NVIDIA: Nasze laptopy są szybsze od PS5

Za nami prezentacja firmy NVIDIA na CES 2021. Firma przedstawiła wiele wyczekiwanych nowości na ten rok. Zaprezentowana została nowa karta graficzna oraz dostaliśmy informacje o premierze laptopów opartych o nowe układy GPU.

NVIDIA nareszcie ukazała mobilne układy GPU, w których skład wchodzą RTX 3060, RTX 3070 oraz RTX 3080. Rodzina kart ma zapewnić większy sukces aniżeli mobilne układy RTX z generacji Turing. Karty zadebiutują na rynku jednakowo w wersji Max-Q oraz Max-P napędzając najwydajniejsze układy Intela oraz AMD.

RTX 3060Ti ma nowego towarzysza

Firma zaprezentowała bardzo wyczekiwany układ RTX 3060. Karta wspierana jest 12GB pamięci GDDR6 w 6 kościach o nieznanym taktowaniu (prawdopodobnie 12GBps). Według slajdów producenta wydajność jest wyższa o średnio 12% w porównaniu z RTX 2060. Układ posiada 13 TeraFlopów mocy w obliczeniach FP32, 25 TeraFlopów w obliczeniach RT oraz 101 TeraFlopów w obliczeniach na rdzeniach Tensor.

Karta jest oparta o rdzeń GA106. Architektura Ampere jest 2.7x szybsza w kwestii cieniowania, 1.7x szybsza w obliczeniach RT oraz 2.7x szybsza w obliczeniach na rdzeniach Tensor od poprzedniej generacji. Jednostka posiada 28 jednostek SM co zaowocowało 3584 jednostkami CUDA na pokładzie oraz 112 TMU. Nieznana jest natomiast liczba jednostek ROP, jednakowoż przypuszcza się, iż ta będzie w liczbie 80 bądź 64 sztuk. Karta na swoim pokładzie będzie posiadać 6 modułów GDDR6 o gęstości 2GB/kość. Przy prędkości 12Gbps otrzymamy 192-bitową szynę danych o przepustowości 384Gbps

Premiera odbędzie się pod koniec lutego w cenie 329 USD MSRP. Niestety sam układ nie został ukazany, jednakże wygląda on prawdopodobnie identycznie jak RTX 3060Ti.

Dodatkowo w pierwszej części konferencji zaprezentowano tytuły, które zostaną wzbogacone o RayTracing bądź DLLS. Są to: Call of Duty: Warzone, Outriders, Five Nights at Freddy’s: Security Breach oraz FIST.

Rynek laptopów otrzymuje nowe życie

Podczas drugiej części konferencji zaprezentowano nowe układy mobilne firmy wzbogacone w nowe rozwiązania technologiczne. Karty w celu zwiększenia wydajności korzystają z technologii takich jak: Dynamic Boost 2.0, WhisperMode 2.0 oraz Resizable BAR.

Dynamic Boost 2.0 jest technologią pozwalającą decydować ile mocy zostanie przydzielone dla danego układu. Jest to bardzo ważne w zależności od scenariusza w którym obecnie się znajdujemy w celu zwiększenia wydajność w największym stopniu. Moc jest rozdzielana między procesor, GPU oraz pamięć VRAM.

WhisperMode 2.0 to w rzeczywistości zaawansowany układ PWM dostosowywujący prędkość wentylatorów do obecnych temperatur CPU i GPU. projektowany jest on przez każdego producenta OEM dla danej konfiguracji osobno.

Resizable BAR to z kolei bardzo ciekawa technologia. Pozwala ona procesorowi korzystać z mocy każdej z kości VRAM zamiast tylko części z nich jak to było do tej pory. Pozwoli to z pewnością pozbyć się uciążliwego doczytywania tekstur na naszych oczach (ekhm ekhm, Cyberpunk 2077, EKHM!) jednocześnie zwiększając wydajność.

NVIDIA RTX 3060 Max-Q – tanio i wydajnie

Według NVIDII najnowsze laptopy oparte o grafikę RTX 3060 są o ponad 30% wydajniejsze od konsoli PlayStation 5. Pozwolą one grać w najnowsze tytuły na ustawieniach Ultra w rozdzielczości 1080p w ponad 70 FPS. Za przykład nadchodzących konstrukcji mobilnych podano nadchodzącego Lenovo Legion Slim 7. Konstrukcje będą wyposażone w karty Max-Q o TGP 60W oraz o nową wersję Max-P o TGP wynoszącym 115W. Cena laptopów opartych o RTX 3060 ma się zaczynać od 999 USD.

NVIDIA RTX 3070 – profesjonalne granie w każdym miejscu

Laptopy oparte o grafikę RTX 3070 będą w większości przypadków od teraz korzystać z matryc WQHD, czyli 2560x1440p. Jednostki faktycznie posiadają na tyle dużą moc, by z pomocą DLSS wyprodukować 90FPS na ustawieniach Ultra w dzisiejszych tytułach. Usprawnienie to oczywiście zwiększy jakość odbieranego obrazu zarówno w grach jak i w pracy profesjonalnej. Jednostki są o 50% szybsze od RTXa 2070 – za przykład nadchodzącego laptopa z tą kartą został podany Asus G15. Konstrukcje będą wyposażone w karty Max-Q o TGP 80W oraz o nową wersję Max-P o TGP wynoszącym 125W. Cena laptopów opartych o RTX 3070 ma się zaczynać od 1299 USD.

NVIDIA RTX 3080 Max-Q – profesjonalna stacja robocza pod ręką

Ujawniono również najpotężniejsze konstrukcje z kartą RTX 3080 na pokładzie. Te posiadają 16GB pamięci GDDR6 o przypuszczanej przepustowości 14GBps. Układy pozwolą na rozgrywkę w rozdzielczości 1440p w ponad 100FPS jednocześnie służąc jako profesjonalna stacja robocza. Za przykład nadchodzących konstrukcji mobilnych podano Alienware M15. Konstrukcje będą wyposażone w karty Max-Q o TGP 60W oraz o nową wersję Max-P o TGP wynoszącym 150W. Cena laptopów opartych o RTX 3060 ma się zaczynać od 1999 USD.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, iż nowy Razer Blade 15 Advanced ma posiadać 360hz matrycę korzystając z RTXa 3080 Max-Q oraz i7-10870H. ostatecznie zapowiedziano ponad 70 laptopów dostępnych od każdego producenta OEM od 26 stycznia.

Przewidywana specyfikacja kart RTX 3060, RTX 3070 oraz RTX 3080 /fot. wccftech

Źródło: NVIDIA

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] NVIDIA: Nasze laptopy są szybsze od PS5 […]

Podobne

Kompaktowe lampy LED Zhiyun Molus

Chińska marka właśnie wzbogaciła swoją ofertę o kolejną propozycję...

Co wpływa na ceny nieruchomości w Polsce w 2023 roku?

Ceny nieruchomości w Polsce to temat, który od dłuższego...

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x