przypadkach poprawią wygodę użytkowania.

    Huawei FreeBuds 4 – użytkowanie

    Zacznijmy od sterowania, które w tym modelu jest wyjątkowo proste. Pałąk słuchawek reaguje na pojedyncze i podwójne stuknięcia. Dodatkowo rozpoznaje też przytrzymanie oraz przesuwanie, które pozwala na regulację głośności. Co ciekawe pożądaną reakcję na podwójne kliknięcie możemy ustawić sami dla każdej słuchawki osobno. Jak to zrobić? Wystarczy wejść do dedykowanej aplikacji.

    Do słuchawek warto pobrać aplikację o nazwie AI Life. Po zalogowaniu na konto Huawei oraz sparowaniu słuchawek otrzymamy łatwy dostęp do stanu naładowania poszczególnych słuchawek, oraz etui. W aplikacji znajdziemy też informację o tym, z jakimi urządzeniami słuchawki nawiązały komunikację. Tu dobra wiadomość. Jednocześnie możemy mieć podłączone dwa urządzenia, a przy pomocy aplikacji wskazywać, które w danym momencie ma zostać uznane za główne. W aplikacji znajdziemy też ustawienia od przełącznika redukcji hałasów oraz opcje związane z jakością dźwięków. Znajdziemy tu też sekcję związaną z codzienną obsługą słuchawek, która pozwala też na aktualizację oprogramowania, czy namierzanie słuchawek.

    Kolejnym istotnym elementem podczas codziennego użytkowania jest jakość połączenia. Od razu da się odczuć, że słuchawki wspierają najnowszą technologię Bluetooth. Połączenie jest stabilne, dodatkowo bez problemu możemy oddalać się od urządzenia, z którym łączą się słuchawki. Spokojnie przemieszczałam się po całym domu i nie miałam problemów z zasięgiem słuchawek.

    Świetnym rozwiązaniem są też czujniki, które rozpoznają co w danym momencie dzieje się ze słuchawkami. Wstrzymują oraz wznawiają odtwarzanie w zależności od tego, czy słuchawkę wyjmujemy, czy wkładamy do ucha.

    Został jeszcze jeden element, który wpływa na użytkowanie. Mowa o długości pracy na baterii. FreeBuds 4 działają na pełnym ładowaniu dłużej niż FreeBuds 3, niestety jednak wśród konkurencji znajdziemy modele słuchawek, które radzą sobie z czasem pracy na baterii jeszcze lepiej. W pełni naładowane słuchawki pozwolą na słuchanie muzyki przez 4 godziny. Po włączeniu ANC czas te niestety skróci się do około 2,5 godziny. Oczywiście etui wydłuży ten czas pracy o dodatkowe 22 godzony w zwykłym trybie lub o 14 godzin w przypadku korzystania z ANC.

    Huawei FreeBuds 4 – jakość dźwięku

    Kolejnym bardzo istotnym elementem pracy słuchawek jest jakość dźwięku. Oczywiście każdy z nas ma inne preferencje, dlatego bardzo trudno jednoznacznie ocenić to, jak słuchawki się sprawdzają. Na pewno odnosząc jakość dźwięku do ceny, słuchawki zasługują na pochwałę. Jest jednak kwestia, na którą muszę trochę ponarzekać. Mowa tu o maksymalnej głośności. Słuchawki do najgłośniejszych z pewnością nie należą. I choć chciałabym wskazać to jako minus, nie trudno znaleźć tu też plusy. Dzięki temu słuchawki nie tracą na jakości dźwięku, który jest po prostu neutralny. Nie znajdziemy tu mocnych niskich tonów, czy innych częstotliwości, które będą mniej wyeksponowane. I tu mała podpowiedź. Brakuje Ci w nich trochę basu? Wystarczy, że włączysz tryb ANC.

    Jak w tym modelu sprawdza się ANC? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli słuchawki bardzo dobrze wpasują się w Twoje ucho, będziesz mógł liczyć na bardzo dobre działanie wyciszenia hałasów z okolicy. Jeśli jednak Twoje uszy nie do końca współgrają z taką konstrukcją słuchawek, musisz nastawić się na to, że wyciszenie nie będzie aż tak dobre. Chyba, że zdecydujesz się na zakup nakładki na słuchawkę, których na rynku jest sporo.

    Ostatnia kwestia to mikrofon, który został wbudowany w słuchawki. Producent zadbał o to, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed wiatrem, dzięki czemu osoby, z którymi rozmawiałam, nie mieli problemu ze zrozumieniem, co do nich mówiłam nawet podczas dość mocnego wiatru.

    Czy warto kupić Huawei FreeBuds 4?

    Muszę przyznać, że marka Huawei stworzyła bardzo fajne słuchawki, które są warte swojej ceny. Zapewniają dobrą jakość dźwięku, redukcję hałasów oraz możliwość wygodnego prowadzenia rozmów nawet podczas większego wiatru. Dodatkowo sprawiają, że nie musimy martwić się o jakość połączenia, czy obsługę słuchawek, która dzięki aplikacji AI Life jest bardzo prosta. Czy warto je kupić? Jeśli nie przeszkadza Wam kwestia braku silikonowych nakładek oraz czas pracy na pełnej baterii, z pewnością będzie to bardzo dobry wybór.

    Nowe