More

    Mnogość absurdów w „Moonfall” – czy pokonał Armageddon?

    Astrofizyk Neil deGrasse Tyson, znany ze swoich analiz naukowych popularnych filmów, niedawno w wywiadzie radiowym postawił w niekomfortowej pozycji produkcję z 2022 roku – „Moonfall”. Okazuje się, że ten film przebił 25-letni rekord „Armageddon’u” w liczbie naruszeń praw fizyki na minutę. Filmowcy, starając się dostarczyć widzom emocji, nieraz zdecydowanie odbiegają od naukowej rzetelności. „Moonfall” jednak wyznaczył nowy poziom w tej dziedzinie, który zasługuje na bliższe przyjrzenie się.

    Armageddon traci koronę

    Film „Armageddon” z 1998 roku, w którym grupa astronautów próbuje zatrzymać asteroidę zderzającą się z Ziemią, przez długi czas uchodził za wzorcowy przykład niedorzeczności naukowej w kinematografii. Neil deGrasse Tyson wytykał mu w przeszłości niezliczone błędy, lecz teraz wydaje się, że znalazł nowego lidera w tej niechlubnej klasyfikacji.

    „Moonfall” – ekranizacja fizyki alternatywnej

    „Moonfall”, opowieść o Księżycu zrywającym więzy grawitacyjne z Ziemią, zabiera nas w podróż pełną fantastycznych, lecz naukowo błędnych, teorii. W filmie przedstawiono m.in. tezę, że Księżyc jest pusty w środku, a w jego wnętrzu mieszka istota zbudowana z kamieni. Z kolei misje Apollo miały rzekomo na celu nie badanie srebrnego globu, ale niesienie pożywienia dla księżycowego stworzenia. Nawet dla entuzjastów sci-fi, ten koncept może wykraczać poza wyobrażenia.

    Nauka vs. ekran

    Tyson zauważa, że filmowcy mają tendencję do komplikowania prostych rozwiązań problemów, często poprzez ignorowanie podstawowych praw fizyki. Jego opis sposobu na zminimalizowanie zagrożenia asteroidą rzuca nowe światło na przesadne dramatyzowanie w kinematografii. Tymczasem „Moonfall” daje nam niesamowitą lekcję z przekroczenia granic realizmu, co rodzi pytanie: czy wartość edukacyjna filmów powinna być ważniejsza od ich atrakcyjności rozrywkowej?

    Rafał
    Rafał
    Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

    Nowe