Czekacie na wypłatę 500+? ZUS przekazał ważne informacje

Co rusz pojawiają się nowe informacje na temat terminów składania wniosków 500+, ich rozpatrywania czy też wypłaty samych świadczeń na konto. Aby być na bieżąco, ZUS wydaje komunikaty w tej sprawie. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić, jak wyglądają rozliczenia w okresach 2021/2022 i 2022 i 2023.

W ramach świadczenia na każde z dzieci – 500+ już od czerwca 2021 r. ZUS wypłacił na konta rodziców ponad 5 mld zł. Wypłatę otrzymało 7,2 mld dzieci. Jednak nie każdy ze złożonych wniosków został już zweryfikowany. Jednak jednostka zapewnia, że świadczenia włącznie z wyrównaniami zostaną wypłacone w terminach zapisanych w ustawie.

Kiedy ZUS wypłaci zaległe 500+?

Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2022 r. mogą mieć przyznane świadczenie wychowawcze 500+ na okres 2022/2023. Wystarczyło oczywiście tylko złożyć odpowiedni wniosek. Jednak jak się okazało, wypłata należności mogła się opóźnić. Wśród wnioskodawców mogą znaleźć się wciąż osoby, które nie otrzymały jeszcze świadczenia na okres 2021/2022. Jak wynika z informacji ZUS, pismo o przyznaniu świadczenia otrzymają do końca lipca 2022 r.

Dodatkowo zapewniono, że wraz z wypłatą świadczeń otrzymają wyrównania na nowo narodzone dzieci. Wszystko zostanie przelane na konta rodziców w terminie określonym dla poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Wypłata nastąpi w lipcu lub w sierpniu – zapewnia instytucja.

Między terminem składania wniosków a wypłatą świadczenia istnieje pewna zależność. Zostało to wyjaśnione dokładnie na przykładzie przedstawionym przez ZUS.

W przykładzie mamy Panią Anię, która udała się do ZUSU z wypełnionym dokumentem i w czerwcu złożył wnioski o 500+ na córkę urodzoną w maju 2022 r. Pierwszy z nich dotyczył okresu 2021/2022, drugi natomiast 2022/2023.

Wniosek pani Anny o świadczenie 500+ na okres 2022/2023 został rozpatrzony w czerwcu i pani Anna 22 czerwca otrzymała pierwszą wypłatę. Natomiast wniosek o świadczenie 500+ na okres świadczeniowy 2021/2022 został rozpatrzony 7 lipca i świadczenie za maj zostanie wypłacone pani Annie 22 lipca wraz ze świadczeniem za lipiec – wyjaśnił ZUS.

Uwaga na błędy we wnioskach 500+

Jeśli rodzic złożył wniosek na bieżący okres świadczeniowy 2022/2023, a nie otrzymał jeszcze świadczenia, to jednostka ZUS ma czas do końca lipca 2022 r. na jego rozpatrzenie. Jednak należy pamiętać, że zdarzają się błędy i wtedy wymagana jest dodatkowa weryfikacja poprawności. Co się dzieje, gdy ZUS znajdzie błąd?

Zakład kontaktuje się z osobami, które popełniły błąd we wniosku. W niektórych przypadkach ZUS wyjaśnia wątpliwości bez potrzeby angażowania rodziców. W takich sytuacjach opiekunowie nie muszą nic robić – zapewnia Zakład.

Wypłaty świadczeń wymagających ponownej weryfikacji są realizowane na bieżąco. I powinny być obsłużone w ciągu kilku dni od przekazania niezbędnych informacji na temat ich przyznania. Jeśli świadczenie przysługuje więcej niż jednemu dziecku, to wypłata nastąpi w terminie przewidzianym dla pozostałych przyznanych już świadczeń. Oczywiście z odpowiednim wyrównaniem od czerwca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...

Sony ZV-E1 – czy vlogerzy znajdą tu coś dla siebie?

Jak podają najnowsze plotki, jeszcze w tym miesiącu powinniśmy...

OpenAI wprowadza GPT-4 – jak uzyskać do niego dostęp?

Gigant sztucznej inteligencji, OpenAI, wypuścił w środę swój najnowszy...
0
Would love your thoughts, please comment.x