Czekacie na wypłatę 500+? ZUS przekazał ważne informacje

Co rusz pojawiają się nowe informacje na temat terminów składania wniosków 500+, ich rozpatrywania czy też wypłaty samych świadczeń na konto. Aby być na bieżąco, ZUS wydaje komunikaty w tej sprawie. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić, jak wyglądają rozliczenia w okresach 2021/2022 i 2022 i 2023.

W ramach świadczenia na każde z dzieci – 500+ już od czerwca 2021 r. ZUS wypłacił na konta rodziców ponad 5 mld zł. Wypłatę otrzymało 7,2 mld dzieci. Jednak nie każdy ze złożonych wniosków został już zweryfikowany. Jednak jednostka zapewnia, że świadczenia włącznie z wyrównaniami zostaną wypłacone w terminach zapisanych w ustawie.

Kiedy ZUS wypłaci zaległe 500+?

Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2022 r. mogą mieć przyznane świadczenie wychowawcze 500+ na okres 2022/2023. Wystarczyło oczywiście tylko złożyć odpowiedni wniosek. Jednak jak się okazało, wypłata należności mogła się opóźnić. Wśród wnioskodawców mogą znaleźć się wciąż osoby, które nie otrzymały jeszcze świadczenia na okres 2021/2022. Jak wynika z informacji ZUS, pismo o przyznaniu świadczenia otrzymają do końca lipca 2022 r.

Dodatkowo zapewniono, że wraz z wypłatą świadczeń otrzymają wyrównania na nowo narodzone dzieci. Wszystko zostanie przelane na konta rodziców w terminie określonym dla poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Wypłata nastąpi w lipcu lub w sierpniu – zapewnia instytucja.

Między terminem składania wniosków a wypłatą świadczenia istnieje pewna zależność. Zostało to wyjaśnione dokładnie na przykładzie przedstawionym przez ZUS.

W przykładzie mamy Panią Anię, która udała się do ZUSU z wypełnionym dokumentem i w czerwcu złożył wnioski o 500+ na córkę urodzoną w maju 2022 r. Pierwszy z nich dotyczył okresu 2021/2022, drugi natomiast 2022/2023.

Wniosek pani Anny o świadczenie 500+ na okres 2022/2023 został rozpatrzony w czerwcu i pani Anna 22 czerwca otrzymała pierwszą wypłatę. Natomiast wniosek o świadczenie 500+ na okres świadczeniowy 2021/2022 został rozpatrzony 7 lipca i świadczenie za maj zostanie wypłacone pani Annie 22 lipca wraz ze świadczeniem za lipiec – wyjaśnił ZUS.

Uwaga na błędy we wnioskach 500+

Jeśli rodzic złożył wniosek na bieżący okres świadczeniowy 2022/2023, a nie otrzymał jeszcze świadczenia, to jednostka ZUS ma czas do końca lipca 2022 r. na jego rozpatrzenie. Jednak należy pamiętać, że zdarzają się błędy i wtedy wymagana jest dodatkowa weryfikacja poprawności. Co się dzieje, gdy ZUS znajdzie błąd?

Zakład kontaktuje się z osobami, które popełniły błąd we wniosku. W niektórych przypadkach ZUS wyjaśnia wątpliwości bez potrzeby angażowania rodziców. W takich sytuacjach opiekunowie nie muszą nic robić – zapewnia Zakład.

Wypłaty świadczeń wymagających ponownej weryfikacji są realizowane na bieżąco. I powinny być obsłużone w ciągu kilku dni od przekazania niezbędnych informacji na temat ich przyznania. Jeśli świadczenie przysługuje więcej niż jednemu dziecku, to wypłata nastąpi w terminie przewidzianym dla pozostałych przyznanych już świadczeń. Oczywiście z odpowiednim wyrównaniem od czerwca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Smartfon z mocną baterią? Poznaj możliwości Galaxy A13

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie najbardziej...

Samsung S21 FE vs S20 FE. Czy nowszy model jest warty dopłaty?

Szukasz nowego telefonu dla siebie lub swoich bliskich? Jednym...

Czym seria M Samsunga różni się od serii A?

Z roku na rok liczba wprowadzanych na rynek smartfonów...

Jak zainstalować presety do Adobe Lightroom?

Presety oraz profile do Adobe Photoshop Lightroom i Lightroom...

Wyjaśnienie RTP w sloty online

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest RTP w automatach,...

Pierwszy zwiastuj filmu John Wick: Chapter 4 już dostępny!

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów serii John Wick....
0
Would love your thoughts, please comment.x