More

    Nowy system do przetwarzania CO2

    Dziś oglądając na komputerze, TV filmy, grając w darmowe free spiny bez depozytu za rejestrację 2021, jeżdżąc samochodami, produkujemy sporo CO2, które potem przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jest to bardzo duży problem, z którym próbują poradzić sobie nie tylko głowy państw, lecz i liczne organizacje. Na całe szczęście coraz więcej naukowców opracowuje nowe technologie, z pomocą których można wychwytywać CO2 i zmniejszać jego ilość w atmosferze. Postanowiliśmy opisać jedną z nich.

    Reaktor elektrochemiczny

    Inżynierowie opracowali system elektrochemiczny, który przekształca większą ilość CO2 w wartościowe produkty, takie jak etylen i etanol. Jest to wspólny projekt, za który odpowiada Uniwersytet w Sydney oraz Uniwersytet w Toronto. Ich nowy system elektrochemiczny przekształca większą ilość CO2 w cenne produkty. Ich praca związana jest ze zmianami, jakich chce dokonać Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Jej zdaniem bowiem bardzo ważne będzie wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. To właśnie taka strategia może pomóc utrzymać globalne emisje na tyle niskie, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C do 2050 r. Na chwilę obecną wychwycony węgiel ma niewielką wartość ekonomiczną, więc firmy niechętnie inwestują w nowe technologie. Mogą to jednak zmienić badania wspomnianych naukowców.

    Zaprojektowali oni bowiem zaawansowane elektrolizery, czyli maszyny wykorzystujące energię elektryczną do przekształcania wychwyconego CO2 oraz wody w elementy budulcowe. Można zatem postawić na produkcję plastiku czy lycry. Pomóc to może w stworzeniu rynku dla wychwyconego węgla, zapewniając jednocześnie alternatywę o niskiej emisji dla stosowanych obecnie procesów produkcyjnych opartych na paliwach kopalnych. W przeciwieństwie do poprzednich systemów, najnowszy projekt może pracować w silnie kwaśnych warunkach, co ogranicza niepożądane reakcje i zwiększa ogólną wydajność. jak sami badacze przyznali, zamiast wybierać między efektywnym wykorzystaniem energii elektrycznej, a wydajnym wykorzystaniem węgla, robią jedno i drugie. Ich elektrolizer umożliwia tworzenie produktów o wysokiej wartości, takich jak etylen. Nie da się ukryć, że to właśnie etylen jest najczęściej produkowanym komercyjnie związkiem organicznym na świecie, który stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w produkcji metali i urządzeń medycznych.

    Wspomniany elektrolizer wykorzystuje wychwycony CO2 , który przepływa przez stały katalizator, przez który z kolei dostarczana jest energia elektryczna. Taki proces wykorzystujący wysoką kwasowość, zatrzymuje CO2 nawet w ilości do 70 procent. Praca takiego elektrolizera w warunkach niskiego pH zapobiega przy tym tworzeniu się węglanu. Naukowcy musieli się jednak zmierzyć z innym problemem, gdyż w czasie całego procesu jony wodorowe w roztworze kwaśnym są przekształcane w gazowy wodór. Poradzili sobie jednak z tym. Najpierw w warunkach kwaśnych zwiększali prąd elektryczny, zalewając reaktor elektronami. Następnie zaś dodali do reakcji dodatnio naładowanego jonu, którym był potas. Wytworzył on pole elektryczne w pobliżu stałego katalizatora, które ułatwiło pochłanianie CO2 przez powierzchnię.

    Oznaczało to ogromny postęp, gdyż poprzednie systemy zwykle wykorzystywały mniej niż 15 procent dostępnego CO2, tracąc resztę na węglan. Nowy system, o którym piszemy, wykorzystuje około 77 procent dostępnego CO2, z czego ponad 50 jest przekształcane w produkty wielowęglowe. Już teraz zatem można mówić o sporym sukcesie. Oczywiście na bardziej rozwinięty system musimy jeszcze poczekać, albowiem musi on zostać rozbudowany do poziomu przemysłowego, jak i również zachowana musi zostać stabilność katalizatora przy zwiększeniu jego rozmiaru, a także zachodzi potrzeba dalszych oszczędności energii. Mamy zatem nadzieję, że wszystko to się uda i wprowadzone zostaną rewolucyjne zmiany na rynku, co pomoże w walce o naszą planetę.

    Nowe