Każdy posiadacz samochodu stara się o to, aby prezentował się on jak najlepiej. Duży wpływ na postrzeganie całego auta ma wygląd karoserii i stan lakieru, który jest nienaganny po zakupie, lecz z czasem może tracić na jakości. Jak prawidłowo dbać o ten element pojazdu?
Co wpływa na stan karoserii i lakieru?
Zewnętrzne powłoki pojazdów są narażone na działanie różnych czynników, zależnych od danej pory roku. W okresie zimowym na stan samochodu, w tym lakieru, mogą wpływać środki chemiczne oraz piasek, który wykorzystuje się na drogach do roztapiania śniegu czy lodu. Z kolei latem intensywne promienie słoneczne mogą się przyczyniać do utraty blasku, gdyż pojazd będzie po prostu matowiał. W ciepłych miesiącach pojawia się też sporo ptaków oraz owadów, które mogą zanieczyszczać powierzchnię auta. Uważać też musimy na burze z gradem, które mogą powodować wgniecenia w karoserii.
Przez cały rok należy również uważać na uszkodzenia mechaniczne, wywołane chociażby kamykami wystrzeliwanymi spod kół innych samochodów. Warto mieć przy tym na uwadze, że ewentualne zanieczyszczenia oraz ubytki w lakierze będą wpływały nie tylko na kwestie estetyczne, ale też bezpieczeństwa. Lakier stanowi powłokę ochronną pojazdu, bez której mogą się pojawić, chociażby ślady korozji. Z tego względu, tym bardziej należy dbać o karoserię samochodu i stan lakieru, pielęgnować go i uzupełniać ewentualne ubytki.
Pielęgnacja karoserii samochodowej
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne oraz dokładne mycie samochodu, gdyż ewentualne zabrudzenia z czasem będą wnikać w strukturę lakieru, przez co trudniej będzie je usunąć. Poza samą wodą należy stosować specjalne środki dedykowane do czyszczenia i regeneracji karoserii. Są to zarówno szampony i płyny, jak i specjalne chusteczki czy glinki, przeznaczone do usuwania konkretnych zabrudzeń.
Niezwykle ważnym działaniem jest natomiast woskowanie, które można wykonać w dwojaki sposób. Taka możliwość dostępna jest w myjniach samochodowych, lecz nakładana tam warstwa wosku jest zwykle mniej trwała i będzie chroniła lakier przez stosunkowo krótki okres czasu. O wiele lepsze efekty da własnoręczne nakładanie wosku, podczas którego dodatkowo poleruje się karoserię. Wosk nakłada się na dokładnie oczyszczony samochód, najlepiej w ciepłe dni, gdy temperatura przekracza kilkanaście stopni Celsjusza. Najbardziej wymagającym etapem woskowania będzie polerowanie, które można wykonywać zwykłą flanelową szmatką lub z wykorzystaniem elektrycznego urządzenia do polerowania. Cały zabieg zabiera sporo czasu, lecz daje bardzo dobre efekty, gdyż solidnie zabezpiecza karoserię i lakier przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
Wgniecenia w karoserii? Co robić?
Uszkodzenia mechaniczna karoserii mogą pojawić się z wielu powodów – spadające gałęzie, gradobicie, drobne kamienie lub piasek na drodze, otarcia podczas parkowania – wszystko to powoduje nieestetyczne rysy i wgniecenia na karoserii. Jak sobie z nimi radzić? Najprościej udać się do specjalisty – firmy Hdmaster, która zajmuje się naprawą wgnieceń.