More

    Recenzja słuchawek Jabra Elite 3

    Słuchawki marki Jabra cieszą się zazwyczaj bardzo dobrą opinią wśród recenzentów i użytkowników. Produkty tej marki kojarzą się przede wszystkim z fajnym wyglądem, przyjemnym dźwiękiem i dobrą jakością. Czy podobnie jest też w przypadku modelu Jabra Elite 3? Zapraszam na recenzję.

    Marka znana jest już nie tylko z tworzenia słuchawek dla pracowników biurowych, ale od dłuższego czasu znacząco wyróżnia się na rynku produktów dla miłośników aktywnego stylu życia. W ich ofercie znajdziemy zarówno produkty nauszne, jak i dokanałowe. Każdy znajdzie coś dla siebie i tu muszę przyznać, że od momentu testów (około 2 lata) do dziś bez przerwy korzystam ze słuchawek Jabra Elite 75t, które uwielbiam. Czy tańszy model Elite 3, który bardzo je przypomina, również może się dobrze sprawdzić?

    Jabra Elite 3 – zawartość opakowania i wygląd

    Słuchawki otrzymujemy wraz z wygodnym etui, które przypomina to ze znacznie droższych modeli. W pudełku znajdziemy też dodatkowe dwie pary wkładek żelowych w mniejszym i większym rozmiarze. Producent zadbał też o dołączenie kabelka USB typu C do ładowania słuchawek w etui.

    Etui od tego z droższych modeli różni się kilkoma szczegółami. Przede wszystkim jest to położenie portu do ładowania, które z frontu etui (seria Elite 7) zostało przeniesione na tył. W pierwszej chwili może też wydawać się, że etui do Elite 3 jest mniej wytrzymałe niż to z droższych modeli. Pokrywa, gdy jest zamknięta lekko „pracuje”, ale moim zdaniem nie powinien być to problem, nawet jeśli będziemy z niej non stop korzystać.

    Kształt samej słuchawki jest też zdecydowanie ciekawszy, niż w przypadku typowych bezprzewodowych słuchawek z wystającym pałąkiem. Jabra postawiła tu na klasyczną formę pchełki, która jest dyskretna i nie wystaje poza obrys ucha. Na panelu, który wystaje z ucha, znajduje się przycisk, na którym widać logo producenta oraz dobrze widoczną diodę, która informuje nam między innymi o statusie słuchawek.

    Jabra Elite 3 – funkcjonalność i użytkowanie

    Warto wspomnieć o tym, że słuchawki te łączą się z urządzeniami przy pomocy Bluetooth 5.2 i działają z kodekami aptX i SBC. Waga jednej słuchawki to jedynie 4,6 grama. Model Jabra Elite 3 oferuje stopień ochrony zgodny z normą IP 55, co gwarantuje odporność na wszelkie pyłki, ale też ochronę przed deszczem, a nawet zachowanie szczelności w przypadku kontaktu ze strugą wody. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to model ten zapewnia nam funkcję HearThrough, która może przydać się na przykład podczas spaceru.

    To, za co najbardziej polubiłam te słuchawki, to świetny czas pracy na baterii. W pełni naładowane słuchawki będą działać nawet przez 7 godzin, a podczas korzystania z etui czas ten wydłuży się nawet do 21 godzin. Co daje nam łączny czas pracy na jednym ładowaniu – 28 godzin. W razie potrzeby ładowanie do pełna zajmie nam około 3,5 godziny. Co ciekawe krótkie 10-minutowe ładowanie zapewni nam dodatkową godzinę słuchania.

    Kolejna ważna kwestia to aplikacja Jabra Sound+, w której będziemy mieli dostęp do dodatkowych ustawień i wiadomości. Między innymi sprawdzimy tam oddzielnie dla każdej słuchawki procent naładowania. Znajdziemy tam też sterowanie trybami dźwięku np. HearThrough, który pozwala na przepuszczanie do ucha większej ilości dźwięków z otoczenia. Możemy zmienić tam też aż sześć ustawień charakteru dźwięku, choć nie znajdziemy w aplikacji equalizera, aby dostosować słuchawki do swoich upodobań.

    Aplikacja pozwoli nam też na aktualizowanie oprogramowania słuchawek, szukanie słuchawek w stosunku do ostatniej znanej pozycji, ustawienia rozmów telefonicznych, konfiguracje gestu podwójnego lewej słuchawki (asystent lub aplikacja Spotify). Słuchawki jednak nawet przy pomocy aplikacji, nie będą obsługiwać opcji przełączania się pomiędzy sparowanymi urządzeniami. Trzeba będzie to wykonywać ręcznie.

    Czego jeszcze brakuje w Elite 3 w stosunku do droższych modeli? Na pewno autopauzy i wznowienia odtwarzania. Jeśli często, zamiast pauzować muzykę, po prostu wyjmujemy słuchawki, to rozwiązanie to byłoby bardzo pomocne. W modelu tym nie znajdziemy też komunikatów głosowych, a jedynie powiadomienia tonami. Na pewno czuć spadek w kwestii jakości dźwięku. Brakuje też ANC, do którego zdążyłam się mocno przyzwyczaić. Mam jednak świadomość, że te funkcje mocno wpłynęłyby na cenę, a w przypadku Jabra Elite 3 i tak w niskiej cenie otrzymujemy bardzo dobre słuchawki.

    Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli jakość dźwięku. Słuchawki zdecydowanie mają uniwersalny charakter, dlatego też dobrze powinny sobie poradzić z każdym typem muzyki. Dobrze słychać wokale, ale nie brakuje też miejsca na instrumenty. Co ciekawe, słuchawki mają całkiem przyjemne niskie tony.

    Czy warto kupić Jabra Elite 3?

    Muszę przyznać, że w tym przedziale cenowym, to zdecydowanie najlepsze słuchawki, które miałam okazję testować. Dlatego, jeśli szukacie czegoś w cenie do 300 zł, warto wybrać właśnie Jabra Elite 3. Tu stosunek opłacalności do jakości, będzie zdecydowanie najlepszy. Choć słuchawki mają pewne braki, to zdecydowanie nie powinniśmy wymagać jakości i funkcjonalności topowych produktów, w cenie z niskiej/średniej półki. Jeśli nie chcecie przeznaczyć na zakup słuchawek większego budżetu, na pewno nie będziecie żałować decyzji o wyborze Jabra Elite 3.

    Nowe