More

  Intel prezentuje mobilne układy o taktowaniu do 5GHz

  Z racji niedostępności sprzętu komputerowego więcej osób zaczęło wybierać laptopy zamiast sprzętu stacjonarnego. Problem jest jednak taki, że w tym dziale od lat nie widzimy znacznych nowości a jedynie symboliczny wzrost wydajności. Podczas poniedziałkowej konferencji na targach CES 2021 firma Intel zaprezentowała nam swoje nowe mobilne układy.

  11 Generacja mobilnych układów Intela z serii H ma dostarczyć wszystko to, co oferuje seria U. Jest to mobilność, responsywność, szybkość pracy czy obsługa jeszcze szybszego połączenia internetowego. Tiger Lake H35 jest oparte o 10nm proces technologiczny oferując 4 rdzenie i 8 wątków rozpędzających się aż do 5GHz. Jest to wynik niespotykany w żadnych laptopach widywanych wcześniej na rynku. W porównaniu do mobilnej 10gen układów Rocket Lake H35 oferuje aż 15% wzrost wydajności.

  Układy zostały udoskonalone o obsługę protokołu Thunderbolt 4 oraz sieci WiFi w standardzie 6E. Grafika Intel Xe ma oferować 2-krotny wzrost wydajności w porównaniu do układów Intel HD znajdujących się w poprzednich generacjach. Największą nowością natomiast jest wprowadzona funkcja o nazwie Resizable Bar. Główną jej zaletą jest przede wszystkim możliwość komunikacji procesora się z pamięcią VRAM karty graficznej w celu redukcji opóźnień. Opcja we wczesnej wersji ma pozwolić na około 10% wzrost wydajności.

  Seria układów H firmy to modele o podniesionym TDP mogące dostarczyć jeszcze większą wydajność nie rezygnując z wyżej wymienionych cech.

  Specyfikacja najnowszych procesorów Intel H35

  Układy będą oferować do 4 rdzeni oraz 8 wątków przy maksymalnym taktowaniu 5GHz dla pojedynczego rdzenia – tą topową jednostką jest i7-11375H Special Edition. Bliźniaczą jednostką jest i7-11370H, który w trybie turbo osiąga o 200mhz niższe taktowanie. Obydwa procesory posiadają 12MB pamięci podręcznej 3-ciego poziomu oraz 35w TDP. Ujawniony jeszcze został układ i5-11300H posiadający 8MB pamięci L3, identyczne TDP oraz niższe taktowanie o 200MHz bazowo oraz 300Mhz w trybie Turbo.

  Jednostki mają obsługiwać do 3 wyjść obrazowych 4K60Hz korzystając z DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.0b. Procesory mogą korelować z pamięciami o maksymalnym taktowaniu DDR4-3200 oraz LPDDR4x-4267

  Niewiadomo kiedy laptopy oparte o nowe procesory Intela pojawią się na półkach sklepowych. Do tej pory premiery w tym segmencie zapowiedziały firmy takie jak Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, MSI czy też VAIO. Wiemy, że ukazać ma sie ponad 40 różnych wersji – w tym konstrukcje kompaktowe. Prawdopodobnie, do końca marca Intel ma zaprezentować 8 rdzeniową i 16 wątkową konstrukcję.

  Źródło: Intel

  Nowe