More

    Podstawy blogowania – 13 kroków do własnego miejsca w sieci

    Dojrzewasz do decyzji, aby zacząć prowadzić blog i zastanawiasz się, od czego zacząć i jak stawiać pierwsze kroki w świecie blogerów? Postaram się poprowadzić Cię krok po kroku do własnego miejsca w sieci. Oto podstawy blogowania.

    Oczywiście można zacząć prowadzić bloga bez odpowiedniego przygotowania, jest nawet szansa na to, że taki blog odniesie sukces. Przyglądając się jednak najbardziej rozpoznawanym blogerom, zauważysz, że ich blogi są dobrze rozplanowane i działają według określonego planu.

    Podstawy blogowania

    1. Wybierz tematykę

    To zdecydowanie pierwsza podstawowa czynność, od której powinieneś rozpocząć planowanie bloga. Oczywiście możesz stworzyć kolejny blog lifestyle o wszystkim i o niczym, jednak zapewniam Cię, że jego promowanie będzie niezwykle trudne. Najlepiej jeśli w ramach bloga ograniczysz się do pisania o rzeczach związanych ze swoją wiedzą i zainteresowaniami.

    Jeśli nie wiesz jak wybrać swoją tematykę, możesz spróbować odpowiedzieć sobie na takie pytania: Co lubisz? Co sprawia Ci przyjemność? W czym jesteś dobry? Czy jest coś, o co często pytają Cię znajomi? Czy są dziedziny, o których wiesz tyle, że mógłbyś uczyć innych? O jakich tematach wiesz więcej niż inni?

    Możesz te odpowiedzi wypisać sobie na kartce i podkreślić powtarzające się punkty.

    2. Wybierz nazwę

    Tak, wiem. To najtrudniejszy krok w drodze do własnego bloga. Przechodzę to za każdym razem gdy decyduję się na otwarcie nowego projektu. Nie powinniśmy wybierać nieprzemyślanej nazwy z myślą, że przecież za jakiś czas można ją zmienić. Pamiętaj, że czytelnicy już od pierwszego dnia mogą ją zapamiętać i tak wyszukiwać Twojego bloga. Dobrze, jeśli nazwa choć trochę kojarzy się z tematyką bloga. Jeszcze lepiej jeśli jest krótka i prosta. Jeśli już się na jakąś zdecydujesz, zrób małe poszukiwania w sieci i upewnij się, że konto na Facebooku czy Instagramie będzie wolne.

    Czemu nazwa powinna być krótka? Łatwiej zapamiętać nazwę numag.pl niż monika-nie-ma-pomysłu-na-nazwe-bloga.pl Unikaj tworów, bo nikt o zdrowych zmysłach nie wpiszę takiego adresu w wyszukiwanie. 🙂

    3. Zakup domeny

    Jeśli udało Ci się znaleźć nazwę, pod którą będziesz prowadzić swoje miejsce w sieci i w dodatku możesz spokojnie założyć konta o takiej nazwie na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy YouTube, a domena nie jest przez nikogo zajęta to gratulacje! Kawał dobrej i naprawdę trudnej pracy za Tobą.

    Koniecznie kup domenę z końcówką .pl i nawet nie próbuj mi mówić, że nie chcesz w to inwestować. Opłacenie jej na pierwszy rok to koszt około 13 zł. Chyba jesteś w stanie zainwestować tyle w swoje miejsce w sieci? Jeśli stwierdzisz, że blogowanie nie jest dla Ciebie, to nie będzie to wielka strata.

    Własna domena powoduje, że Twój blog wygląda bardziej profesjonalnie. Dostępność adresu możesz sprawdzić na dowolnej stronie oferującej domeny na sprzedaż.

    4. Załóż wszystkie potrzebne konta i maila

    Gdy tylko wykupisz domenę i będziesz mieć pewność, że nazwa jest już Twoja, koniecznie zadbaj o zarezerwowanie kont we wszystkich portalach społecznościowych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że w tej chwili nie chcesz prowadzić konta na Twitterze, to rejestracja tam i zablokowanie nazwy konta na przyszłość nic Cię w tej chwili nie kosztuje. Kto wie, może kiedyś będziesz głównie opierać swoją działalność na portalu, który teraz pominiesz?

    5. Zadbaj o grafiki

    Koniecznie zadbaj o to, aby wszystkie przygotowane przez Ciebie grafiki były spójne. Niezależnie od tego czy ktoś zobaczy Twoje zdjęcie w tle, czy logo, niech to wszystko będzie do siebie podobne. W tym momencie warto zdecydować się na określone kolory, które będziesz wykorzystywać. Właśnie na tej podstawie znając nazwę, możesz już stworzyć logo. Od tej chwili warto zachować konsekwencję w wyborze kolorów, czcionki i stylu grafik.

    6. Zacznij pisać

    Jeśli nie posiadasz jeszcze przygotowanych pod publikacje postów, to po prostu zacznij pisać. Ja swojego bloga zaczęłam „reklamować” dopiero gdy znalazło się na około 20 wpisów. Dlatego warto zebrać sobie swoje prace. Pozwoli Ci to też jeszcze przed oficjalnym startem, zobaczyć jak wychodzi Ci pisanie, ile czasu potrzebujesz na przygotowanie jednego wpisu i czy nie skończą Ci się przypadkiem pomysły na kolejne posty.

    7. Zacznij planować

    Zdecydowanie warto iść w jakość, a nie ilość. Dlatego na spokojnie możesz rozpisać tematy, które chciałabyś poruszyć i przygotować do nich krótki szkic. Dzięki temu uda Ci się osiągnąć pewną regularność. Na zwykłym blogu powinny się pojawiać około 3 posty tygodniowo. Jest to optymalna ilość, która pozwoli Ci dopracować wszystkie elementy każdego wpisu i nie spowoduje przestojów na blogu. Jeśli Twój blog ma kilka kategorii, staraj się zadbać o to, aby dość regularnie je odświeżać. Jeśli chcesz, możesz ustalić sobie konkretne dni tygodnia na publikacje.

    8. Zadbaj o każdą zakładkę na blogu

    Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy czytelnik zacznie myszkować na naszym blogu i trafi na „stronę w budowie”. To bardzo źle o nas świadczy. Właśnie dlatego, zanim jeszcze rozpoczniesz promowanie swojego bloga, koniecznie przygotuj sobie zakładki takie jak Kontakt, O mnie i Współpraca. Zadbaj o umieszczeniu na nich wszystkich niezbędnych informacji w estetyczny i czytelny sposób. No i co najważniejsze pisząc je, nie kłam. Nie publikuj lewych statystyk, bo zapewniam Cię, że to można sprawdzić. Nie chwal się, że jesteś super fotografem jeśli nie potrafisz nawet zrobić dobrego zdjęcia. Możesz napisać, że jest to Twoje hobby, w których chcesz się rozwijać, ale nie dopowiadaj czegoś, co nie istnieje.

    9. Zadbaj o SEO

    Jeśli prowadzisz bloga w postaci pamiętnika, w którym piszesz, co danego dnia robisz i co rano na siebie zakładasz, to nie przejmuj się SEO i omiń ten punkt. Jeśli jednak treści pojawiające się na Twoim blogu nie przeterminują się następnego dnia, dowiedz się, czym jest SEO i do czego Ci się przyda.

    10. Pokaż się

    Jeśli nie masz jeszcze profesjonalnego i ciekawego zdjęcia, to koniecznie je zrób. Fajnie jeśli będzie w jakiś sposób wiązać się z Twoim blogiem. Jak już powstanie to koniecznie zacznij je używać. Dodaj je na stronę „o mnie” i na wszystkie media społecznościowe. Czytelnicy chcą wiedzieć, kogo czytają. Blogi pisane przez anonimów nigdy nie będą aż tak popularne jak te, które pozwalaną na interakcje z autorem.

    11. Rób zdjęcia lub naucz się ich szukać

    Jeśli lubisz robić zdjęcia, koniecznie zadbaj o to, aby cały czas rozwijać swoje umiejętności. Jest wiele miejsc w sieci, gdzie fotografii możemy uczyć się nawet za darmo. Z czasem warto pomyśleć też o odpowiednim sprzęcie, a potem przeróżnych gadżetach. Dobrej jakości zdjęcia na blogu są niezwykle istotne. Czytelnicy wybierają posty w pierwszej kolejności oczami, dopiero potem czytają, jaki jest ich temat.

    Nie znosisz aparatu, a wszystkie Twoje zdjęcia nie nadają się do publikacji? Spokojnie, nic straconego. W Internecie możemy znaleźć masę darmowych banków zdjęć. Co więcej, wiele z nich jest darmowych.

    12. Zadbaj o Google Analytics

    Wbrew wszystkim opiniom z pewnością jest to najdokładniejszy darmowy system do monitorowania ruchu na stronach internetowych. To właśnie dzięki niemu przekonasz się, ile osób czyta Twojego bloga, a które posty są najpopularniejsze. Jeśli poświęcisz trochę czasu na zgłębienie tajników Analytics, to zyskasz wielką wiedzę, która pomoże Ci podbić blogosferę.

    13. Podstawy blogowania wymagają też wiedzy z marketingu

    Jeśli masz już wszystko gotowe i wiesz, w jaki sposób analizować swoje statystyki pozostaje Ci tylko pisać, a przygotowane przez siebie treści reklamować. I nie mam tu na myśli, tylko płatnej reklamy. Istnieje wiele możliwości na to, aby zwiększyć zasięgi pisanych postów w darmowy sposób. Jeśli nie będziesz promować bloga, to czytelnicy po prostu go nie znajdą. Zanim podbijesz pierwsze pozycje w wyszukiwanych Google, minie wiele czasu, a żaden blog nie osiągnie tego bez czytelników i rosnącej popularności.

    Mam nadzieję, że podstawy blogowania nie są już dla Ciebie czarną magią.

    Nowe