Telefon zamiast pisma z urzędu – Wystartował nowy rejestr

Chyba każdy z nas zna taką osobę, która zrobiłaby wszystko, aby tylko uniknąć kontaktu z urzędnikami. Oczywiście nie jest to możliwe bez końca, a każde nieodebrane w terminie pismo może tylko pogorszyć naszą sytuację. Większość osób jednak wolałaby od razu dowiadywać się o tym, że urząd ma do nich sprawę. I to właśnie dla tej grupy osób mamy dobrą wiadomość. Urzędnik, zamiast wysłać pismo, będzie mógł po prostu zadzwonić.

22 grudnia wystartował Rejestr Danych Kontaktowych, który pozwoli na znaczne przyśpieszenie komunikacji z obywatelami.

Telefon zamiast pisma z urzędu

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Cyfryzacji, które odpowiada za cały projekt, rejestr ma za zadanie usprawnić komunikację na linii administracja publiczna oraz obywatele. Jeśli obywatel przekaże do rejestru swoje dane takie jak numer telefonu i adres e-mail, urzędnik nie będzie musiał wysyłać pisma. Warto jednak wspomnieć o tym, że nikt nie planuje zmuszać nas do przekazywania swoich danych do rejestru. Każdy dobrowolnie może zdecydować o tym, czy chce umieścić tam swoje dane. Oczywiście w przypadku jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie i tak może okazać się, że otrzymamy z urzędu oficjalne pismo. Jednak znaczna część spraw będzie mogła być załatwiana przez telefon lub Internet. Rejestr Danych Kontaktowych sprawi też, że urzędnik będzie mógł przypomnieć Ci o ważnych terminach takich jak kończący się termin ważności dowodu osobistego lub paszportu.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że wszystkie dane obywateli, które zostaną przekazane do RDK, będą bezpieczne. Dane w nim podane będą służyć jedynie do informowania o sprawach administracyjnych, a dostęp do nich będą mieli wyłącznie uprawnieni urzędnicy.

Jak wpisać się do Rejestru Danych Kontaktowych?

Chcesz skorzystać z Rejestru Danych Kontaktowych? Będziesz potrzebować do tego profilu zaufanego, który możesz założyć na przykład poprzez większość banków. Podczas logowania do profilu zaufanego otrzymasz możliwość skorzystania z Rejestru Danych Kontaktowych. Dane możesz też przekazać, wypełniając odpowiedni wniosek w urzędzie gminy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne

Wymiana uszkodzonej szybki w telefonie

Telefon to nieodzowny towarzysz naszego życia. Mamy go ze...

Zegarki Seiko Prospex – stworzone do sportów ekstremalnych. Sprawdź, jak wybrać idealny model dla siebie

Zegarki Seiko Prospex przekraczają kolejne limity. I kiedy zdawać...

Poznajmy Samsung Galaxy A33 5G

Zakup nowego telefonu to z reguły spory wydatek, dlatego...

Serwis Apple – Warszawa

Ogromna popularność urządzeń sygnowanych nadgryzionym jabłkiem wynika z kilku...

Allegro wprowadza dodatkową opłatę od każdej sprzedaży. Nie chodzi tu o prowizję

Allegro, największa i bardzo znana platforma handlowa właśnie zdecydowała...

Nagrywanie filmów – jaki aparat i obiektyw wybrać do filmowania?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na rozpoczęcie...
0
Would love your thoughts, please comment.x