Planujesz wakacje w Chorwacji? Szykuje się nowe połączenie kolejowe

Planując wakacje w Chorwacji, jako preferowaną formę transportu wybiera się najczęściej przejazd samochodem lub przelot samolotem. Okazuje się jednak, że już niedługo planując wyjazd z Polski, będziemy mieli bardziej ekologiczne rozwiązanie. Mowa konkretnie o nowym połączeniu kolejowym pomiędzy Krakowem a Rijeką i Splitem.

Wszyscy doskonale wiemy, że podróżowanie samolotem nie należy do szczególnie ekologicznych rozwiązań. Przeliczając emisję CO2 na transport jednej osoby, podróż pociągiem można uznać za ponad 20 razy bardziej ekologiczną, niż przelot samolotem.

Nowe połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji

Decydując się na wyjazdy zagraniczne, bardzo często rezygnujemy z jazdy pociągiem ze względu na brak dokładnych połączeń kolejowych, czy konieczność kilku przesiadek. To zdecydowanie uciążliwa sprawa, która często wydłuża czas dojazdu. Na szczęście cały czas powstają nowe połączenia i to nawet do dość odległych lokalizacji.

Dowiedzieliśmy się, że 28 stycznia polski Urząd Dozoru Kolejowego wydał pozytywną decyzję na wniosek czeskiego przewoźnika. Regiojet zgłosił chęć uruchomienia pociągu z Krakowa do splitu i Rijeki. Pierwszy pociąg ma ruszyć jeszcze w tym roku. Kursy najpewniej zostaną rozplanowane od 15 czerwca 2022 i będą jeździć przez cały sezon wakacyjny, aż do września.

Z planów wynika, że pociągi będą rozplanowane na trzy kursy tygodniowo: wtorki, piątki i niedziele. Mają wyruszać z Krakowa o 16:30, by o 8:36 następnego dnia dotrzeć do Rijeki, a o 12:21 do Splitu. Poza Krakowem, do pociągu będzie można wsiąść też w Katowicach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim oraz Rybniku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Obiektywy Irix Cine dostępne z mocowaniem Fujifilm X

Irix do tej pory nie obejmował swoim wsparciem aparaty...

Kursy walut na żywo – jak można śledzić aktualne wahania na giełdzie?

Interesujesz się rynkiem walutowym już od dłuższego czasu? A...

Nowe, bardzo stylowe lampy LED klasy premium od Hobolite

Polski rynek fotograficzny wzbogacił się właśnie o nową markę...

Canon EOS R1 w fazie prac. Co o nim wiemy?

Najnowsze doniesienia potwierdzają prawdziwość plotek na temat dalszego rozwoju...

Sony ZV-E1 – czy vlogerzy znajdą tu coś dla siebie?

Jak podają najnowsze plotki, jeszcze w tym miesiącu powinniśmy...

OpenAI wprowadza GPT-4 – jak uzyskać do niego dostęp?

Gigant sztucznej inteligencji, OpenAI, wypuścił w środę swój najnowszy...
0
Would love your thoughts, please comment.x