More

  Planujesz wakacje w Chorwacji? Szykuje się nowe połączenie kolejowe

  Planując wakacje w Chorwacji, jako preferowaną formę transportu wybiera się najczęściej przejazd samochodem lub przelot samolotem. Okazuje się jednak, że już niedługo planując wyjazd z Polski, będziemy mieli bardziej ekologiczne rozwiązanie. Mowa konkretnie o nowym połączeniu kolejowym pomiędzy Krakowem a Rijeką i Splitem.

  Wszyscy doskonale wiemy, że podróżowanie samolotem nie należy do szczególnie ekologicznych rozwiązań. Przeliczając emisję CO2 na transport jednej osoby, podróż pociągiem można uznać za ponad 20 razy bardziej ekologiczną, niż przelot samolotem.

  Nowe połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji

  Decydując się na wyjazdy zagraniczne, bardzo często rezygnujemy z jazdy pociągiem ze względu na brak dokładnych połączeń kolejowych, czy konieczność kilku przesiadek. To zdecydowanie uciążliwa sprawa, która często wydłuża czas dojazdu. Na szczęście cały czas powstają nowe połączenia i to nawet do dość odległych lokalizacji.

  Dowiedzieliśmy się, że 28 stycznia polski Urząd Dozoru Kolejowego wydał pozytywną decyzję na wniosek czeskiego przewoźnika. Regiojet zgłosił chęć uruchomienia pociągu z Krakowa do splitu i Rijeki. Pierwszy pociąg ma ruszyć jeszcze w tym roku. Kursy najpewniej zostaną rozplanowane od 15 czerwca 2022 i będą jeździć przez cały sezon wakacyjny, aż do września.

  Z planów wynika, że pociągi będą rozplanowane na trzy kursy tygodniowo: wtorki, piątki i niedziele. Mają wyruszać z Krakowa o 16:30, by o 8:36 następnego dnia dotrzeć do Rijeki, a o 12:21 do Splitu. Poza Krakowem, do pociągu będzie można wsiąść też w Katowicach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim oraz Rybniku.

  Nowe