Premiera procesorów Ryzen 4000 Mobile – AMD znów górą

2
1992

Już dzisiaj laptopy wyposażone w procesory Ryzen 4000 Mobile będą dostępne w przedsprzedaży. Jednak zanim je zobaczymy w polskich sklepach na półkach, może minąć sporo czasu. Z okazji wprowadzenia laptopów z nowymi układami, AMD ujawnia co nieco na temat mobilnych Ryzen’ów.

Kilka słów o samej architekturze

Ryzen’y 4000 Mobile oparte są o udoskonaloną architekturę Zen 2, która zaprojektowana jest specjalnie pod laptopy. Najnowsza rodzina procesorów „Renoir” wspiera maksymalnie do 8 rdzeni fizycznych i 16 wątków. AMD potwierdziło, że mobilne wersje Ryzen’ów zadebiutują w trzech wariantach:

  • z dopiskiem „H” czyli standardowe wersje mobilne. Priorytetem jest wydajność i osiągane wyniki
  • wersje „HS” procesory z nieco obniżonym taktowaniem względem swoich mocniejszych braci. Ich TDP jest o 10W niższe
  • seria „U” czyli CPU ze zdecydowanie niższymi taktowaniami oraz bardzo niskim TDP. Priorytetem jest tutaj jak najniższy pobór prądu oraz niskie temperatury

Jak wydajność Ryzen 4000M ma się do generacji wstecz?

AMD chwali się, że wzrost IPC względem Ryzen’ów 3000M to aż 25%. Liczba robi wrażenie, ale to nie wszytko! Najnowsze procesory giganta z Santa Clara posiadają 2-krotnie wyższą wydajność energetyczną oraz 5-krotnie szybsze przełączanie stanu w tranzystorach. Te dane prezentują się świetnie i bardzo dobrze świadczą o nowych procesorach.

Najnowsze układy AMD wykonuje tajwańska firma TSMC w litografii 7nm. Pozwala to na lepsze upakowanie tranzystorów oraz poprawia ich wydajność energetyczną. Dzięki temu przy tym samym poborze mocy otrzymujemy wyższą wydajność. Ponadto architekci poprawili masę równie ważnych parametrów, jak np. szybsze przełączanie tranzystorów ze stanu bezczynności do pełnej wydajności. To wszytko składa się na tak wydajne i energooszczędne układy.

Mobilny Ryzen 9? Czy AMD wie, co robi?

Dokładnie tak! Flagowym procesorem rodziny Renoir jest 8-rdzeniowy i 16-wątkowy Ryzen 9 4900H. Jego podstawowe taktowanie wynosi 3,3GHz, a w trybie turbo potrafi się rozkręcić do nawet 4,4GHz na jednym rdzeniu. Jest to największa wartość spośród procesorów tej serii. Warto tutaj zaznaczyć, że jego TDP to zaledwie 45W, więc możemy być spokojni o schłodzenie tego „potworka”.

AMD Ryzen 4900H - Ryzen 4000 mobile

Vega 8, czyli zintegrowany układ graficzny

Grzechem by było omówić całą rodzinę Renoir i nie wspomnieć nic o zintegrowanej grafice. Jak się okazuje, AMD znów pokazało klasę i zaopatrzyło swoje procesory w wydajny układ graficzny Vega 8. Prezentuje on wydajność na poziomie 1,8TFLOPs, co jest wartością imponującą jak na układ zintegrowany. Co ciekawe, karta graficzna znajdująca się w PS4 ma praktycznie taką samą wydajność, co jeszcze bardziej uwidacznia jaką mocą dysponuje Vega 8.

Podsumowując

AMD odwaliło kawał dobrej roboty i po raz kolejny zaprezentowało mobilne wersje procesorów o imponujących osiągach. Procesory Ryzen 4000 Mobile posiadają spory potencjał marketingowy i założę się, że wielu użytkowników będzie wybierało laptopy właśnie z tymi procesorami. Teraz wystarczy poczekać na niezależne testy oraz opinie użytkowników na temat laptopów wyposażonych w te układy. Miejmy nadzieję, że Intel odbije piłeczkę i również zaproponuje coś ciekawego dla rozwiązań mobilnych.

Źródła: Videocardz, Wccftech

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj