Intel prezentuje mobilne układy o taktowaniu do 5GHz

Z racji niedostępności sprzętu komputerowego więcej osób zaczęło wybierać laptopy zamiast sprzętu stacjonarnego. Problem jest jednak taki, że w tym dziale od lat nie widzimy znacznych nowości a jedynie symboliczny wzrost wydajności. Podczas poniedziałkowej konferencji na targach CES 2021 firma Intel zaprezentowała nam swoje nowe mobilne układy.

11 Generacja mobilnych układów Intela z serii H ma dostarczyć wszystko to, co oferuje seria U. Jest to mobilność, responsywność, szybkość pracy czy obsługa jeszcze szybszego połączenia internetowego. Tiger Lake H35 jest oparte o 10nm proces technologiczny oferując 4 rdzenie i 8 wątków rozpędzających się aż do 5GHz. Jest to wynik niespotykany w żadnych laptopach widywanych wcześniej na rynku. W porównaniu do mobilnej 10gen układów Rocket Lake H35 oferuje aż 15% wzrost wydajności.

Układy zostały udoskonalone o obsługę protokołu Thunderbolt 4 oraz sieci WiFi w standardzie 6E. Grafika Intel Xe ma oferować 2-krotny wzrost wydajności w porównaniu do układów Intel HD znajdujących się w poprzednich generacjach. Największą nowością natomiast jest wprowadzona funkcja o nazwie Resizable Bar. Główną jej zaletą jest przede wszystkim możliwość komunikacji procesora się z pamięcią VRAM karty graficznej w celu redukcji opóźnień. Opcja we wczesnej wersji ma pozwolić na około 10% wzrost wydajności.

Seria układów H firmy to modele o podniesionym TDP mogące dostarczyć jeszcze większą wydajność nie rezygnując z wyżej wymienionych cech.

Specyfikacja najnowszych procesorów Intel H35

Układy będą oferować do 4 rdzeni oraz 8 wątków przy maksymalnym taktowaniu 5GHz dla pojedynczego rdzenia – tą topową jednostką jest i7-11375H Special Edition. Bliźniaczą jednostką jest i7-11370H, który w trybie turbo osiąga o 200mhz niższe taktowanie. Obydwa procesory posiadają 12MB pamięci podręcznej 3-ciego poziomu oraz 35w TDP. Ujawniony jeszcze został układ i5-11300H posiadający 8MB pamięci L3, identyczne TDP oraz niższe taktowanie o 200MHz bazowo oraz 300Mhz w trybie Turbo.

Jednostki mają obsługiwać do 3 wyjść obrazowych 4K60Hz korzystając z DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.0b. Procesory mogą korelować z pamięciami o maksymalnym taktowaniu DDR4-3200 oraz LPDDR4x-4267

Niewiadomo kiedy laptopy oparte o nowe procesory Intela pojawią się na półkach sklepowych. Do tej pory premiery w tym segmencie zapowiedziały firmy takie jak Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, MSI czy też VAIO. Wiemy, że ukazać ma sie ponad 40 różnych wersji – w tym konstrukcje kompaktowe. Prawdopodobnie, do końca marca Intel ma zaprezentować 8 rdzeniową i 16 wątkową konstrukcję.

Źródło: Intel

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Intel prezentuje mobilne układy o taktowaniu 5GHz […]

Podobne

Oglądanie Apple TV na telewizorach LG Smart TV już możliwe

LG wprowadza nowe aplikacje od Apple na swoje telewizory...

Apple wypuszcza iOS 16.3. Jak przyspieszyć iPhone po aktualizacji?

Aktualizacja iOS 16.3 na Apple jest już dostępna. Użytkownicy...

Tryb akcji na iPhone 14 – jak go włączyć i z niego korzystać

Nie każdy wie, że nowe modele iPhone’a 14 od...

Canon EOS R5 Mark II – aparat, który zechcesz mieć

Canon EOS R5 Mark II to nadchodzący następca pełnoklatkowego...

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x