Nowy system do przetwarzania CO2

Dziś oglądając na komputerze, TV filmy, grając w darmowe free spiny bez depozytu za rejestrację 2021, jeżdżąc samochodami, produkujemy sporo CO2, które potem przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jest to bardzo duży problem, z którym próbują poradzić sobie nie tylko głowy państw, lecz i liczne organizacje. Na całe szczęście coraz więcej naukowców opracowuje nowe technologie, z pomocą których można wychwytywać CO2 i zmniejszać jego ilość w atmosferze. Postanowiliśmy opisać jedną z nich.

Reaktor elektrochemiczny

Inżynierowie opracowali system elektrochemiczny, który przekształca większą ilość CO2 w wartościowe produkty, takie jak etylen i etanol. Jest to wspólny projekt, za który odpowiada Uniwersytet w Sydney oraz Uniwersytet w Toronto. Ich nowy system elektrochemiczny przekształca większą ilość CO2 w cenne produkty. Ich praca związana jest ze zmianami, jakich chce dokonać Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Jej zdaniem bowiem bardzo ważne będzie wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. To właśnie taka strategia może pomóc utrzymać globalne emisje na tyle niskie, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C do 2050 r. Na chwilę obecną wychwycony węgiel ma niewielką wartość ekonomiczną, więc firmy niechętnie inwestują w nowe technologie. Mogą to jednak zmienić badania wspomnianych naukowców.

Zaprojektowali oni bowiem zaawansowane elektrolizery, czyli maszyny wykorzystujące energię elektryczną do przekształcania wychwyconego CO2 oraz wody w elementy budulcowe. Można zatem postawić na produkcję plastiku czy lycry. Pomóc to może w stworzeniu rynku dla wychwyconego węgla, zapewniając jednocześnie alternatywę o niskiej emisji dla stosowanych obecnie procesów produkcyjnych opartych na paliwach kopalnych. W przeciwieństwie do poprzednich systemów, najnowszy projekt może pracować w silnie kwaśnych warunkach, co ogranicza niepożądane reakcje i zwiększa ogólną wydajność. jak sami badacze przyznali, zamiast wybierać między efektywnym wykorzystaniem energii elektrycznej, a wydajnym wykorzystaniem węgla, robią jedno i drugie. Ich elektrolizer umożliwia tworzenie produktów o wysokiej wartości, takich jak etylen. Nie da się ukryć, że to właśnie etylen jest najczęściej produkowanym komercyjnie związkiem organicznym na świecie, który stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w produkcji metali i urządzeń medycznych.

Wspomniany elektrolizer wykorzystuje wychwycony CO2 , który przepływa przez stały katalizator, przez który z kolei dostarczana jest energia elektryczna. Taki proces wykorzystujący wysoką kwasowość, zatrzymuje CO2 nawet w ilości do 70 procent. Praca takiego elektrolizera w warunkach niskiego pH zapobiega przy tym tworzeniu się węglanu. Naukowcy musieli się jednak zmierzyć z innym problemem, gdyż w czasie całego procesu jony wodorowe w roztworze kwaśnym są przekształcane w gazowy wodór. Poradzili sobie jednak z tym. Najpierw w warunkach kwaśnych zwiększali prąd elektryczny, zalewając reaktor elektronami. Następnie zaś dodali do reakcji dodatnio naładowanego jonu, którym był potas. Wytworzył on pole elektryczne w pobliżu stałego katalizatora, które ułatwiło pochłanianie CO2 przez powierzchnię.

Oznaczało to ogromny postęp, gdyż poprzednie systemy zwykle wykorzystywały mniej niż 15 procent dostępnego CO2, tracąc resztę na węglan. Nowy system, o którym piszemy, wykorzystuje około 77 procent dostępnego CO2, z czego ponad 50 jest przekształcane w produkty wielowęglowe. Już teraz zatem można mówić o sporym sukcesie. Oczywiście na bardziej rozwinięty system musimy jeszcze poczekać, albowiem musi on zostać rozbudowany do poziomu przemysłowego, jak i również zachowana musi zostać stabilność katalizatora przy zwiększeniu jego rozmiaru, a także zachodzi potrzeba dalszych oszczędności energii. Mamy zatem nadzieję, że wszystko to się uda i wprowadzone zostaną rewolucyjne zmiany na rynku, co pomoże w walce o naszą planetę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...

Sony ZV-E1 – czy vlogerzy znajdą tu coś dla siebie?

Jak podają najnowsze plotki, jeszcze w tym miesiącu powinniśmy...

OpenAI wprowadza GPT-4 – jak uzyskać do niego dostęp?

Gigant sztucznej inteligencji, OpenAI, wypuścił w środę swój najnowszy...
0
Would love your thoughts, please comment.x