TikTok znalazł się pod lupą Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie formalnego postępowania dotyczącego ryzyka związanego z manipulacjami w czasie wyborów w Rumunii. To już drugie dochodzenie wobec TikToka w ramach przepisów Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA).
Wybory w Rumunii i zagrożenia dla demokracji
Śledztwo dotyczy przede wszystkim mechanizmów rekomendacji treści na TikToku oraz potencjalnych manipulacji, takich jak skoordynowane działania nieautentycznych kont czy zautomatyzowane wykorzystanie platformy. Komisja zamierza również zbadać politykę TikToka w zakresie reklam politycznych i treści sponsorowanych o charakterze politycznym.
W komunikacie prasowym Komisja wskazała, że jedną z kluczowych kwestii będzie ocena, czy TikTok uwzględnił regionalne i językowe aspekty wyborów, odpowiednio minimalizując ryzyko manipulacji.
Decyzja o wszczęciu dochodzenia zapadła po analizie odtajnionych raportów wywiadowczych, które sugerują, że TikTok nie zapobiegł wykorzystaniu fałszywych kont do promowania prorosyjskiego, skrajnie prawicowego kandydata w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Rumunii. Wyniki tej tury zostały później unieważnione przez tamtejszy sąd najwyższy.
TikTok i wymogi Aktu o Usługach Cyfrowych
Unia Europejska od sierpnia 2023 roku wymaga od największych platform internetowych (tzw. VLOP) oceny i minimalizacji ryzyk związanych z ich działalnością, w tym zagrożeń dla bezpieczeństwa wyborów i procesów demokratycznych. Brak zgodności z DSA może skutkować karami w wysokości do 6% globalnych przychodów.
TikTok twierdzi, że już wcześniej wprowadził szereg zmian, aby sprostać wymogom DSA. Platforma m.in. wykryła i zneutralizowała pięć małych sieci dezinformacyjnych w czasie wyborów w Rumunii, a także usunęła setki tysięcy fałszywych kont i miliony nieautentycznych polubień oraz obserwujących.
Reakcja władz UE
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreśliła wagę szybkiego i stanowczego działania wobec podejrzeń ingerencji w wybory. „Musimy chronić nasze demokracje przed zagranicznymi wpływami. W przypadku podejrzenia takich ingerencji, szczególnie podczas wyborów, musimy działać szybko i stanowczo” – zaznaczyła von der Leyen.
Z kolei Henna Virkkunen, nowa wiceprzewodnicząca ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji, wyraziła chęć współpracy z TikTokiem w celu rozwiązania ewentualnych problemów.
Co dalej?
Postępowanie wobec TikToka otwiera możliwość stosowania dodatkowych środków egzekucyjnych, takich jak wprowadzenie tymczasowych nakazów, jeśli zagrożenie okaże się pilne. Jednocześnie TikTok zapewnia, że będzie nadal współpracować z władzami UE i przestrzegać przepisów lokalnych.