Nadciąga susza. Jakie czekają nas konsekwencje?

Według najnowszych prognoz Europę czeka bardzo ciężki okres i wcale nie chodzi o galopującą inflację. To susza będzie naszym głównym zmartwieniem. Co więcej, ma ona prowadzić do niedoborów wody, energii, towarów, a nawet pożywienia.

Susza w Europie coraz bardziej dotkliwa

Ostatnie dane przekazane przez Komisję Europejską nie są najlepsze, gdyż na aż 46 proc. terytorium Unii Europejskiej dostrzegają oni poziom ostrzegawczy zagrożenia suszą, a 11 proc. terenów jest już w stanie podwyższonego zagrożenia.

Co więcej, sytuacja już jest zła. Okazuje się, że we Francji już 100 gmin cierpi z braku dostępu do bieżącej wody pitnej. Dostarczane są do ludności ciężarówkami. Jakby tego było mało plony ulegają wysuszeniu, zmniejszono również moc jednego z reaktorów jądrowych.

Jednak to nie jedyny kraj borykający się z problemem. W Hiszpanii odnotowano najniższy poziom wód w historii. Mieszkańcy zmuszeni są do ograniczenia korzystania z niej. Holandia także cierpi na niedobór wody. Na razie nie wprowadzono ograniczeń.

Niestety równie podobnie jest w Niemczech, gdzie już niedługo może być niemożliwe przewożenie towaru barkami na Renie, gdyż poziom wody będzie na to zbyt niski. Tu także doskwiera fala upałów oraz suszy. Jak ocenia JRC (Wspólne Centrum Badawcze) trwająca susza w Europie być może będzie najgorszą od 500 lat.

Kamienie głodu odkryte

Odsłonięte kamienie głodu, czyli rodzaju hydrologicznych pomników, również jest kolejnym znakiem mówiącym o tym, jak bardzo jest źle. Na przestrzeni wieków ludzie rzeźbili w skałach ostrzeżenia i niestety aktualnie są one bardzo widoczne. Można je znaleźć m.in. nad Łabą, ale także nad Dunajem, Renem i Wezerą.

W czasie suszy poziom wody gwałtownie opada, co ma niestety odczuwalny skutek między innymi dla rolnictwa. A problemy pojawiające się tam mogą doprowadzić do głodowania.

Ceny nawozów są czterokrotnie wyższe niż rok temu. Ceny energii są dwukrotnie wyższe. Ceny pasz wzrosły – powiedział Rukwied Prezes Niemieckiego Związku Rolników. – Jeśli nie będzie padać wkrótce, to obawiamy się, że plony mogą spaść nawet o 30 lub 40 proc.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Niestety u nas również występuje problem suszy. Na ten moment mamy 68 ostrzeżeń o suszy hydrologicznej, głównie na zachodzie oraz południowym wschodzie. Wciąż czekamy na opady deszczu, jednak aby mogły one odnieść jakiś skutek, powinny być jednostajne i długie, nie gwałtowne i krótkie jak w przypadku ostatnich burz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...

Zalman prezentuje nowy znak słowny oraz nowe logo firmy

Firma Zalman znana ze sprawdzonych rozwiązań chłodzących i obudów PC...

Dlaczego warto zainwestować w uchwyt grawitacyjny do telefonu?

Nowoczesny smartfon na co dzień służy nam nie tylko...

Co nas czeka w trzecim odcinku The Last of Us?

"The Last of Us" to jeden z najważniejszych tytułów...

ChatGPT już niedługo z płatną wersją?

OpenAI - właściciel ChatGPT, podobno testuje wersję płatną tego...
0
Would love your thoughts, please comment.x