More

    Jaki Windows warto wybrać?

    Jaki Windows warto wybrać? Czym różni się najnowszy Windows 11 od starszych serii? Jakie ma wymagania sprzętowe? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury już teraz!

    1. Czym wyróżnia się Windows 11?
    2. Jakie wymagania sprzętowe ma Windows 11?
    3. Jak zaktualizować Windows za pośrednictwem usługi Windows Update?

    Zastanawiasz się, którą wersję Windowsa warto wybrać? A może masz już zainstalowany system Windows, ale interesuje Cię najnowsza wersja systemu Windows? Czym wyróżnia się Windows 11 względem starszych systemów? Jak są minimalne wymagania sprzętowe? Jak zaktualizować posiadany system za pośrednictwem usługi Windows Update? Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wpisie. 

    Czym wyróżnia się Windows 11?

    Na pierwszy rzut oka Windows 11 względem swoich poprzedników wyróżnia się odświeżonym wyglądem. Ikony na pasku zadań – w tym także przycisk „Start” – zostały wyśrodkowane, co przypomina nieco design stosowany od lat w systemach amerykańskiej marki Apple. W poprzednich systemach – w tym także w Windows 10 – przycisk „Start” znajduje się maksymalnie na lewo, podobnie jak wyszukiwarka czy ostatnio otwarte aplikacje.

    W Windows 11 rozbudowano także narzędzie, w którym znajdziesz najważniejsze w danym momencie informacje – również ze świata. W narzędziu tym są także dodatkowe miejsca na interesujące Cię widgety – takie jak pogoda czy kalendarz wyświetlający zaplanowane przez użytkownika zadania. Oczywiście taką funkcję otrzymaliśmy w jednej z aktualizacji Windows 10, jednakże była ona – i właściwie jest – dużo skromniejsza. 

    Nowy wygląd można zauważyć także w samym Microsoft Store. Producent skupił się na tym, aby cała aplikacja była intuicyjna, a samo wyszukiwanie programów maksymalnie proste. Dużą zaletą Windows 11 jest narzędzie, dzięki któremu można szybko zmienić układ okien znajdujących się aktualnie na pulpicie. Dostępnych układów jest wiele – w tym także układ mieszany, ustawiający okna jedno nad drugim czy po prostu obok siebie. Zmienił się także układ i wygląd panelu ustawień, który w Windows 11 daje każdemu użytkownikowi dużo szybszy dostęp do konkretnych ustawień. Potrzebujesz Microsoft Teams? W Windows 11 aplikacja ta stała się domyślnym komunikatorem!

    Do zalet Windows 11 zalicza się także Direct Storage. To opcja, dzięki której gry komputerowe ładują się znacznie szybciej. Ponadto w samym systemie zainstalowano nowe widgety czy emoji.  

    Jakie wymagania sprzętowe ma Windows 11?

    W celu uaktualnienia swojego systemu operacyjnego musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, czy Twój sprzęt spełnia minimalne wymagania sprzętowe. System operacyjny Windows 11 wymaga procesor 1 GHz z minimum 2 rdzeniami oraz procesor 64-bitowy lub taki, który jest zgodny ze standardem System on a Chip. Ponadto potrzebna jest pamięć 4 GB RAM i 64 GB (lub więcej) miejsca na dysku. W przypadku karty graficznej wymagana jest DirectX 12 ze sterownikiem WDDM 2.0. Aby skonfigurować Windows 11, musisz mieć dostęp do Internetu i posiadać konto Microsoft. 

    Jak zaktualizować Windows za pośrednictwem usługi Windows Update?

    Zastanawiasz się, jak zaktualizować Windows do wersji 11? Otwórz Windows Update i potrzebujesz wykupić klucz do oprogramowania, w pierwszej kolejności wejdź na stronę marki i pobierz specjalną aplikację, która sprawdzi w ogóle kondycję Twojego komputera. Dzięki tej aplikacji dowiesz się, czy Twój sprzęt spełnia wszystkie wymagania. 

    Pamiętaj, że wśród Windows 11 dostępnych jest kilka wariantów systemu. Do domowego użytku warto wybierać rozwiązanie Home, a do pracy Pro. Między sobą obie edycje różnią się pewnymi funkcjami, na przykład Windows Pro ma więcej różnego rodzaju zabezpieczeń – na przykład szyfrowanie urządzenia. To opcja, dzięki której dostęp do komputera oraz przechowywanych na nim danych mogą zostać przydzielone konkretnym użytkownikom. Windows Information Protecton natomiast jest systemem zabezpieczeń, którego celem jest ułatwienie ochrony danych. 

    Kupiony produkt Windows 11 Pro można wykorzystać w kilku przypadkach. Po pierwsze do aktywacji systemu Windows 11 Professional, który został już zainstalowany na danym komputerze. Po drugie do ewentualnej zmiany z wariantu Home na Pro, do przejścia ze starszego systemu na najnowszy czy – po prostu – do zainstalowania oprogramowania na urządzeniu pozbawionym całkowicie systemu. Utworzenie kopii zapasowej plików przed rozpoczęciem aktualizacji i upewnienie, że sprzęt będzie odpowiedni (spełnia minimalnych wymagań sprzętowych) jest bardzo ważne i od tego należy zacząć plan wprowadzania uaktualnienia. Dzięki temu wszystko przebiegnie prawidłowo jak typowa aktualizacja funkcji systemu Windows. Jeżeli jednak po zainstalowaniu uaktualnienia użytkownik zaobserwuje pogorszenie kondycji komputera, będzie mógł zrezygnować z samego systemu operacyjnego i dzięki kopii cofnąć proces aktualizacji. Na szczęście nowy system ma niewielkie wymagania systemowe, więc powinien działać nawet na starszym sprzęcie komputerowym, który zyska dzięki temu aktualizacje zabezpieczeń.

    Artykuł powstał we współpracy z kluczesoft.pl

    Nowe