Sprawne zaplecze informatyczne i technologiczne to jeden z filarów prowadzenia efektywnych procesów w wielu firmach. Stworzenie działu IT wewnątrz organizacji jest jednak kosztownym i długotrwałym procesem, dlatego wiele firm decyduje się na outsourcing usług informatycznych (testerskich, programistycznych czy chmurowych). Jest to rozwiązanie, które ogranicza czas i wydatki związane z samodzielną realizacją projektów IT, a tym samym pozwala skupić się na rozwoju innych części biznesowych.
Ile kosztuje stworzenie działu IT?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, m.in.: liczby inżynierów potrzebnych do obsługi projektu, kosztów rekrutacji, działań employer brandingowych, wyposażenia działu czy utrzymania biura.
Średni miesięczny koszt utrzymania 20-osobowego działu IT wewnątrz firmy znacznie przekracza 2 miliony złotych. Koszt ten będzie rósł z roku na rok, w ciągu ostatnich 12 miesięcy 88% wszystkich pracowników IT podniosło swoje oczekiwania finansowe.
Outsourcing IT kosztuje znacznie mniej niż realizacja projektów działem wewnętrznym.. Dodatkowo eliminuje problemy związane z utrzymaniem efektywnej pracy zespołu, której największym przeciwnikiem jest…
Rotacja w branży IT
Według badań brytyjskiej agencji rekrutacyjnej Antal w 2023 roku średnia rotacja w zespołach IT sięgnie nawet 25%. Oznacza to, że statystycznie każdego roku jeden na czterech pracowników IT w Twoim zespole zmieni pracodawcę. Chcąc zachować płynność produkcyjną przy 20-osobowym zespole, będziesz musiał zaplanować czas i pieniądze na podmianę nawet pięciu pracowników w ciągu roku.
Rotacja w branży IT znacznie obniża zdolność realizacji celów i spowalnia pracę. Ryzykujesz zatem, że Twój zespół nie będzie w stanie dotrzymać terminów realizacji projektów lub jakość jego pracy znacznie spadnie.
Warto też dodać, że zatrudnienie nowego pracownika do projektu to czasochłonny i kosztowny proces. Z danych Solwitu wynika, że znalezienie odpowiedniego inżyniera zajmuje od 2 do nawet 4 miesięcy.
Więcej zagrożeń, wynikających z formowania zespołu IT, znajdziesz w artykule: Ile pracy w pracy, czyli dlaczego outsouring IT się opłaca, gdy spada produktywność zespołu
Outsourcing ryzyka
Wybierając outsourcing IT, nie poniesiesz ryzyk i kosztów wymienionych powyżej! Wszystkie wyzwania związane z rozwojem czy motywacją pracownika, a także sytuacje kryzysowe, gdy pracownik decyduje się na odejście, zostają po stronie firmy outsourcingowej.
To właśnie na dostawcę spada też ryzyko związane z niedostarczeniem produktu na czas. Jeśli z zespołu odejdzie pracownik, to dostawca musi zagwarantować Ci odpowiedniego zastępcę. I to w krótkim, określonym w umowie czasie.
Dlatego proponujemy, aby w pierwszej kolejności postrzegać outsourcing IT jako minimalizowanie ryzyka.
Outsourcing w IT to spokój w biznesie!
Outsourcing IT odciąża Cię od ewentualnych nieprzewidzianych sytuacji, wpływających na mniejszą produktywności i sprawia, że nie musisz się martwić ewentualnym ryzykiem związanym z nieukończeniem projektu na czas.
Czy jesteś gotów, by przekazać ryzyko specjalistom? Jeśli rozważasz outsourcing, skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację. Przygotujemy dla Ciebie uzasadnienie biznesowe oparte na twardych danych. Otrzymasz także bezpłatną wycenę całkowitego kosztu posiadania (TCO) Twojego projektu.
Artykuł sponsorowany