More

  Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga?

  Jeśli tworzysz bloga lub stronę od podstaw, z pewnością mogą przydać Ci się darmowe zdjęcia, które można pobrać z internetu. Stanowią one podstawowy elementem strony, który potrafi przyciągnąć czytelnika. 

  Niestety w internecie bardzo często dochodzi do kradzieży zdjęć. Wynika to często z niewiedzy, jednak nieznajomość prawa nie jest wytłumaczeniem. To nie prawda, że wystarczy wyszukać sobie zdjęcia w Google zapisać na swój dysk, a następnie umieścić na blogu. Każde zdjęcie posiada swojego autora, który musiał kupić sprzęt, poświęcić czas na jego wykonanie i zazwyczaj nie chce oddać go za darmo. Dlatego podstawą do szukania zdjęć, z których możemy korzystać, jest zapoznanie się z zasadami licencji.

  Darmowe zdjęcia – licencje

  Licencje CC to zestaw wzorców umów licencyjnych, na podstawie których autor udostępnia swoje zdjęcia. Licencje CC to jedne z najpopularniejszych wolnych umów na wykorzystanie treści. Aby dokładnie się z nimi zapoznać, warto sięgnąć na przykład do Wikipedii.

  Dziś w skrócie opowiem Wam tylko o tych najpopularniejszych:

  CC 0 – to zdecydowanie najbardziej otwarta licencja, która zezwala na korzystanie zdjęć zarówno w celach własnych jak i na użytek komercyjny bez konieczności wskazywania autora. Zdjęcia na tej licencji mogą być też swobodnie i dowolnie przez nas modyfikowane. Podczas poszukiwania darmowych banków zdjęć najlepiej właśnie sięgać po te z takim oznaczeniem.

  CC – NC – zasady są bardzo podobne do tych, które opisałam przy CC 0. Z tą różnicą, że zdjęcia te nie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych.

  CC – BY – licencja ta pozwala na swobodne korzystanie z udostępnionych materiałów, wymaga jednak aby podczas publikacji zdjęcia dodawać informacje o tym, kto jest autorem.

  Banki darmowych zdjęć

  Pixabay – to jeden z najpopularniejszych banków zdjęć, z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Bardzo dużo zdjęć i proste wyszukiwanie również w języku polskim.

  Freestocks – Mniejszy wybór niż Pixabay, ale zdjęcia naprawdę wysokiej jakości.

  Foodshot – Bank ze zdjęciami jedzenia. Jak jesteście głodni to nie zaglądajcie ?

  Gratisography – Bardzo ciekawy zbiór różnych zdjęć, które idealnie będą pasować na blogi.

  Pexels – Znajdziecie tam sporo ciekawych zdjęć w tym wiele z ludźmi. Idealnie sprawdzą się do wszystkich wpisów lifestylowych.

  Mam nadzieję, że wiesz już gdzie sięgnąć po darmowe zdjęcia na bloga lub stronę internetową. Tego typu darmowych banków zdjęć jest naprawdę wiele.

  Nowe