More

  Recenzja oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3

  Zastanawialiście się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Dla mnie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli takie urządzenie może nam pomóc nawet tylko w domu, oddychać czystym powietrzem, to zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji, przetestowaliśmy jeden z oczyszczaczy, który można kupić w dobrej cenie. Zapraszam na recenzję oczyszczacza Klarta Forste 3.

  Mogłoby się wydawać, że problem smogu dotyczy tylko mieszkańców wielkich miast. Prawda jest jednak taka, że w każdej okolicy mogą pojawić się zanieczyszczenia związane z komunikacją, czy sąsiadami „kopciuchami”. I choć nie będziemy mieli dużego wpływu na to, co dzieje się na dworze, to bez problemu możemy zadbać o powietrze, którym oddychamy w naszych domach. Dodatkowo jest to też świetne urządzenie dla osób, które mają alergie wziewne. I choć na rynku pojawia się coraz więcej bardzo drogich oczyszczaczy, to wśród nich znajdują się też modele dostępne w promocyjnych cenach. Przykładem może być właśnie testowana Klarta Forste 3, który posiada laserowy czujnik PM2.5 i wygodny wyświetlacz. Urządzenie to powstało z myślą o pracy w pomieszczeniach do 40m2.

  Klarta Forste 3 – zawartość opakowania, wygląd i konstrukcja

  Oczyszczacz otrzymujemy zapakowany w kartonowe pudełko. Poza samym urządzeniem producent dołączył też pilot oraz instrukcję obsługi. W urządzeniu znajdziemy też niezbędny komplet filtrów, z których przed pierwszym użyciem należy zdjąć folię zabezpieczającą.

  Jeśli chodzi o wygląd urządzenia, to zostało ono wykonane w bardzo prostej stylistyce. Możecie kupić go w jednym z 5 kolorów: czarny, biały, srebrny, złoty i różowy. Stonowany, ale i nowoczesny wygląd urządzenia sprawia, że wpasuje się ono w każde wnętrze. Duży plus za wielkość urządzenia, która wynosi 56,5 × 32,5 × 18 cm i waży jedynie 6,2 kg. Testowane przeze mnie wcześniej oczyszczacze zajmowały 2-3-krotnie więcej miejsca. Z przodu znajduje się okrągły wyświetlacz LCD z panelem dotykowym. Z tyłu urządzenia, producent zastosował rączkę, która pozwala na wygodne przenoszenie oczyszczacza.

  Przedni panel oczyszczacza można w prosty sposób zdjąć. Jest ono zamontowane na magnesy, co znacząco ułatwia dostęp do filtrów i ogranicza możliwość uszkodzenia. Po zdjęciu pokrywy znajduje się 3-częciowy filtr.

  Pierwszy z nich to filtr wstępny, który odpowiada za zatrzymywanie dużych cząsteczek. Następnie znajduje się filtr węglowy, który neutralizuje zapachy i eliminuje szkodliwe gazy. Na końcu powietrze trafia do filtra HEPA, który odpowiada za pyły PM1, PM2.5, PM10, alergeny i drobnoustroje. Dodatkowo pracę oczyszczacza wspiera też jonizator, który odpowiada za usuwanie bakterii, wirusów i grzybów. Zastanawiacie się, czy oczyszczacz działa? Poniżej zdjęcia filtrów po 2 miesiącach użytkowania. Na pierwszym z nich wyraźnie widać bardzo grubą warstwę kurzu i pyłków.

   

  Klarta Forste 3 – Funkcjonalność

  Oczyszczacz posiada 5 poziomów mocy oczyszczania, użytkownik może wybrać też tryb nocny lub wygasić ekran. Dodatkowo można też zdecydować o tym, czy jonizator ma pracować przez cały czas. Urządzenie można sterować na dwa sposoby, przy pomocy dotykowego panelu oraz dołączonego pilota.

  Klarta Forste 3 posiada czujnik PM2.5, który może automatycznie regulować pracę oczyszczacza, dzięki czemu będziemy mogli zupełnie o nim zapomnieć. Zgodnie z zaleceniami producenta oczyszczacz ten przeznaczony jest na powierzchnie do 40 m2. Jak sprawdził się w praktyce? W jeden z najgorszych wieczorów w tym roku po chwilowym wietrzeniu domu wyświetlacz pokazał wzrost poziomu PM2.5 do poziomu ponad 100 µg/m3. Przefiltrowanie powietrza do bezpiecznego poziomu, dopuszczalnego przez UE, który wynosi 25 µg/m3 zajęło mu lekko ponad 6 minut. Do pełnego wyciszenia urządzenia czekaliśmy jeszcze 15 minut. Urządzenie też bardzo dobrze radzi sobie z oczyszczaniem powietrza po smażeniu. Zazwyczaj trwa to około 3-5 minut.

  Urządzenie przez większość dnia pracuje w trybie silent, w którym jest całkowicie niesłyszalne. Tryb slow wytwarza delikatny szum, który również nie przeszkadza w pracy, czy śnie. W trybie fast szum jest już wyraźnie słyszalny. Tryb turbo jest za to naprawdę głośny i jeśli urządzenie długo w nim pracuje, hałas staje się uciążliwy.

  Jak pewnie większość osób wie, tego typu urządzenia po pewnym czasie wymagają wymiany filtrów. W przypadku Klarta Forste 3 tego typu wymiana przy zwykłym użytkowaniu potrzebna będzie po około roku. Jaki będzie jej koszt? Cały zestaw filtrów kosztuje 139 zł.

  Czy warto kupić Klarta Forste 3?

  Zastanów się nad tym, jakie masz oczekiwania względem tego typu urządzeń. Mi zależało na tym, aby oczyszczacz ładnie prezentował się w pomieszczeniu, był skuteczny, ale i cichy. Klarta Forste 3 spełnia wszystkie te wymagania. Dodatkowo oczyszczacz jest bardzo prosty w obsłudze, a koszty eksploatacji nie są wysokie. Urządzenie świetnie spełnia swoje zadanie.

  Oczyszczacz Klart Forste 3 dostępny jest w promocyjnej cenie 699,00 zł.

  Nowe