Pirat odpowie za nielegalne udostępnianie Canal+ i Polsatu – rekordowy wyrok

Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował, że pirat spod Mrągowa, który nielegalnie udostępniał Canal + oraz Polsat zostanie surowo ukarany. Kwota, jaką będzie musiał zapłacić, naprawdę powala na kolana. Ile wynosi kara ?

Sądy walczą z piractwem — skutecznie

Do głośnej sprawy doszło w Olsztynie, kiedy to okazało się, że pewien mieszkaniec powiatu mrągowskiego udostępnia nielegalnie treści objęte ochroną. Będzie on musiał zapłacić karę w wysokości 2,5 mln złotych. Ma to na uwadze straty, jakie w wyniku jego działalności poniosły CANAL+ i Polsat S.A. Obie platformy oszacowały je na około 6 milionów złotych — podało rmf24.pl.

Rekordowy wyrok — pirat ma zapłacić 2,5 miliona
za tzw. sharing

Policja przeprowadziła operację, w wyniku której odkryła, że mężczyzna współpracował z innymi „dawcami”, a razem tworzyli oni infrastrukturę, wykorzystywaną w celu nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych. To wszystko za pomocą sharingu internetowego. Ich działania trwały przez trzy lata. Początek miał miejsce w październiku 2016, a zakończone zostały w grudniu 2019.

Aby przerwać nielegalny proceder, współpracowały ze sobą służby z trzech województw — z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a także z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach — sprawa była już opisywana w 2020 roku przez „Gazetę Olsztyńską”. Co ciekawe serwer nielegalny ukryto dość dobrze i pomysłowo — w lodówce.

Dodatkowo u pirata został zabezpieczony sprzęt elektroniczny, a także serwery oraz około 30 kart abonenckich do CANAL+ i Polsat Box. Jednak to nie wszystko, odkryto także spory zasób kryptowalut – 20 BTC. Mężczyzna swoje usługi oferował 600 osobom.

Sąd w Olsztynie uznał mężczyznę za winnego. Oczywiście to nie wszystko, gdyż zasądził kwotę, jaka ma naprawić powstałe szkody. I tutaj pada niebagatelna kwota — otóż mężczyzna ma zapłacić CANAL+ Polska S.A. 1.000.000,00 zł, a Cyfrowemu Polsatowi 1.500.000,00 zł. Jest to najwyższy zasądzony wyrok w takiej sprawie.

Przypominamy, że sharing internetowy to przestępstwo i odpowiada tutaj karnie nie tylko osoba udostępniająca treści, ale również ich odbiorca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Łojotokowe zapalenie skóry – podstawowe informacje

Wśród problemów skórnych, z którymi pacjenci zwracają się do...

Wymiana uszkodzonej szybki w telefonie

Telefon to nieodzowny towarzysz naszego życia. Mamy go ze...

Zegarki Seiko Prospex – stworzone do sportów ekstremalnych. Sprawdź, jak wybrać idealny model dla siebie

Zegarki Seiko Prospex przekraczają kolejne limity. I kiedy zdawać...

Poznajmy Samsung Galaxy A33 5G

Zakup nowego telefonu to z reguły spory wydatek, dlatego...

Serwis Apple – Warszawa

Ogromna popularność urządzeń sygnowanych nadgryzionym jabłkiem wynika z kilku...

Allegro wprowadza dodatkową opłatę od każdej sprzedaży. Nie chodzi tu o prowizję

Allegro, największa i bardzo znana platforma handlowa właśnie zdecydowała...
0
Would love your thoughts, please comment.x