More

  Jakie kable do telefonów są stosowane najczęściej?

  Kable do telefonów umożliwiają nie tylko naładowanie telefonu, ale również przesył danych do laptopa, tabletu i innych urządzeń. Bez kabli z odpowiednimi wtykami dostęp do przydatnych funkcji smartfona jest bardzo ograniczony. Jak jednak wybrać najlepszy kabel? Przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

  Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając kabel do telefonu?

  Czas ładowania baterii telefonu jest różny. Zdarza się, że bateria osiągnie pełną moc już po kilku godzinach ładowania, ale bywa, że pomimo podłączenia urządzenia do ładowarki na całą noc, telefon pozostanie naładowany zaledwie w połowie. Dzieje się tak, gdy podłączony jest niewłaściwy kabel lub zbyt długi. Wtedy nie spełnia on norm zalecanych przez producenta dla określonego modelu. 

  Kupując nowy kabel do telefonu, zawsze sprawdź, czy wszystkie jego parametry techniczne są zgodne z wymogami modelu, który posiadasz. Większość kabli jest dość krótkich. Jest to związane z szybkością przesyłu prądu i jego mniejszymi stratami niż przy użyciu długiego kabla. Podobnie jest z jego przekrojem. Im jest grubszy, tym wykazuje większą moc przesyłu, a to wpływa na szybkość ładowania smartfona.

  Rynek elektroniczny przepełniony jest różnymi rodzajami kabli do telefonów. W dużym stopniu są to chińskie produkcje, których działanie może zaszkodzić bateriom urządzeń używanych w Europie. Podczas wyboru kabla kieruj się jego technicznymi wartościami oraz normami dopuszczającymi produkt do używania w danym kraju. Oczywiście, mowa tu o podróbkach, a nie zamiennikach. Te ostatnie, pomimo niższej ceny, są dopasowane do modelu telefonu i posiadają normy techniczne kompatybilne z danym telefonem. Z biegiem czasu kable słabną, tracąc wydajność. Jest to naturalna kolej rzeczy (bez względu czy jest to produkt oryginalny, czy zamiennik). Gdy zaobserwujesz nadmiernie wydłużony czas ładowania, to pora, aby kabel wymienić na nowy. Ważne jest, by wybrany model był dość gruby, giętki i miał wymaganą przez producenta długość oraz dopasowane do danego modelu parametry techniczne.

  Kable do telefonów – z których korzystamy najczęściej?

  Gniazda w telefonach mają różny przekrój i wielkość. Z tego powodu musisz sprawdzić, jaki rodzaj złącza konieczny jest do wpięcia w niego kabla. Dostępne typy złączy to:

  • USB typ A,
  • USB typ B,
  • USB typ C,
  • nowoczesny kabel lightning – posiada 2 różne przyłącza po obydwu stronach, ale pasuje wyłącznie do urządzeń marki Apple. 

  Kable wszystkich typów mogą mieć identyczne końcówki z obydwu stron lub w różnych rozmiarach. Dzięki tej różnorodności można podłączyć urządzenia o odmiennej wielkości gniazd lub zastosować przedłużacze czy rozgałęziacze umożliwiające przesył danych na inne urządzenia. 

  Najnowocześniejszym i coraz bardziej popularnym jest typ C, który umożliwia szybką łączność oraz ładowanie baterii w możliwie najkrótszym czasie. W zależności od rodzaju gniazda w telefonie, musisz dostosować do niego kabel o takim samym złączu. Jest to konieczne ze względu na prawidłowe dopasowanie, szybkość ładowania oraz kompatybilność urządzeń. Kable różniące się od telefonu parametrami technicznymi mogą nie działać, a tym samym uniemożliwić przesył danych czy ładowanie baterii. 

  Kable mają oznaczenia informujące o ich prędkości przesyłu, co jest ważne podczas ładowania. Pierwsza generacja kabli powstała w 1996 roku i została nazwana USB 1.0 z późniejszą modyfikacją do USB 1.1. Druga generacja to USB 2.0, która pojawiła się w roku 2000. Przepustowość takiego kabla jest obliczana na 480 Mb/s. Osiem lat później wyprodukowano kable o dużej przepustowości do 5 Gb/s co zrewolucjonizowało rynek elektroniczny i cieszyło się powszechnym zainteresowaniem. Jego ulepszoną wersją stał się USB 3.1, w którym przepustowość wynosi 10 Gb/s.

  Gdzie kupić dobrej jakości kabel do telefonu?

  Na bezawaryjność kabla ma wpływ materiał, z którego została wykonana jego wtyczka kabla, oplot oraz trwałość końcówki. Materiały te powinny być odporne na pęknięcia i rozdarcia, złamania, korozję oraz częste użytkowanie. Kabel wykonany z niskiej jakości surowców szybko ulegnie zniszczeniu. To stworzy zagrożenie porażenia prądem, a także uszkodzeniem podłączonego do niego telefonu. Z tego powodu warto wybierać wyłącznie renomowane sklepy internetowe i salony stacjonarne oferujące wysokiej jakości akcesoria GSM. To gwarantuje, że dokupiony kabel rzeczywiście będzie niezawodny i trwały. Niektóre sklepy oferują kable i inne dodatki do smartfonów różnych marek, inne specjalizują się w asortymencie do urządzeń jednego producenta (np. Apple).

  Artykuł sponsorowany

  Nowe