Od kilku lat korzystam z wideorejestatorów w swoim samochodzie – nie raz okazały się przydatne. Na początku korzystałem z taniego, prostego sprzętu. Doceniając jednak wartość takiego rozwiązania i poczucie bezpieczeństwa, jakie się z tym wiąże, z upływem czasu wymieniłem swój egzemplarz na taki, który oferował jeszcze lepszą jakość obrazu i większą ilość funkcji. Z perspektywy czasu możecie dostrzec, jak mocno rozwinął się rynek rejestratorów jazdy.
Obecnie coraz bardziej popularny staje się system składający się z dwóch kamer – jedna nagrywa klasycznie wszystko to, co dzieje się przed maską samochodu, druga natomiast, umieszczona na tylnej szybie ma oczywiście za zadanie obserwować sytuację za samochodem. Pozwala to nagrywać w obu kierunkach i może okazać się nieocenione, jeśli wydarzy się coś istotnego, co nie zostanie uchwycone przez standardową przednią kamerę.
Nie tylko dla dwuśladów
Być może dla niektórych z Was będzie niemałym zaskoczeniem, że rejestrator jazdy można również zainstalować na motocyklu, mimo iż ten nie posiada przecież nadwozia chroniącego przez ciężkimi warunkami pogodowymi. Ba, może być on nawet wyposażony w dwie kamery – tak samo jak samochodowy, tak samo potrafi wtedy nagrywać w obu kierunkach.
Jednym z takich urządzeń jest Navitel M800 Dual.
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem w internecie zestaw M800 DUAL od Navitela, jako hobbistyczny motocyklista od razu się nim zainteresowałem. Po wstępnej internetowej lekturze sprzęt sprawił wrażenie idealnego dla moich potrzeb.
Szybka decyzja, zamówienie i…
testujemy dziś jeden z najciekawszych dostępnych wideorejestratorów dla motocyklistów!
Pierwsze wrażenia z Navitel M800 Dual
Od samego początku, to co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka to brak ekranu – decyzja, choć może zaskakująca, podkreśla przecież motocyklowy charakter zestawu, a sterowanie pozostawiono w formie prostego sterownika z możliwością zamocowania na kierownicy lub innym wygodnym miejscem pod ręką.
W zestawie znajduje się bardzo duża ilość kabli i elementów, które pozwolą na montaż: głównej bazy, sterownika, modułu GPS oraz dwóch kamer. Dodatkowo znajdziemy też dodatkowe przedłużacze, jeśli standardowe okażą się za krótkie do rozmieszczenia kamer w miejscach na motocyklu, które sobie wybierzemy.
Wszystko jest zgrabnie zapakowane i podzielone, aby użytkownik nie pogubił się w mnogości elementów. W pudełku znajdziemy również tzw. „trytytki”, czyli opaski zaciskowe, dwustronną taśmę klejącą 3M oraz oczywiście pełną instrukcję montażu w języku polskim. Są nawet dwa zapasowe bezpieczniki.
Wyzwania warunków pogodowych
NAVITEL M800 DUAL rejestruje w jakości Full HD z obu kamer, korzysta ze sensora SONY STARVIS i zapewnia kąt widzenia 130°. Certyfikaty IP66 i IP67 mają zagwarantować, że ani deszcz, ani pył nie są w stanie zakłócić działania urządzenia. Zapewni to Wam spokój ducha podczas jazdy w trudnych warunkach, ale także otworzy drzwi do dokumentowania przygód w miejscach, gdzie wideorejestratory mają niełatwe życie.
Łączność i funkcjonalność
Zarządzanie kamerą odbywa się poprzez aplikację mobilną za pomocą Wi-Fi NAVITEL Center. Mamy tu możliwość bezpośredniego podglądu, edycji i udostępniania nagrań bez konieczności wyjmowania karty SD – to ogromna wygoda. Dodatkowo GPS umożliwia precyzyjne śledzenie trasy, co jest nie tylko praktyczne, ale może również dodać fajny akcent do Twoich motocyklowych filmów lub opowieści.
Funkcje takie jak G-sensor (czujnik przeciążeniowy) oraz automatyczne blokowanie zapisu w przypadku wykrycia wstrząsów to funkcje, które miło widzieć – zwłaszcza na motocyklu. Dodatkowo mamy możliwość ciągłego nagrywania w pętli z automatycznym nadpisywaniem najstarszych nagrań (z wyjątkiem tych zablokowanych).
Instalacja zestawu
Na wstępie myślę, że warto zaznaczyć – montaż takiego wideorejestratora obejmuje m.in. podłączenie urządzenia do zasilania pojazdu tj. do akumulatora. Dodatkowo znajdziemy przewód wzbudzający uruchomienie kamer w takich sposób, aby działały tylko wtedy kiedy uruchomiony jest zapłon motocykla. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić taką instalację lub posiadasz jeszcze gwarancję na motocykl – warto abyś zgłosił się do swojego autoryzowanego serwisu motocyklowego. Bez wątpienia poradzą się z montażem instalacji wideorejestratora.
Reszta operacji montażu wymaga jedynie przeprowadzenia przewodów w motocyklu w taki sposób, aby obie kamery były bezpiecznie zamontowane i podłączone do głównego sterownika. Jak już wcześniej wspomniałem – jeśli nie starczą Ci standardowe przewody, możesz użyć specjalnie przygotowanych przedłużaczy, które pozwolą Ci już bezproblemowo przeciągnąć kable w taki sposób, jaki Ci odpowiada – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i czysto estetycznym.
Jak to wszystko gra?
Kiedy zakończyłem etap montażu, mogłem przyjrzeć się efektom swojej pracy. Muszę przyznać, że cały proces nie jest skomplikowany, a wszystko zajęło mi mniej czasu, niż początkowo przewidywałem.
Kamery są czarne i tak niewielkich rozmiarów, że bardzo łatwo będzie Wam „ukryć” je na swoim motocyklu. Przeprowadziłem test na swoim znajomym – liczyłem czas, w jakim uda mu się zlokalizować obie kamery. Pomimo iż mam bardzo wyostrzone oczekiwania względem designu oraz tego, jak wszystko się ze sobą razem prezentuje, finalnie jestem zadowolony z efektu.
Podsumowanie
Montaż wideorejestratora jest znakomitym pomysłem. Tego rodzaju urządzenie może okazać się nieocenione w różnych sytuacjach – od dokumentowania pięknych tras, przez zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy, aż po ewentualne użycie nagrań jako dowodów w przypadku kolizji czy wypadków.
Obecnie, gdy mamy jeszcze chłodniejsze dni, to idealny moment, aby zadbać o modyfikacje i przygotowania motocykla do sezonu. Widziałem pierwsze nagrania i testy wideo i już nie mogę się doczekać, by wypróbować kamery w praktyce.
Jeśli nie zaopatrzyliście się jeszcze, drodzy czytelnicy, w wideorejestrator – gorąco polecam, abyście rozważyli zakup takiego urządzenia. Zwłaszcza jeśli przemieszczacie się w ruchliwym i niebezpiecznym obszarze!
Motocyklowy wideorejestrator Navitel M800 Dual możecie kupić za 999 złotych.