Planujesz wakacje w Chorwacji? Szykuje się nowe połączenie kolejowe

Planując wakacje w Chorwacji, jako preferowaną formę transportu wybiera się najczęściej przejazd samochodem lub przelot samolotem. Okazuje się jednak, że już niedługo planując wyjazd z Polski, będziemy mieli bardziej ekologiczne rozwiązanie. Mowa konkretnie o nowym połączeniu kolejowym pomiędzy Krakowem a Rijeką i Splitem.

Wszyscy doskonale wiemy, że podróżowanie samolotem nie należy do szczególnie ekologicznych rozwiązań. Przeliczając emisję CO2 na transport jednej osoby, podróż pociągiem można uznać za ponad 20 razy bardziej ekologiczną, niż przelot samolotem.

Nowe połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji

Decydując się na wyjazdy zagraniczne, bardzo często rezygnujemy z jazdy pociągiem ze względu na brak dokładnych połączeń kolejowych, czy konieczność kilku przesiadek. To zdecydowanie uciążliwa sprawa, która często wydłuża czas dojazdu. Na szczęście cały czas powstają nowe połączenia i to nawet do dość odległych lokalizacji.

Dowiedzieliśmy się, że 28 stycznia polski Urząd Dozoru Kolejowego wydał pozytywną decyzję na wniosek czeskiego przewoźnika. Regiojet zgłosił chęć uruchomienia pociągu z Krakowa do splitu i Rijeki. Pierwszy pociąg ma ruszyć jeszcze w tym roku. Kursy najpewniej zostaną rozplanowane od 15 czerwca 2022 i będą jeździć przez cały sezon wakacyjny, aż do września.

Z planów wynika, że pociągi będą rozplanowane na trzy kursy tygodniowo: wtorki, piątki i niedziele. Mają wyruszać z Krakowa o 16:30, by o 8:36 następnego dnia dotrzeć do Rijeki, a o 12:21 do Splitu. Poza Krakowem, do pociągu będzie można wsiąść też w Katowicach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim oraz Rybniku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Samsung S21 FE vs S20 FE. Czy nowszy model jest warty dopłaty?

Szukasz nowego telefonu dla siebie lub swoich bliskich? Jednym...

Czym seria M Samsunga różni się od serii A?

Z roku na rok liczba wprowadzanych na rynek smartfonów...

Jak zainstalować presety do Adobe Lightroom?

Presety oraz profile do Adobe Photoshop Lightroom i Lightroom...

Wyjaśnienie RTP w sloty online

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest RTP w automatach,...

Pierwszy zwiastuj filmu John Wick: Chapter 4 już dostępny!

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów serii John Wick....

Nowa wersja aplikacji Spotify na WatchOS

Posiadasz smartwatch z systemem WatchOS i korzystasz ze Spotify?...
0
Would love your thoughts, please comment.x