Amazon nie będzie musiał zapłacić 250 milionów euro zaległych podatków w związku z postępowaniem o pomoc publiczną w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła zakończenie tej oraz dwóch innych spraw dotyczących podejrzenia o nielegalne korzyści podatkowe. To zamyka jedną z najdłużej trwających batalii prawnych giganta e-commerce w Europie.
Kontrowersje wokół struktur podatkowych Amazona
Postępowanie przeciwko Amazonowi rozpoczęło się w 2017 roku, gdy Komisja Europejska zarzuciła firmie unikanie opodatkowania znacznej części swoich zysków z działalności w Europie. W latach 2006–2014 Amazon miał korzystać z luksemburskiej spółki-córki, która – według ustaleń – funkcjonowała jako fikcyjny podmiot bez biur i pracowników, służący jedynie do obniżania zobowiązań podatkowych.
Komisja oszacowała, że Amazon uniknął opodatkowania trzech czwartych swoich zysków z internetowej sprzedaży w Europie w tym okresie. Jednak firma od początku zaprzeczała zarzutom, twierdząc, że jej struktura podatkowa była zgodna z międzynarodowymi przepisami.
Wygrana Amazona w sądzie
W 2021 roku Amazon odniósł sukces w Sądzie Unii Europejskiej, który uchylił decyzję Komisji. Sąd uznał, że Komisja nie wykazała wystarczająco, iż struktura podatkowa Amazona dawała mu przewagę konkurencyjną. Firma argumentowała, że decyzja Komisji była oparta na błędach metodologicznych, co potwierdził sąd.
Chociaż Amazon zmienił swoją strukturę podatkową po rozpoczęciu dochodzenia, wygrana w sądzie pozwoliła uniknąć konieczności zapłaty zaległych podatków.
Decyzja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska ogłosiła w tym tygodniu, że zamyka sprawę przeciwko Amazonowi, biorąc pod uwagę wytyczne europejskich sądów. To nie pierwszy raz, gdy Komisja ponosi porażkę w sprawach o pomoc publiczną przeciwko międzynarodowym korporacjom.
Warto jednak zauważyć, że Komisja odnotowała również sukcesy. We wrześniu 2023 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Apple zwrócić 13 miliardów euro z tytułu nielegalnych korzyści podatkowych w Irlandii, co stanowiło jedną z największych wygranych Komisji w ostatnich latach.
Zakończenie sprawy przeciwko Amazonowi to istotny cios dla Komisji Europejskiej w jej staraniach o sprawiedliwsze opodatkowanie korporacji. Mimo to, regulacje podatkowe w UE nadal ewoluują, a globalna presja na większą przejrzystość i sprawiedliwość podatkową wciąż rośnie.