Intel pokazuje wydajność i9-11900K – Król powrócił

Na wtorkowej części konferencji Intel główną uwagę poświęcił swoim mobilnym układom Tiger Lake H35. Aczkolwiek firma udostępniła parę informacji na temat nadchodzących desktopowych odpowiedników. 

Intel Rocket Lake-S będzie pierwszą platformą firmy obsługującą protokół PCIe Gen 4.0 bazując jednocześnie na nowej architekturze – pierwszy raz od 5ciu lat. Dodatkowo podniesiono liczbę linii PCIe do 20 sztuk, IMC natywnie wspiera pamięci o prędkości 3200MHz oraz została użyta nowa dedykowana karta graficzna – Intel Xe. O tym i o większej ilości wiadomości opisującą nową architekturę dowiecie się pod tym linkiemFirma postanowiła się z nami podzielić przeciekami na temat wydajności jej najnowszych układów:

Wydajność topowego modelu Intel i9-11900K w zestawieniu z AMD Ryzen 9 5900X posiadającym o połowę większą ilość rdzeni oraz wątków /fot. Intel

Należy pamiętać, ze i9-11900K jest 8 rdzeniowym układem, podczas gdy AMD Ryzen 9 5900X posiada dodatkowe 4 rdzenie więcej. Mimo wszystko uzyskuje widoczną przewagę w najnowszych tytułach. Pamiętajmy natomiast, iż R9 5900X jest wydajniejszy średnio o 2% od R7 5800X. Wskazywałoby to na dominacje produktu Intela nad konkurencją o średnio blisko 7%. Wynik ten może być decydujący w przypadku wyboru naszej przyszłej stacji dedykowanej rozrywce.

Jak wielki przeskok wydajnościowy prezentuje nowa architektura Intela?

Firma przeprowadziła również testy porównawcze z poprzednią generacja bazująca na architekturze Skylake w postaci 10 rdzeniowego 20 wątkowego i9-10900K. W tym przypadku użytą grą porównawczą był Hitman 3, w którym to Rocket Lake zyskał 8% przewagi. 

Porównanie procesorów i9-10900K vs i9-11900K w grze Hitman 3 /fot. Intel

Spójrzmy ponownie, jaki 8 rdzeniowa i 16 wątkowa konstrukcja ma przewagę nad i7-10700K oferującym tę samą specyfikację. Średnio w grach i9-10900K jest szybszy od i7-10700K o 4%. Zestawiając to z najnowszym dziełem firmy, 11900K zyskuje średnio przewagę w wysokości 12-13%. To dużo.

Premiera procesorów z serii Rocket Lake jest przewidywana na Marzec 2021. Nieznane nam są jeszcze ceny układów, jednakże z racji konstrukcji topowe modele nie powinny przekroczyć ceny 2000zł. Może to dlatego Intel zdecydował się przeprowadzić testy z droższym 12-rdzeniowym produktem konkurencji?

Źródło: Intel CES2021

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Blik dołączy do SWIFT. Co się zmieni?

Według informacji podawanych przez biuro prasowe Polski Standard Płatności,...

Druk 3D w Ikea. Zestaw akcesoriów już w sprzedaży. Jak wyglądają?

Ikea to chyba jeden z ulubionych sklepów wielu Polaków....

System Business Intelligence pozwoli Twojej firmie rosnąć!

Pandemia przyśpieszyła digitalizację. Sporo biznesów się zamknęło, ale wiele...

12 starterów do rozmów, które doceni każda dziewczyna na Tinderze

Ktoś kiedyś powiedział: „Pierwsze wrażenie jest ostatnim wrażeniem” i...

Apple planuje wprowadzić usługę zakupów bazując na aplikacji Zdrowie

Apple testuje nowe usługi, które być może już niedługo...

Od kiedy Netflix wprowadzi reklamy? Zdradził to w wewnętrznej notatce

Reklamy potrafią być dość irytujące, szczególnie jeśli pojawiają się...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x