More

  Kto pierwszy powinien podać rękę?

  Niestety coraz częściej dobre maniery idą w las. Choć wynika to zazwyczaj ze zwykłej niewiedzy. Szkoda, że w dzisiejszych czasach nie zależy nam już na zachowaniu dobrych manier. Obserwując zachowania ludzi, mam wrażenie, że jednym z najczęstszych błędów jest kwestia niewłaściwego podawania ręki. Czy wiesz, kto pierwszy powinien podać rękę?

  Oczywiście odpowiedź na to pytanie wcale nie będzie taka prosta. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Warto jednak zapoznać się z tymi zasadami, aby nigdy nie popełnić gafy.

  Spotkania biznesowe – Kto pierwszy podaje rękę?

  Podczas spotkań biznesowych znaczenie będzie miała hierarchia stanowisk. Osoba, która znajduje się na wyższym stanowisku, powinna zrobić to pierwsza. Co więcej, zasada ta obowiązuje też w przypadku kiedy zdecydowanie młodsza osoba zajmuje wyższe stanowisko. W trakcie spotkań biznesowych w pierwszej kolejności ani wiek, ani płeć nie mają znaczenia. Zaczynają liczyć się dopiero wtedy, kiedy spotykające się osoby zajmują równorzędne stanowiska. Wtedy rękę podaje pierwsza kobieta lub osoba starsza.

  Jeśli spotykasz się z większą grupą znajomych i nie znasz ich stanowisk, po prostu przywitaj się z każdym po kolei. Obowiązuje jednak zasada, że to gospodarz przyjęcia wyciąga rękę jako pierwszy. Również w przypadku rozmów kwalifikacyjnych jako pierwsza podaje rękę osoba, która organizuje spotkanie, czyli pracownik firmy, do której na rozmowę przychodzisz.

  Spotkania prywatne – Kto pierwszy podaje rękę?

  Zgodnie z etykietą to kobieta podaje rękę mężczyźnie, a osoba starsza młodszej. Dlatego, jeśli mężczyzna chce przywitać się z kobietą, nie powinien wyciągać do niej ręki. Jeśli zaraz masz poznać rodziców czy babcie swojego partnera, również nie wypada w pierwszej kolejności podać ręki.

  Jeśli mężczyzna podczas powitania podał rękę wyłącznie panom, to kobieta nie powinna czuć się pominięta. Zrobił to zgodnie z zasadami. Jeśli jednak mężczyzna przedstawia się wyłącznie grupie kobiet, w pierwszej kolejności powinien skierować się do tej najstarszej w towarzystwie i poczekać, aż ona wyciągnie do niego rękę. Podczas powiań kobieta nie musi wstawać z miejsca. Powinien to jednak zrobić mężczyzna, który wita się z kobietą lub lekko unieść się witając się z mężczyzną.

  Pamiętaj, że jeśli ktoś podaje Ci rękę, to nie wypada jej odtrącić. Nie powinno się wzbudzać zakłopotania w innych, nawet, wtedy gdy zachowali się niezgodnie z zasadami. Jeśli jednak to Tobie ktoś nie podał ręki, zwyczajnie ją opuść. Nieodwzajemnienie uścisku dłoni świadczy źle tylko i wyłącznie o osobie, która ten gest zignorowała.

  Nowe