Od 08.01.2020 lekarze mają już obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Recepty papierowe będą już wydawane jedynie w ściśle określonych przypadkach. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że e-recepta niesie ze sobą korzyści dla wszystkich. System pozwoli sprawdzić kto, komu, co i kiedy przepisał, oraz czy recepta została zrealizowana.
Elektroniczna recepta wystawiana jest po konsultacji z lekarzem, może być też wystawiona bez konieczności odbycia wizyty w gabinecie.
Jakie są zalety e-recept?
E-recepta pozwala oszczędzić czas, gdyż lekarz może wystawić ją na cały rok, a pacjent będzie wykupować lek, gdy skończą mu się zapasy leku w domu. Dużym plusem e-recepty jest też to, że będzie ona czytelna dla każdego, nie da się jej zniszczyć, ani zgubić. Można ją też przesłać sms-em do bliskiej osoby, która wykupi dla nas lek. Wystarczy podać jej numer pesel oraz czterocyfrowy kod z e-recepty.
Na zawsze zapomnimy też o problemach związanych z brakiem pieczątki, czy danych na recepcie. Nikt nie będzie miał też problemu z odczytaniem konkretnej nazwy leku, który się na niej znajduje. Wprowadzenie systemu pozwoli również na lepszą kontrolę dobierania leków przez lekarzy. Będą oni widzieli w systemie inne przepisane dla nas leki, co pozwoli uniknąć niepożądanej interakcji między poszczególnymi składnikami tabletek.
Co z papierowymi receptami?
Papierowe recepty będą wypisywane już tylko w określonych przypadkach, na przykład dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych do końca 2020 roku, recept wystawianych przez lekarza dla siebie oraz dla rodziny, recept w ramach tzw. importu docelowego, oraz w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie.
Ministerstwo poinformowało, że przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku wystawiania e-recept, wystawią receptę w postaci papierowej.