Ubezpieczenia samochodowe to najczęściej kupowane polisy na rynku. Pomimo tego, że jedynie OC jest obowiązkowe, coraz więcej osób decyduje się dodatkowo ubezpieczyć swoje auto, wykupując np. Autocasco (AC), NNW czy Assistance. Kiedy przydadzą nam się takie polisy? Od czego zależy ich cena i zakres ochrony? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Ubezpieczenie samochodowe OC – czym się charakteryzuje?
Opisując ubezpieczenia komunikacyjne, nie sposób pominąć OC. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami jest ono obowiązkowe. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu osobowego lub gdy stajemy się właścicielem auta bez ważnego OC. Co więcej, każdy pojazd, którym poruszamy się po drogach, musi mieć OC, np. przyczepy, ciągniki, ciężarówki, naczepy, motocykle, motorowery, autobusy itd. Wiele osób nie wie o tym, że gdy kupujemy od kogoś samochód, możemy nadal korzystać z OC poprzedniego właściciela, ale najwyżej tylko do końca trwania polisy.
Jak dokładnie działa to ubezpieczenie? OC oznacza odpowiedzialność cywilną w związku z ruchem pojazdów. Zakres ochrony obejmuje szkody komunikacyjne, których sprawcą jest właściciel polisy. Takie ubezpieczenie zabezpiecza nasz domowy budżet, jeśli spowodujemy kolizję. Gdyby nie OC to sprawcy wypadków sami musieliby wypłacać odszkodowania za zniszczone samochody oraz uszczerbek na zdrowiu. Taka sytuacja niejednego mogłaby doprowadzić do bankructwa. Z drugiej strony poszkodowani sami musieliby zajmować się ściąganiem pieniędzy, co też na pewno nie byłoby łatwym zadaniem. Właśnie dlatego, aby zabezpieczyć interesy obu stron, OC jest obowiązkowe.
Polisę OC wykupuje się zwykle na 12 miesięcy. Nawet kilkudniowa przerwa w ubezpieczeniu skutkuje karą od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W tym przypadku nie ma znaczenia, czy w tym czasie jeździliśmy normalnie, czy samochód stał na parkingu. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione to ubezpieczenie. Pamiętajmy, że OC nie pozwala na sfinansowanie naprawy naszego auta, gdy jesteśmy sprawcą wypadku. Tylko poszkodowana osoba skorzysta z wypłaty z polisy. Więcej informacji na temat OC AXA znajdziesz na https://axa.pl/samochod-ubezpieczenia/oc/.
Autocasco, czyli AC
Kolejne polisy komunikacyjne są dobrowolne i nie mamy obowiązku się na nie decydować. Warto jednak zastanowić się dobrze przed takim postanowieniem i poznać wszystkie opcje, jakie oferują nam ubezpieczyciele. AC możemy wykupić w pakiecie razem z OC. Tego typu polisa zwykle zapewnia zwrot kosztów za naprawę własnego samochodu, który został uszkodzony z naszej winy. Ochrona obejmuje również ryzyko kradzieży oraz skutki zdarzeń losowych (np. powódź, grad, pożar, uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta). Pamiętajmy, że żadne przepisy nie określają, jaka musi być minimalna lub maksymalna ochrona AC, więc sami dokładnie zapoznajmy się z ofertą od konkretnych ubezpieczycieli.
Dla kogo jest skierowane takie ubezpieczenie? Na pewno dla wszystkich osób, które nie mają zgromadzonych środków na nowy samochód. W sytuacji, gdy mamy wypadek z naszej winy lub ktoś ukradnie nam auto, to bez tego ubezpieczenia zostajemy kompletnie z niczym. Decyzja o wykupieniu autocasco zależy w dużej mierze również od tego, jaki mamy samochód.
Sytuacja wygląda inaczej, kiedy kupujemy nowy samochód lub nasz pojazd jest dużo wart. W takim przypadku zainwestowanie w AC zwróci nam się przy pierwszej szkodzie z naszej winy. Naprawa takiego auta jest zwykle kosztowna, więc polisa pomoże nam zaoszczędzić. Przed kupnem AC upewnijmy się, że wybraliśmy dokładnie to, czego szukaliśmy. Oferta każdego ubezpieczyciela jest inna. Niektóre ubezpieczenia chronią tylko od ryzyk nazwanych, a inne od wszystkich zdarzeń (tzw. all risk). Tylko to ostatnie zapewnia nam pełną ochronę. Bywają też takie polisy, które chronią przed szkodami spowodowanymi przez nas, ale nie uwzględniają już kradzieży. Żeby nie pogubić się w tym wszystkim, warto zasięgnąć opinii doświadczonego agenta ubezpieczeniowego.
NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków
Inną dobrowolną polisą jest NNW, które chroni nas w przypadku uszkodzenia ciała podczas wypadku samochodowego, ładowania bagaży, wsiadania i wysiadania z auta oraz na wypadek śmierci. W sytuacji, gdy spotka nas nieszczęśliwe zdarzenie komunikacyjne, ubezpieczenie będzie dla nas zadośćuczynieniem za poniesione obrażenia. Gdyby kolizja zakończyła się śmiercią, nasza rodzina otrzyma od ubezpieczyciela wsparcie finansowe.
Kiedy wykupienie NNW jest korzystne? Jeżeli mamy duże zobowiązania finansowe (np. kredyt lub długi) lub jesteśmy głównymi żywicielami rodziny, to warto zainwestować w taką polisę. Szukajmy oferty, która gwarantuje nam wysoką sumę ubezpieczenia. Jeżeli ucierpimy w wypadku tak bardzo, że nie będziemy mogli pracować przez jakiś czas, to drobna suma od ubezpieczyciela nie zapewni nam zabezpieczenia. Podobnie jest w sytuacji, gdy wypadek kończy się śmiercią. Bez głównego żywiciela rodzina z dziećmi zetknie się z dużymi problemami finansowymi np. związanymi z kredytem na mieszkanie. Pamiętajmy o tym, że ochrona z tytułu NNW obejmuje również pasażerów podróżujących tym samym autem. Te osoby mogą ubiegać się o wypłatę świadczenia z OC sprawcy, a także starać się o zadośćuczynienie z NNW.
Assistance – pomoc w trudnej sytuacji
Ubezpieczenie samochodowe Assistance to różnoraka pomoc dla kierowców w sytuacjach awaryjnych. Opłacając ten rodzaj polisy, możemy liczyć na wsparcie techniczne, medyczne, informacyjne oraz na pomoc prawną. Assistance często nazywa się gwarancją świętego spokoju. Decydując się na ten rodzaj ubezpieczenia mamy zagwarantowaną pomoc w podbramkowych sytuacjach. To dobra opcja dla osób, które często podróżują i nie chcą tracić czasu w przypadku jakiś kłopotliwych okoliczności. Z Assistance korzystają również ci, którzy nie są pewni, czy sami sobie poradzą np. podczas zmiany koła. Z tą polisą bez problemu załatwimy dla siebie samochód zastępczy lub zakwaterowanie w hotelu, jeśli podczas wyjazdu ktoś ukradnie nam auto.
Jak w przypadku każdego ubezpieczenia bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą i sprawdzenie, co oferuje nam dany pakiet. Polisa w wersji mini może gwarantować nam np. tylko holowanie z miejsca wypadku, a rozszerzona opcja już holowanie przez wiele kilometrów, samochód zastępczy oraz wiele innych świadczeń. Pamiętajmy, że Assistance możemy wykupić tylko na czas trwania danej podróży, a nie na rok. Jeśli interesuje nas wariant krótkoterminowy, to bez problemu znajdziemy ofertę na 7, 15 oraz 30 dni. Takie rozwiązanie oferuje Assistance w Podróży od Axa – jedna z nielicznych firm z taką ofertą Assistance.
Jakie jeszcze ciekawe polisy oferują nam ubezpieczyciele?
Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziemy wiele ofert, o których na co dzień się nie słyszy. Jeżeli wykupimy polisę chroniącą nasze opony, to w razie gdy złapiemy gumę, przyjedzie do nas pomoc drogowa, by naprawić szkodę. Jeżeli będziemy mieć uszkodzone aż dwa koła, nasz samochód zostanie odholowany do zakładu wulkanizacyjnego. To ciekawa opcja, która zwykle wchodzi do pakietu Assistance. Jednak możemy ją również wykupić samodzielnie za zaledwie kilka złotych.
Inną ciekawą ofertą jest ubezpieczenie na wypadek stłuczenia szyby. To opcja, która gwarantuje nam naprawę szyby lub wstawienie nowego zamiennika. Polisa opłaca się, jeśli szyba do naszego auta jest droga i na rynku nie ma tańszego zamiennika. Warto pamiętać, że korzystając z tej formy naprawy, nie traci się zniżek w AC. Jeżeli obawiamy się o cenne rzeczy, które przewozimy w samochodzie, możemy zdecydować się na ubezpieczenie bagażu. Ten typ polisy gwarantuje nam zwrot kosztów za osobiste rzeczy, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas wypadku samochodowego. Jeśli zwykle wozimy ze sobą laptopa, aparat, fotelik lub wózek dziecięcy to taka opcja będzie dla nas korzystna.