More

  Pirat odpowie za nielegalne udostępnianie Canal+ i Polsatu – rekordowy wyrok

  Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował, że pirat spod Mrągowa, który nielegalnie udostępniał Canal + oraz Polsat zostanie surowo ukarany. Kwota, jaką będzie musiał zapłacić, naprawdę powala na kolana. Ile wynosi kara ?

  Sądy walczą z piractwem — skutecznie

  Do głośnej sprawy doszło w Olsztynie, kiedy to okazało się, że pewien mieszkaniec powiatu mrągowskiego udostępnia nielegalnie treści objęte ochroną. Będzie on musiał zapłacić karę w wysokości 2,5 mln złotych. Ma to na uwadze straty, jakie w wyniku jego działalności poniosły CANAL+ i Polsat S.A. Obie platformy oszacowały je na około 6 milionów złotych — podało rmf24.pl.

  Rekordowy wyrok — pirat ma zapłacić 2,5 miliona
  za tzw. sharing

  Policja przeprowadziła operację, w wyniku której odkryła, że mężczyzna współpracował z innymi „dawcami”, a razem tworzyli oni infrastrukturę, wykorzystywaną w celu nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych. To wszystko za pomocą sharingu internetowego. Ich działania trwały przez trzy lata. Początek miał miejsce w październiku 2016, a zakończone zostały w grudniu 2019.

  Aby przerwać nielegalny proceder, współpracowały ze sobą służby z trzech województw — z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a także z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach — sprawa była już opisywana w 2020 roku przez „Gazetę Olsztyńską”. Co ciekawe serwer nielegalny ukryto dość dobrze i pomysłowo — w lodówce.

  Dodatkowo u pirata został zabezpieczony sprzęt elektroniczny, a także serwery oraz około 30 kart abonenckich do CANAL+ i Polsat Box. Jednak to nie wszystko, odkryto także spory zasób kryptowalut – 20 BTC. Mężczyzna swoje usługi oferował 600 osobom.

  Sąd w Olsztynie uznał mężczyznę za winnego. Oczywiście to nie wszystko, gdyż zasądził kwotę, jaka ma naprawić powstałe szkody. I tutaj pada niebagatelna kwota — otóż mężczyzna ma zapłacić CANAL+ Polska S.A. 1.000.000,00 zł, a Cyfrowemu Polsatowi 1.500.000,00 zł. Jest to najwyższy zasądzony wyrok w takiej sprawie.

  Przypominamy, że sharing internetowy to przestępstwo i odpowiada tutaj karnie nie tylko osoba udostępniająca treści, ale również ich odbiorca.

  Nowe