More

  Nagrywanie filmów – jaki aparat i obiektyw wybrać do filmowania?

  W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na rozpoczęcie kariery filmowej, szczególnie jeśli chodzi o media społecznościowe. Aparaty fotograficzne stały się obecnie podstawowym narzędziem pracy dla influencerów oraz osób, które np. nagrywają poradniki lub piękno natury. Chcesz dowiedzieć się, jaki powinien być idealny obiektyw do filmowania? W tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie.

  Zastanawiasz się, jaki aparat do filmowania będzie najlepszy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku nagrywania wideo aparatem bez statywu na pewno przydadzą się takie funkcje, jak stabilizacja obrazu oraz autofocus. To podstawa jeśli chodzi o wybór aparatu fotograficznego do nagrywania krótszych, jak i dłuższych klipów wideo. Analizując dokładną specyfikację techniczną poszczególnych modeli aparatów oraz opinie innych użytkowników, szybko dowiesz się, jaki aparat oraz obiektyw do nagrywania wideo będzie strzałem w dziesiątkę!

  Aparat fotograficzny do wideo – funkcje i specyfikacja

  Kompleksowa wiedza na temat tego, jaki aparat fotograficzny nada się do nagrywania wideo przyda się zarówno osobom początkującym, jak i profesjonalistom. Na wstępie sprawdź ciekawy poradnik w formie porównania: Sony A7 IV, A7S III a może A7 III który wybrać? Zobacz porównanie Cyfrowe.pl. Z tego materiału dowiesz się przede wszystkim tego, jakie cechy powinien mieć idealny aparat do nagrywania wideo oraz na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. Podstawowe aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę zarówno pod kątem specyfikacji, jak i funkcji aparatu, to:

  • obracany ekran,
  • typ uchwytu,
  • funkcje korekty koloru,
  • rozdzielczość,
  • dostępne wejścia na mikrofon,
  • zainstalowane oprogramowanie,
  • liczba slotów na kartę pamięci.

  Oczywiście to nie wszystkie kwestie, które są istotne dla aparatów nadających się do nagrywania klipów wideo. Kluczowa w tym przypadku jest rozdzielczość. Obecnie niezbędnym minimum jest FullHD, choć decydując się na rozpoczęcie kariery streamera lub youtubera warto postawić na aparat pozwalający na nagrywanie w rozdzielczości do 4K. Dzięki temu zyskasz większe możliwości edycji obrazu oraz jego kadrowania. Jeśli planujesz nagrania dynamicznych wideo – stawiaj też na aparaty pozwalające na uzyskanie efekty slow-motion. W tym przypadku kluczowa będzie liczba klatek na sekundę, a dla uzyskania powyższego efektu potrzebujesz aż 100 kl./s.

  Przeczy taj również: Streamowanie aparatem – czego potrzebujesz na start?

   Jeśli chodzi o sam aparat, warto też zwrócić uwagę na profile filmowe. W przypadku nagrywania klipów wideo warto wykorzystać płaskie profile filmowe, które pozwalają na nagrywanie niskokontrastowego obrazu o niewielkim nasyceniu barw – te są uwydatniane na etapie postprodukcji wideo.

  Obiektyw do nagrywania wideo – na co zwrócić uwagę?

  Ważna kwestia w zakresie nagrywania wideo na potrzeby serwisów streamingowych oraz popularnych kanałów na YouTube to dobór właściwego obiektywu do aparatu fotograficznego. Do nagrywania tzw. vlogów możesz wykorzystać standardowe szkło portretowe, które pozwoli na idealne rozmycie tła, ale także nagrywanie wideo w słabym oświetleniu. Zanim kupisz obiektyw do aparatu celem nagrywania wideo, koniecznie zwróć uwagę na wartość przesłony. Pamiętaj – im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej, choć cena jego zakupu będzie odpowiednio wyższa. Dobry obiektyw filmowy to taki, który charakteryzuje się przede wszystkim:

  • cichą i szybką pracą,
  • opcją precyzyjnego dostosowania ustawień przy pomocy pierścieni do ręcznej regulacji np. przesłony i ostrości,
  • niską wagą – to szczególnie ważne podczas nagrywania wideo z tzw. ręki,
  • jak najniższą odległością ostrzenia,
  • wbudowanym mechanizmem stabilizacji optycznej.

  Wiedząc już, jakie parametry powinien mieć dobry obiektyw do nagrywania wideo, warto też poznać kilka polecanych i popularnych modeli dostępnych na rynku. Oto kilka ciekawych propozycji:

  • Sony E 50mm f/1.8 OSS – to obiektyw, który doskonale współgra z aparatami marki Sony i pozwala na nagrywanie wideo w wysokiej rozdzielczości nawet w słabych warunkach oświetleniowych. To połączenie atrakcyjnej ceny wraz z doskonałą rozdzielczością obrazu.
  • Nikon Nikkor 50 mm f/1.8G AF-S – obiektyw współpracujący z większością modeli aparatów marki Nikon. Szkło pozwala na stabilne nagrywanie wideo nawet bez statywu. Praktyczna ogniskowa nadaje się także do stosowania obiektywu na statywie, a nawet z użyciem gimbalu.
  • Canon 24-70 mm f/2.8L II EF USM – uniwersalna ogniskowa, stale światło podczas korzystania z opcji zoomowania oraz ostrzenie na niewielkich odległościach – właśnie te cechy wyróżniają ten obiektyw, który idealnie nadaje się do filmowania aparatem.

  Kupując obiektyw oraz aparat do nagrywania wideo zawsze warto wziąć pod uwagę modele z wyższej półki. Szkła jak i korpusy produkowane przez topowych producentów optyki to gwarancja niezawodności. Stawiaj tylko na najlepsze obiektywy o wysokim poziomie jasności oraz ze stabilizacją obrazu, a na pewno będziesz w 100% zadowolony.

  Artykuł powstał we współpracy z cyfrowe.pl

  Nowe