More

  Recenzja wideorejestratora 70mai Dash Cam Lite

  Ciągłe zmiany przepisów, trudne warunki na drogach, agresywni kierowcy i obawa przed kolizjami to najczęściej podawane powody, dla których kierowcy decydują się na zakup wideorejestratora. Tylko jak wybrać ten odpowiedni model? Aby ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy test kolejnej kamerki samochodowej. Tym razem jest to 70mai Dasc Cam Lite.

  Na wstępie warto wspomnieć, że choć producent nie chwali się tu swoim logiem, to marka 70mai należy do Xiaomi. Testowana przez nas kamerka to lekko okrojona wersja modelu 70mai Pro, który przez wielu użytkowników był uznawany za jeden z najlepszych i tanich wideorejestratorów.

  Czym Lite różni się od wersji Pro? Przede wszystkim brakiem możliwości głosowego sterowania, brakiem funkcji ADAS, rezygnacją z algorytmu odpowiadającego za redukcję zniekształceń lub degradację obrazu, mniejszym kątem widzenia (130 zamiast 140 stopni) oraz mniejszą rozdzielczością, czyli Full-HD w wersji Lite.

  70mai Dash Cam Lite – zawartość opakowania i wygląd

  Kamerkę otrzymujemy w niedużym, kartonowym pudełku. Poza samym urządzeniem dodatkowo otrzymujemy uchwyt mocujący na taśmę dwustronną, naklejkę elektrostatyczną, ładowarkę samochodową, kabel micro-USB o długości 3,5 metra oraz instrukcję obsługi w języku obcym. Chyba że zdecydujecie się na zakup urządzenia w sklepie cyfra.eu, który udostępni Wam polską instrukcję.

  70mai Dash Cam Lite to nieduża kamerka o wymiarach 82 x 58,2 x 40,5 mm, którą swobodnie można schować za lusterkiem. W takim przypadku zupełnie nie będzie odwracać Waszej uwagi od drogi. Na przednim panelu kamerki umieszczony został 2-calowy wyświetlacz oraz pięć przycisków fizycznych.

  Jeden z nich służy do włączania oraz wyłączania kamery, pozostałe mają przypisane funkcje, które między innymi pozwalają na sterowanie po menu oraz ustawieniach. Na prawym boku producent umieścił złącze micro USB do ładowania kamerki oraz slot na kartę microSD o pojemności do 128 GB, warunkiem działania będzie jednak fakt, aby posiadała ona co najmniej 10 klasę.

  Na lewym boku urządzenia znalazł się obrotowy obiektyw o jasności f/2.0 oraz kącie widzenia 130 stopni. Przy kamerce znajduje się też dioda, która wskazuje na to, czy kamerka pracuje. Zielony kolor oznacza nagrywanie, niebieski tryb pracy poza narywaniem oraz czerwony wskazujący na błąd nagrywania.

  70mai Dash Cam Lite – pierwsze użycie

  Przed pierwszym użyciem uchwyt montujemy na przedniej szybie samochodu przy pomocy taśmy dwustronnej, która jest fabrycznie przyklejona. Kolejnym krokiem będzie wsunięcie kamery do uchwytu i podpięcie kabla zasilającego. Ja przy każdej zmianie kamerki staram się też ukryć przewód w podsufitce oraz boczku.

  Zanim rozpoczniemy jazdę, warto pobrać aplikację 70mai (dostępna na Androida oraz iOS), która pozwoli na szybką zmianę najważniejszych ustawień takich jak, chociażby data. Po zainstalowaniu aplikacji łączymy się z kamerą przy pomocy WIFI. Poza edycją ustawień aplikacja pozwoli też na przeglądanie nagrań z karty pamięci oglądanie obrazu na żywo, pobieranie nagrań na smartfona, aktualizację oprogramowania oraz formatowanie karty pamięci. Niestety aplikacja nie posiada języka polskiego.

  70mai Dash Cam Lite – nagrania

  Podczas przeglądania nagrań, podobnie jak w innych urządzeniach znajdziemy różne foldery. Pierwszy z nich „Normal” będzie zawierać wszystkie nagrania, które mieszczą się w pamięci urządzenia. W folderze „Event” znajdziemy zabezpieczone nagrania, które powstały podczas gwałtownego hamowania lub stłuczki. Nagrywanie awaryjne można też wymusić poprzez przycisk funkcyjny. W zależności od wybranych wcześniej ustawień będą to nagrania trwające 1, 2 lub 3 minuty. W sytuacji przepełnienia karty, kamera zacznie nadpisywać najstarsze nagrania z folderu Normal.

  Kamera posiada wbudowany akumulator o pojemności 500mAh, który pozwala na utworzenie nagrań w trybie parkingowym. Kamerka automatycznie rozpocznie nagrywanie, gdy wyczuje wstrząs. Jeśli podczas naszej nieobecności w trybie parkingowym zostanie zarejestrowane jakieś nagranie, to urządzenie poinformuje nas o tym komunikatem dźwiękowym oraz tekstowym na wyświetlaczu.

  Nagrania zapisywane przez kamerkę są dobrej jakości. Nawet w nocy pozwolą na dokładne ustalenie przebiegu sprawy. Natomiast jeśli chodzi o możliwość odczytania numerów rejestracyjnych, nie w każdym przypadku będzie to możliwe. Szczególnie jeśli samochody jadą w przeciwnym kierunku. Poniżej nagrania z rejestratora w słoneczny dzień, wieczór oraz w nocy.

  Czy warto kupić 70mai Dash Cam Lite?

  Testowana przez nas kamerka bardzo ładnie się prezentuje. Widać, że producent zadbał o wysoką jakość materiałów do wykonania urządzenia. Dodatkowo jej niewielki rozmiar pozwala na ukrycie jej za lusterkiem, dzięki czemu nie będzie ona odwracać uwagi od drogi. Fajnym rozwiązaniem jest zastosowanie modułu Wi-Fi, który pozwala na szybki dostęp do zawartości karty pamięci oraz pobieranie nagrań na telefon. Jeśli chodzi o jakość nagrań, to pozostawiam je do indywidualnej oceny. Jako mały minus można uznać brak języka polskiego w aplikacji.

  Jeśli chcielibyście decydować się na zakup urządzenia, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty sklepu cyfra.eu, który po zakupie prześlę Wam polską instrukcję oraz zapewni 2-letnią gwarancję realizowaną na terenie naszego kraju.

  Nowe