Rejestrator jazdy w dzisiejszych czasach, zdaje się być nieodłącznym elementem wyposażenia naszego auta. Spełnia on funkcję naocznego świadka podczas zdarzeń drogowych i okazuje się być bardzo pomocny w spornych sytuacjach na drodze.
Garmin w swojej ofercie posiada stosunkowo nowe modele rejestratorów jazdy: Dash Cam 46, 56, 66W oraz Dash Cam Mini. Mają wyróżniać się obrazem wysokiej rozdzielczości, szerokim kątem widzenia, GPS czy sterowaniem głosowym, a wszystko to ma pomieścić niewielkich rozmiarów pudełko z obiektywem na froncie. Dziś pod lupę wziąłem najtańszą wersję w tym zestawieniu. Jest to Dash Cam 46. Czy jest warty zakupu? Sprawdźmy
Garmin Dash Cam 46 – zawartość pudełka i specyfikacja
Otwierając pudełko, w pierwszej kolejności wyciągamy naszą kamerkę zintegrowaną z uchwytem. Cały zestaw od producenta zawiera metalowy krążek samoprzylepny, który mocujemy w dogodnym dla nas miejscu w samochodzie. Magnes zastosowany w uchwycie jest mocny, co sprawia, że urządzenie pewnie trzyma się szyby. Dostajemy również kabel micro USB i zasilacz samochodowy do gniazda zapalniczki z dwoma wejściami USB.
Sam rejestrator jest niewielkich rozmiarów – 56 x 41 x 21,5 mm co sprawia, że mieści się w dłoni. Waży jedynie 60 g. Przekątna wyświetlacza wynosi 2” Jego design jest dyskretny i klasyczny, nie rzuca się w oczy. Czyli wszystko tak, jak być powinno.
Urządzenie zostało wyposażone w 4 przyciski: zasilania/cofania, przewijania w górę i w dół, zatwierdzana/zapisu nagrania lub zdjęcia.
Menu kamerki jest bardzo intuicyjne. Rejestrator łączy się z telefonem przez WiFi i jest obsługiwana również przez aplikację na smartfona Garmin Drive, na której możemy m.in. swobodnie zarządzać nagraniami, podglądać i edytować pliki czy zdalnie zrobić zdjęcie.
Garmin Dash Cam 46 w praktyce
Po podłączeniu do zasilania, jak większość urządzeń tego typu, włącza się automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Od tej pory zaczyna się nagrywanie. Nagrana zapełniają kartę pamięci i nadpisują pliki, które są najstarsze w przypadku braku miejsca. Kamera obsługuje karty microSD.
Kamerka oferuje dwa tryby nagrywania – 1080p, 30 kl./s i 720p, 30 kl./s. Kąt widzenia obiektywu kamery wynosi 140 stopni, co pozwala na nagrane ruchu na skrzyżowaniu, uwzględniając nadjeżdżające pojazdy z boku i nagra dość szczegółowo wszystko, co dzieje się na drodze. Jednak kąt widzenia, mógłby być nieco szerszy.
Rejestracja obrazu może odbywać się z dźwiękiem lub bez. Po utracie zasilania dalszy zapis, w zależności od naszych preferencji, może trwać od 5 sekund od 1 minuty.
Możemy łatwo wykonać zdjęcie podczas jazdy samochodem – wystarczy że krótko naciśniemy przycisk zapisu.
Garmin Dash Cam 46 jakość nagrania
Nagrywanie w korzystnych warunkach oświetleniowych jest bardzo dobrej jakości. Znaki drogowe, rejestracje pojazdu, wszystko jest bardzo dobrze widoczne. Nie jest to może jakość profesjonalnej kamerki sportowej, ale przypominam, że ma służyć do rejestrowania zdarzeń drogowych i tu sprawdza się bardzo dobrze. Na dużą pochwałę zasługuje stabilizacja obrazu, która przydaje się szczególnie na polskich drogach.
Nagrywanie w nocnej aurze obarczone jest dużym szumem. Jednak jakość jest wystarczająca, a na filmach spokojnie rozpoznamy numery rejestracyjne pojazdów przed nami.
Nagrywanie pod światło może sprawić trochę problemów. Flary i odbicia irytują, a jakość obrazu jest bardzo niska. Jednak mimo tego, obraz dalej nadaje się do oceny zdarzenia drogowego.
Garmin Dash Cam 46 – dodatkowe funkcje
Producent zaserwował nam w urządzeniu kilka dodatkowych funkcji. Mamy tu do dyspozycji system ostrzegania o opuszczeniu pasa, ostrzeganie przed kolizją czy alert ruchu. Rejestrator dodatkowo wyposażony jest w sygnalizator GPS, co pozwala na dokładną lokalizację samochodu przy awarii lub ewentualnej kolizji. Miłym dodatkiem jest również możliwość sterownia głosowego, jednak tylko w języku angielskim.
Garmin Dash Cam 46 – czy warto kupić?
Jest to rejestrator, którym na pewno warto się zainteresować. Jak najbardziej spełni swoją funkcję, oferując nam również kilka dodatkowych funkcji, mających wpływ na nasze bezpieczeństwo. Cena urządzenia to ok. 579 zł, co nie jest może najtańszą opcją tego typu na rynku, jednak jest warta swojej ceny.