More

    Jak przygotować samochód na zimę?

    Temperatury w nocy powoli zaczynają zbliżać się do zera. To znak, że warto już myśleć o przygotowaniu samochodu na zimowe warunki. Aby odpowiednio przygotować się na mroźne poranki i uniknąć problemów, wystarczy z wyprzedzeniem zadbać o kilka podstawowych czynności. Dla wprawionego kierowcy niektóre z propozycji mogą okazać się oczywiste. Co roku jednak wielu właścicieli samochodów o nich zapomina. Dlatego podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować samochód na zimę.

    Jeśli nie należysz do osób, które celowo chowają swoje samochody do garażu na całą zimę, koniecznie musisz pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, które pomogą przygotować się na zbliżające się zimowe poranki.

    Zadbaj o widoczność – jak przygotować szyby w samochodzie na zimę?

    Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić widoczność w swoim samochodzie? Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tak zwana niewidzialna wycieraczka, którą można nanieść na przednią i tylną szybę. Jak działa ten preparat? Przede wszystkim pomaga w odprowadzaniu wody z szyb. Opady, zamiast rozpryskiwać się na szybkie, przy większej prędkości po prostu spływają do tyłu w postaci kropelek. Przy mniejszym deszczu często używanie tradycyjnych wycieraczek nawet nie będzie potrzebne.

    Mimo wszystko warto przygotować się też na większe opady. W tym celu koniecznie powinniśmy zadbać oto, aby posiadać sprawne i dobre wycieraczki. Wycieraczki można wymienić lub przemyć przy pomocy preparatów z alkoholem, które pomogą dokładnie je oczyścić. Dodatkowo na czas powinniśmy pomyśleć też o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Letni płyn przy niższych temperaturach może zamarznąć. Jeśli zablokuje dysze, nie tylko nie pozwoli na przemycie szyby, ale przy próbach uruchomienia spryskiwaczy, może je też uszkodzić.

    Koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu

    Zimą bardzo często kierowcy muszą radzić sobie z problemami z akumulatorem. Szczególnie jeśli nie używają swojego samochodu na co dzień. W każdym przypadku jednak warto przed zimą sprawdzić stan akumulatora. Jeśli chcemy wykonać kontrolę samodzielnie, niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego miernika napięcia. Sprawdza się je po całonocnym postoju samochodu. Jeśli jest zbyt niskie, można pomyśleć o tym, aby akumulator podładować przy pomocy prostownika. Gdy i to nie pomoże, warto rozważyć zakup nowego akumulatora.

    Przed zimą warto upewnić się też, czy mamy odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych, oraz czy nie wymagają one wymiany. Mowa tu przede wszystkim o płynach chłodniczych i hamulcowych. Jeśli nie są wymienione na czas, przez swoje właściwości higroskopijne mogą wchłaniać więcej wody i przy niskich temperaturach po prosty zamarzać. Warto sprawdzić też, kiedy wymienialiśmy filtr paliwa. Taka kontrola pozwoli nie martwić się o dodatkowe problemy, które mogą pojawić się podczas mrozów.

    Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie samochodu

    Przed zimą warto zapoznać się z ofertą na środki antykorozyjne do samochodu. Pozwolą one na zabezpieczenie samochodów przed korozją podwozia, progów, czy innych elementów, które są narażone na działanie wody i zanieczyszczeń. Koszt odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu będzie znacznie niższy niż późniejsza naprawa ognisk rdzy. W zależności od potrzeb możemy zamówić środki w sprayu lub preparaty, które nakłada się przy użyciu pędzli.

    Podczas konserwacji progów czy podwozia, możemy od razu sprawdzić jego stan. Jeśli jednak obawiacie się, czy uda Wam się odpowiednio zabezpieczyć samochód, warto powierzyć go w ręce profesjonalistów, którzy zadbają o to, aby przygotować go na zimę. Poza zabezpieczeniem podwozia można zlecić również nałożenie powłoki, która zabezpieczy auto przed działaniem soli, którą w wielu miejscach wciąż wykorzystuje się do posypywania dróg w trakcie zamarzających opadów.

    Dobór odpowiednich opon – kiedy zmienić na zimowe?

    Na nasze bezpieczeństwo bardzo duży wpływ mają odpowiednio dobrane opony. Warto pamiętać, że powinny one być dopasowane do modelu pojazdu, rozmiaru felg oraz naszych potrzeb. Rozmiar i indeks nośności (maksymalne obciążenie) opony można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu przygotowanej przez producenta. Warto pamiętać też o dopuszczalnej prędkości wybieranych opon. Poza podstawowymi parametrami podczas wyboru opon warto kierować się też stylem prowadzenia, ilością kilometrów, które wykonujemy w trakcie sezonu oraz o rodzaju samochodu, którym jeździmy.

    Możemy kupić na przykład opony 4×4, które będą pasować do samochodów z takim właśnie napędem. Dodatkowo, jeśli jeździmy samochodem, który wyróżnia się dużą mocą silnika, powinniśmy wybierać opony z segmentu premium. Sportowe samochody, czy mocne limuzyny zdecydowanie powinny otrzymać opony, które wpasują się w możliwości pojazdu. Auta o niskiej mocy powinny bez większych problemów radzić sobie z oponami z klasy ekonomicznej. Warto jednak zdecydować się za zakup możliwie najlepszych opon, w końcu mają one bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo.

    Skoro mowa o oponach, to czy można na nich oszczędzać? Zdecydowanie nie powinniśmy rezygnować z dobrych parametrów, czy odpowiedniego dobrania opony. Jeśli jednak zależy nam na oszczędnościach, to warto wybrać dobry moment na ich zakup. Przykładowo opony letnie kupowane na sezon zimowy mogą okazać się tańsze niż przed samym sezonem letnim. Wpływ na to mają na przykład wyprzedaże opon z danego rocznika.

    O czym jeszcze warto pamiętać, szykując samochód na zimę?

    W zimę znacznie więcej jeździmy po zmroku. Dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednie ustawienie świateł. Nowsze samochody potrafią same dopasować ich poziom do obciążenia pojazdu, ale w przypadku starszych pojazdów kierowca sam musi o tym pamiętać. Dzięki temu możemy znacząco poprawić widoczność przed pojazdem, ale też unikniemy sytuacji, w której będziemy oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

    Problematycznym elementem w samochodach mogą okazać się uszczelki. Wielu kierowców przypomina sobie o nich, dopiero gdy w mroźne dni nie mogą dostać się do samochodu. Aby uniknąć szarpania drzwi, które przymarzną do uszczelek, warto na czas zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Wystarczający będzie nawet najprostszy sztyft lub spray do uszczelek, który warto użyć nie tylko na drzwi, ale też bagażnik.

    Właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym powinni zadbać też o świece żarowe, które mogą ułatwić rozruch podczas niskich temperatur. Zamiast czekać na pierwsze oznaki problemów ze świecami w zimne poranki, warto sprawdzić ich stan jeszcze przed pierwszymi mrozami. W przypadku silników benzynowych warto sprawdzić świece zapłonowe, które inicjują wybuch mieszanki paliwowo-powietrznej.

    Pamiętajcie, że najlepsze ceny części i akcesoriów samochodowych znajdziecie na Allegro. Uważasz, że coś jeszcze powinno znaleźć się na naszej liście? Czekamy na propozycję w komentarzach!

    Nowe