More

    Recenzja TicWatch E3 – zegarek, który podbije rynek!

    TicWatch 3 to jeden z nowszych zegarków od Mobvoi. Producent w tym modelu postawił na system Wear OS, który bez problemu pozwala korzystać z asystenta Google, czy też pobieranie popularnych aplikacja nie stanowi już problemu. Płatności za pomocą NFC działają szybko i bez ociągania się. Wszystko to dzięki procesorowi, jakim jest Snapdragon Wear 4100, który też znajduje się w mocniejszej wersji zegarka z tej samej rodziny modelowej. 

    WYGLĄD I WYDAJNOŚĆ – CZY WARTO?

    W zegarku został zastosowany wyświetlacz LED, który nie oferuje przejrzystości, jak to bywa w urządzeniach AMOLED. Osobiście dużo bardziej wolę żywe kolory, które od razu po włączeniu zegarka „cieszą oczy”. TicWatch takiej możliwości nam nie oferuje, jednak wszystkie informacje wyświetla czytelnie i nie zdarzyło się, żeby jakakolwiek informacja nie została wyświetlona poprawnie. 

    Cała obudowa została wykonana z plastiku, widać, że producent musiał oszczędzić na materiałach, rekompensuje nam niska cena, jak i waga całego urządzenia. Jednak posiada certyfikat wodoodporności IP68, więc możemy w nim brać kąpiel, czy wybrać się na basen. 

    Biorąc pod uwagę wydajność, mogę powiedzieć, że jest to świetny zegarek, który swoją funkcjonalnością ma do zaoferowania  20 trybów sportowych, w tym do biegania, spacerów, piłki nożnej, badmintona, jak i również do treningów cardio, gdzie mierzenie tętna jest bardzo ważne. Skutecznie liczy każde powtórzenie w danym ćwiczeniu, a dodatkowo mamy możliwość całodobowego pomiaru pulsu, mierzenie natlenienia krwi (SpO2), monitoring stresu i snu oraz ćwiczenia oddechowe. Procesor Snapdragon zapewnia działanie aplikacji na wysokim poziomie, menu, które przewijamy palcami, nie zacięło się ani razu podczas użytkowania. Wszystko to jest możliwe, ponieważ zegarek posiada 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB dostępnej na własne pliki.

    BATERIA ORAZ DODATKOWE FUNKCJE

    Większość zegarów z system Wear OS ma problem z wytrzymaniem doby, podczas której użytkujemy sprzęt razem z większością funkcji. Z TicWatch korzystałem, używając niektórych funkcji do treningu, jak i monitorowania snu, czy też pulsu. Bateria wytrzymała ponad 24 h, co było dla mnie dużym zdziwieniem, oczywiście pozytywnym. Statystyki były czytelne, a przy 5% naładowania baterii zegarek przełączył się w specjalny tryb, widać było tylko samą godzinę. Jednak moja aktywność cały czas była monitorowana. Myślę, że nie włączając różnych dostępnych trybów, urządzenie wytrzyma na spokojne 2-3 dni

    Wbudowany głośnik oraz mikrofon nie robią wrażenia. Nie wyraźnie słychać rozmówcę, jak i on także ma zniekształcony głos, oszczędziłem sobie irytacji i po prostu wziąłem telefon do ręki. Jednak zegarek w takiej cenie oferuje naprawdę świetną wydajność, więc producent musiał oszczędzić na niektórych materiałach.

    Od producenta dostajemy kilka aplikacji na start. TicExercise oferuje nam 20 różnych trybów, w zależności od dziedziny sportu, jaką aktualnie uprawiamy. Dostęp do sklepu Play daje nam możliwość pobrania polskiej wersji Google Fit, Nike+, czy też popularne Runtastic. Poza tym mamy w oprogramowaniu aplikację do monitorowaniu snu, czyli TicSleep, a podczas dnia możemy zmierzyć swój puls z dedykowaną aplikacją TicPulse. Do śledzenia ruchu zegarek używa modułu GPS, skutecznie wykrywa bieg i dokładnie liczy dystans. 

    PODSUMOWANIE 

    Zegarek TicWatch oferuje bardzo przyzwoitą funkcjonalność, a cena w tym momencie wynosi około 700 zł na oficjalnej stronie producenta. Na plus trzeba dodać przejrzyste wyświetlanie informacji bez gubienia liter. Dodatkowo możemy zainstalować dedykowaną aplikację Mobvoi i śledzić nasze postępy na ekranie smartfona. Na szczególną uwagę zasługuje płatność NFC, wielu producentów wprowadzenie tej opcji przerosła, jednak firma Mobvoi podołała oczekiwaniom klientów. Ładowanie odbywa się za pomocą magnetycznych pinów, więc zawsze musiałem mieć kabel przy sobie, nie ma możliwość bezprzewodowego naładowania baterii. Wszystkich informacji dopełnia jeszcze wyposażenie przez producenta, jakim jest akcelerometr, żyroskop, GLONASS i Beidou.

    Nowe