Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) wyszkolone na prawdziwych obserwatorów astronomicznych przewyższają astronomów jeśli chodzi o przeszukiwanie ogromnych ilości danych w celu znalezienia nowych eksplodujących gwiazd. Identyfikacji nowych typów galaktyk, wykrywanie łączenia się masywnych gwiazd nie stanowią dla nich problemu. Jednak to dobra wiadomość, gdyż te działania znacznie przyspieszają tempo nowych odkryć w najstarszej na świecie nauce.
Sztuczna inteligencja zadziała w kosmosie
Jednak sztuczna inteligencja, zwana także uczeniem maszynowym, może ujawnić coś głębszego. Tak twierdzą pewni uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W artykule, który ukazał się w czasopiśmie Nature Astronomy, naukowcy opisują, w jaki sposób działa algorytm sztucznej inteligencji opracowany do szybszego wykrywania egzoplanet.
W 1936 roku Albert Einstein sam wykorzystał swoją nową ogólną teorię względności, aby pokazać, w jaki sposób światło odległej gwiazdy może być zakrzywione przez grawitację gwiazdy na pierwszym planie. W ten sposób nie tylko rozjaśniał ją widzianą z Ziemi, ale często również dzielił ją na kilka punktów światła lub zniekształcał go w pierścień, tzw. pierścień Einsteina. Jest to podobne do sposobu, w jaki obiektyw ręczny może skupiać i intensyfikować światło słoneczne.
Algorytm sztucznej inteligencji wskazał jednak na matematyczny sposób ujednolicenia dwóch głównych rodzajów degeneracji w interpretacji tego, co teleskopy wykrywają podczas mikrosoczewkowania. Pokazując, że te dwie „teorie” są naprawdę szczególnymi przypadkami szerszej teorii, która, jak przyznają naukowcy, jest prawdopodobnie nadal niekompletna.
Opracowany wcześniej przez nas algorytm wnioskowania maszynowego doprowadził nas do odkrycia czegoś nowego i fundamentalnego w równaniach, które rządzą ogólnym relatywistycznym efektem zginania światła przez dwa masywne ciała” — napisał Joshua Bloom w poście na blogu.
Porównał odkrycie Keminga Zhanga, absolwenta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, do powiązań, jakie zespół AI firmy Google, DeepMind, nawiązał ostatnio między dwoma różnymi obszarami matematyki. Wszystkie te przykłady pokazują, że systemy sztucznej inteligencji mogą ujawniać podstawowe skojarzenia, których ludzie nie zauważają.
Odkrywanie egzoplanet za pomocą mikrosoczewkowania
Wokół gwiazd w Drodze Mlecznej odkryto ponad 5000 egzoplanet lub planet pozasłonecznych, chociaż niewiele z nich faktycznie zaobserwowano przez teleskop — są one zbyt ciemne. Większość z nich została wykryta, ponieważ tworzą one chybotanie Dopplera w ruchach swoich gwiazd macierzystych. Dodatkowo nieznacznie przyciemniają światło gwiazdy macierzystej, gdy przechodzą przed nią. To nic innego jak tranzyty, na których skupiała się misja Kepler NASA. Tylko kilka ponad 100 zostało odkrytych za pomocą trzeciej techniki, mikrosoczewkowania.
Jednym z głównych celów rzymskiego teleskopu kosmicznego Nancy Grace NASA, którego wystrzelenie zaplanowano na 2027 r., jest odkrycie tysięcy dodatkowych egzoplanet za pomocą mikrosoczewkowania. Technika ta ma przewagę nad technikami Dopplera i tranzytów, ponieważ może wykrywać planety o mniejszej masie, w tym planety wielkości Ziemi, które są daleko od swoich gwiazd, w odległości odpowiadającej odległości Jowisza lub Saturna w naszym Układzie Słonecznym.