Jeśli w drugiej połowie tego roku planujesz ślub kościelny, musisz przygotować się na trudne pytania. Kościół ma zamiar dokładnie weryfikować przyszłych małżonków przed udzieleniem im sakramentu. Podczas rozmowy mogą paść pytania na przykład o płodność lub zdolność do współżycia. Czemu? Ze względu na rosnącą liczbę unieważnianych małżeństw, kościół postanowił zmienić zasady.
Jeszcze w tym roku, a dokładnie 1 czerwca wejdzie w życie Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu kanoniczno-duszpasterskich rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.
Co zmieni dekret?
Kościół chce dokładniej weryfikować przyszłych małżonków przed udzieleniem im ślubu kościelnego. Do tej pory wszystkie rozmowy prowadzone z narzeczonymi mogą się od siebie różnić, a ich szczegółowość zależała do tej pory od tego, jak prawo kościelne było interpretowane przez proboszcza danej parafii. Po zmianach jednak duchowni mają zadawać narzeczonym znacznie więcej pytań niż do tej pory. Dodatkowo krótkie i zwięzłe odpowiedzi na te pytania bardzo często nie będą już zadowalające dla księży. Po wprowadzeniu dekretu każdy duchowny przed udzieleniem sakramentu ślubu będzie musiał w sposób bardzo szczegółowy wypełnić wszystkie niezbędne protokoły.
Jakie pytania usłyszą przyszli małżonkowie?
Standardowe pytania takie jak na przykład dane osobowe pozostaną bez zmian. Narzeczeni mogli też zostać zapytani o to, czy biorą ślub z własnej woli i czy nikt ich do tego nie przymusza. Jednak od 1 czerwca 2020 wszyscy muszą liczyć się z pytaniami takimi jak: zdolność do współżycia, płodność, oraz ewentualne przeszkody, które mogłyby przyczynić się do zakłócenia trwania małżeństwa w przyszłości. Wszystkie dodatkowe pytania mają prowadzić do tego, by zmniejszyć liczbę wniosków o późniejsze unieważnienie ślubu. Już na etapie tych pytań przyszli małżonkowie będą mogli wykryć ewentualne problemy, które później mogłyby okazać się nie do pokonania. Jeśli w takim przypadku małżonkowie będą wiedzieli o swoich planach oraz problemach, nie będzie to mogło stać się powodem do późniejszego unieważnienia małżeństwa.
Czy planowane zmiany spowodują, że mniej osób będzie decydować się na zawarcie ślubu kościelnego? Zgodnie ze statystykami obecnie tylko co druga para decyduje się na zawarcie małżeństwa w kościele.