Pirat odpowie za nielegalne udostępnianie Canal+ i Polsatu – rekordowy wyrok

Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował, że pirat spod Mrągowa, który nielegalnie udostępniał Canal + oraz Polsat zostanie surowo ukarany. Kwota, jaką będzie musiał zapłacić, naprawdę powala na kolana. Ile wynosi kara ?

Sądy walczą z piractwem — skutecznie

Do głośnej sprawy doszło w Olsztynie, kiedy to okazało się, że pewien mieszkaniec powiatu mrągowskiego udostępnia nielegalnie treści objęte ochroną. Będzie on musiał zapłacić karę w wysokości 2,5 mln złotych. Ma to na uwadze straty, jakie w wyniku jego działalności poniosły CANAL+ i Polsat S.A. Obie platformy oszacowały je na około 6 milionów złotych — podało rmf24.pl.

Rekordowy wyrok — pirat ma zapłacić 2,5 miliona
za tzw. sharing

Policja przeprowadziła operację, w wyniku której odkryła, że mężczyzna współpracował z innymi „dawcami”, a razem tworzyli oni infrastrukturę, wykorzystywaną w celu nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych. To wszystko za pomocą sharingu internetowego. Ich działania trwały przez trzy lata. Początek miał miejsce w październiku 2016, a zakończone zostały w grudniu 2019.

Aby przerwać nielegalny proceder, współpracowały ze sobą służby z trzech województw — z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a także z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach — sprawa była już opisywana w 2020 roku przez „Gazetę Olsztyńską”. Co ciekawe serwer nielegalny ukryto dość dobrze i pomysłowo — w lodówce.

Dodatkowo u pirata został zabezpieczony sprzęt elektroniczny, a także serwery oraz około 30 kart abonenckich do CANAL+ i Polsat Box. Jednak to nie wszystko, odkryto także spory zasób kryptowalut – 20 BTC. Mężczyzna swoje usługi oferował 600 osobom.

Sąd w Olsztynie uznał mężczyznę za winnego. Oczywiście to nie wszystko, gdyż zasądził kwotę, jaka ma naprawić powstałe szkody. I tutaj pada niebagatelna kwota — otóż mężczyzna ma zapłacić CANAL+ Polska S.A. 1.000.000,00 zł, a Cyfrowemu Polsatowi 1.500.000,00 zł. Jest to najwyższy zasądzony wyrok w takiej sprawie.

Przypominamy, że sharing internetowy to przestępstwo i odpowiada tutaj karnie nie tylko osoba udostępniająca treści, ale również ich odbiorca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Oglądanie Apple TV na telewizorach LG Smart TV już możliwe

LG wprowadza nowe aplikacje od Apple na swoje telewizory...

Apple wypuszcza iOS 16.3. Jak przyspieszyć iPhone po aktualizacji?

Aktualizacja iOS 16.3 na Apple jest już dostępna. Użytkownicy...

Tryb akcji na iPhone 14 – jak go włączyć i z niego korzystać

Nie każdy wie, że nowe modele iPhone’a 14 od...

Canon EOS R5 Mark II – aparat, który zechcesz mieć

Canon EOS R5 Mark II to nadchodzący następca pełnoklatkowego...

Na co zwrócić uwagę kupując kamery kopułkowe?

Kamery kopułkowe są jednym z popularniejszych rozwiązań do monitorowania...

Czy na Islandii można latać dronem?

Islandia jest pięknym krajem, pełnym niezwykłej przyrody i krajobrazów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x